Jump to content

Infiltratii de apa in portbagaj (Tiguan AD1)


radu.bin
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Sa da urmatoarea situatie

Tiguan 2020, fara panoramic

Dupa spalarea cu jet, pe buza inferioara interioara a portbagajului intra apa. Cand ploua nu intra apa. 

De asemenea, pe interiorul hayonului , tot dupa spalare cu jet, apare apa pe acolo.

De la ce ar putea fi? 

Raspunsul dealerului a fost ca asa fac toate, sa nu mai spal masina cu jet-ul...

 

Atasez poze 

 

 

IMG_0233.jpg

IMG_0545.jpg

IMG_0857.jpg

IMG_0858.jpg

IMG_0860.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Apa in interiorul portbagajului (Tiguan AD1)

Salut 

 

Pentru modelul 2019 si 2020 verificarile date de dealerii din alte tari  legate de problema raportata de tine " Water in trunk - Tiguan AD1"    sunt urmatoarele : 

Possible causes :

1). Tailgate Lamp seal  - check left & right for propper fittment

2). Rear wiper or rear window wash hose detached inside tailgate

3). Rear window incorrectly fitted allowing water to build up inside tailgate

4). Tailgate bellows damaged between tailgate and Tiguan Body allowing water to run down inside tailgate

5). Tailgate bump ajustments not set corectly  

 

Printre rezolvarile postate pe afara  -  Punctul 3 si 5 au fost rezolvarile  acestei situatii . 

 

Pentru diagnosticarea punctului 3 trebuie desfacut carenajul portbagajului ,spalata cu jet , apoi verificat in interior daca sunt urme vizibile de scurgere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Doomy.

M-am dus cu lista asta la dealer.

Am incercat fiecare varianta, cat se putea, iar varianta 5 a fost castigatoare pentru mine. S-a facut reglarea hayonului si din acel moment nu mai intra apa.

 

PS: vorbesc de cel mai mare dealer din Bucuresti, care nu a stiut ce are masina, pana cand le-am prezentat solutiile venite din partea forumului.

Am senzatia ca nu le mai pasa de masinile noastre..

 

Multumesc din nou!  O zi buna! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Infiltratii de apa in portbagaj (Tiguan AD1)
  • 2 months later...

Foarte nasoala situatia, eu am probleme cu apa pe panoramic. Curge pe stalpi o cantitate mare, deja am eroare pe Airbag si pe camera de pe parbriz. C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@A.Deak Mentenanta la trapa a fost facuta anual conform manualului de service?   

 In mentenanta anuala ( pe langa lubrifiere si curatare )  trebuie verificate si desfundate scurgerile de la trapa .  La tine asta este problema . 

 

Daca a ajuns sa curga pe la stalpi , scurgerile au fost infundate foarte mult timp .  Trebuie schimbate ambele furtune pe puntea care curge , iar celalalte doua trebuie cat de urgent desfundate. 


Eroarea de airbag este de la umiditatea stransa in podea , mufa de la scaun sofer/pasager este corodata , asta este una din problemele cauzate de apa in habitaclu datorita trapei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, as fi asteptat pana la toamna sa va intreb ca sa am si o dovada video. Dar daca tot este o discutie similara sa aduc acum vorba.

 

In cazul meu, tiguan 2018 cu trapa, am facut intretinerea la trapa anual.

Am observat ca iarna / cand e frig / se face cred condens si curge un pic apa pe la oglinda din interior. Apa nu curge continuu (nu gasesc apa in masina) ci cand iau vreun viraj curgea un pic.

 

Spal masina saptamanal si nu sunt probleme. Ultima data mi s-a intamplat prin martie cand a fost mai frig afara si am presupus eu ca se face ceva condens pe acolo.

 

La reprezentanta nu am intrebat inca (vroiam sa am video-ul) ca am mai fost mai de mult cu o problema ce nu se reproducea frecvent si am fost degeaba.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

500 lei ca s-au blocat niste scurgeri si demontat chestii.

Presupun ca in viitor pot cere doar sa desfunde scurgerile, si nu are rost sa demonteze din prima ca sa verifice pentru alte probleme.

 

constatare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!