Jump to content

Care este procedura ca un DSG sa schimbe mai subturat ?


invatacel
 Share

Postare recomandată

Am un Volkswagen Eos diesel 2007 cu cutie DSG,cutie care este la fel si pe Golf 5,Passat CC,defapt majoritatea modelelor dela Volkswagen.Eos-ul imi schimba treptele la 2100 rpm si as vrea sa imi schimbe la 1700 rmp,exact cum imi schimba fostul Passat CC ! Se schimba softul numai in cutie sau si la motor?Va rog un raspuns cat de concret.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se modifica shift point-urile la cutie, mergi la o firma care face softuri si te rezolva, dar de ce ai vrea sa mearga atat de subturat ?

 

Eu vreau sa modific sa imi schimbe mai sus ca ma dispera cat de subturata merge in Drive...stiu ca o pot face din acceleratie sa schimbe mai sus, dar dupa tot ajunge sa mearga subturata la anumite viteze...si da stiu, o pot pune in Sport, dar nici asa nu e ok sa merg cu ea in oras, iar pe Manual nu stau sa schimb mereu. Acum multi o sa imi zica, trebuia sa iei manuala 🤣

 

Cu ocazia asta poate mai sunt persoane care au facut lucrul asta si ne spun daca merita sau nu.

 

Edit: poate vrea un moderator sa adauge in titlu si "/turat" 😁

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne dorim lucruri total opuse :)

Nu-mi place sa aud cum se tureaza motorul....am avut un Passat CC,care schimba la 1700 rpm si nu facea galagie.

Sunt curios daca am avea softul dorit,daca se poate rescrie in cutie doar prin mufa obd?!

E ok sa sa adauge in titlu si "/turat" ,asteptam un coleg cu sufley,sa nu spuna exact cum se face....un tutorial ceva!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca nu iti place ca se aude mai tare turat dar e diesel 🤣 nu se intampla nimic daca il turezi, chiar îi place.

Da se rescrie prin mufa OBD de catre cei care fac softuri la motor sau cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu unde am vandut Passatul CC,as putea merge sa copiez softul din cutie,dupa care sa il rescriu pe cutia de la Eos...dar cum? cu ce?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa cum zici, e mai complicat...sunt "scule" speciale pt softuri, nu se poate face cu obd11, vcds...

@voinea @C Z R te pot ajuta si cred ca mai sunt si alte persoane pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La firme de tuning cum ti-a indicat ~Laur~ sau chiar la ateliere unde se repara / face reprogramare de mecatronic cu scula oficiala VAG sa vezi daca nu exista un alt soft mai nou pe masina ta. Esti primul om pe care il aud ca vrea shifting points in modul D sa fie mai jos. Toti clientii doresc sa le schimbe 200-300 rpm mai sus (chiar si 500 am avut cerere). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O recomandare de o firma de chip tuning in zona Valcea-dragasani-Slatina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Recomand in zona respectiva pe Nurvil Tuning - Rm.Valcea (dl. Tanse - 0735.706.887)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!