Jump to content

Upgrade to A3 (cu muschi)


ShadoWzZ

Postare recomandată

Nu-i sta bine cu tevile alea curate, stralucitoare :D Dar te inteleg, nu ai terminat rodajul.

Link către comentariu

Am programat maine un schimb de ulei cu care marchez si incheierea rodajului dar la cate elemente filtrante are masina ... nu ma astept sa fie vreodata murdare tips-urile din cauza forjei :D

 

Ca o completare la postarea cu jantele, am sa mentionez ca specificatiile lor sunt identicele cu cele oem pe 18 in ceea ce priveste dimensiune , ET si J.

Diferenta sta in greutatea lor, mai exact 4 kg diferenta pe fiecare janta.

 

12.2kg OEM vs 8.3kg Motec Ultralight

 

18 oem weight.jpg

WhatsApp Image 2021-06-03 at 15.42.31.jpg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Felicitari pentru decizie, mi se pare una dintre cele mai frumos desenate masini din lume. Si cu motorizarea asta este vis.

Sunt si eu curios este zgomotoasa cu evacuarea stock? Are sunet artificial in interior, se poate dezactiva?

Si suspensia cum ti se pare, este rigida sau confortabila?

 

Multumesc de info si sa te bucuri de masina!

Link către comentariu

@Abu Salut. Evacuarea stock se face simtita doar pe dinamic sau cand o calci puternic. Altfel in mod uzual chiar e super silent.

Sunt absolut convins ca pompeaza sunet prin boxe si la fel sunt convins ca se va putea candva dezactiva cu niste codari, dar nu am gasit sa pot face asta din meniu.

Suspensia e ok, pe partea confortului pentru o masina de genul asta as putea spune. Desigur duritatea e si ceva relativ. Ce gasesc eu dur altii spun ca este confortabil.... 😂

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Daca se mai poate o intrebare, ai mentionat la inceput ca una dintre criteriile prin care ai ales-o a fost sa nu mai fie hatchback. Ce anume nu ti-a placut la ele, dupa experienta ultimelor Golf-uri?

Link către comentariu

Pai cu ultimul golf am fost la al 3.lea hatchback. Am considerat ca este momentul sa incerc si altceva. Chiar daca sunt bazate pe aceeasi platforma, eu cred ca modul in care se aseaza la drum un sedan este diferit. Un alt lucru diferit este si faptul ca ai portbagaj care nu este spatiu comun cu restul masinii care poate fi si un plus si un minus.

In cele din urma este aspectul de sedan pe care il consider superb la acesta masina, superior oricarui hatchback din acelasi segment de pret dpmdv.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

La asta cu aspectul nu te pot contrazice - e superba!

Sper sa vad si eu una o data pe viu, la cat de rare sunt, va fi o sarbatoare a ochilor :)

Link către comentariu

Vor fi multe a3 sedan cu sline care arata 95% identic cu s3.ul :)

Link către comentariu

Oh well, cele 4 evacuari reale cam greu sa le vezi pe S-Line😉

Drumuri multe fara peripetii sa aveti impreuna!

Link către comentariu

As mai vrea sa te intreb, tinand cont ca nu am avut niciodata ocazia sa merg cu un S3, cum se comporta cutia S-Tronic la manevrele de parcare sau in trafic bara la bara? Pleaca lin de pe loc sau smuceste, cum am citit ca era pe la vechile cutii DSG la VW/Audi?

Si sunt foarte curios cum se simt reprizele, comparativ cu GTD-ul sa zicem. Un 80-120 spre exemplu, ti se par mult mai rapide, raspunde masina mai repede, mai direct? 

Trage motorul de la turatii joase, comparand cu GTD-ul care era diesel si teoretic ar avea cuplu mai de jos?

Link către comentariu

Salut @Abu,

Comportamentul cutiei in situatiile de parcare sau mers bara la bara este extrem de bun, lipsit de orice smucitura sau meteahna clasica. Mai sa spui ca este convertizor nu dublu ambreiaj.

Comparand cu dsg.ul de pe gtd.ul avut mi se pare net superior, cel putin la mers incet unde la golf mai facea faze uneori :)

S3 este mai rapid decat gtd.ul din orice pozitie exceptand ture joase unde nu este corect sa le compari pentru ca Gtd.ul avea 540nm la 2300 rpm. La acea turatie la s3 abia incepe sa se invarta turbina, facand full boost la putin peste 4000 rpm.

Reprizele se simt cel putin la fel de rapide si nu vei simti lipsa dieselului. 

Link către comentariu

Ce mult imi place sa te aud povestind despre masina :) Imi inchipui ce incantare simti cand o conduci, mai ales pe drumuri libere. Sa ne mai spui si noua impresii pe masura ce aduni km.

 

Cum e cu amortizoarele reglabile, se simte diferenta intre setarile extreme? Banuiesc ca e ca si DCC-ul pe Golf?

 

Link către comentariu

Se simte o diferenta clara intre modurile extreme similar ca si la gtd. Sistemul in sinea lui este la fel dar sunt convins ca nu este identic. Pana si intre gtd si R exista diferente intre versiunea softului care controleaza modul cum functioneaza suspensia, d'apai intre o generatie de audi sedan vs generatie anterioara de golf hatchback.

Link către comentariu

Vad tot mai multe masini cu culori identice ca a ta, personal mie chiar imi place pe audi culoarea asta, sta bine si se imbina cu celelalte elemente

Link către comentariu
lambda_dryver

@ShadoWzZ Hai ca de cate ori ti-am urat in privat "sa o stapanesti sanatos", inca o urare aici nu strica! :)). Faine poze, faine jante, faina admisia, dar cea mai faina este masina! :D. Acum, sa treaca anul ala, de care zicea @C Z R mai sus, mai repede si asteptare usoara! It will absolutely be worth it! :evil:

 

Sa iti aduca zambetul pe buze la fiecare pedala, chiar si asa "pe Comfort" cum ii place spatelui tau sa nu fie rigida! Still fun tho' :)) 

 

:beer: 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare lume.

A mai trecut timpul si km, mare lucru nu prea am mai facut in afara de schimbat tipsurile :D

 

1.jpeg

Link către comentariu

Masina arata superb. Poate ne vedem cand, sa comparam carutele :)) 

Link către comentariu

@Luciosu cu cea mai mare placere dar cu siguranta o sa fie o incercare sa ne gasim datorita distantei :(

 

LE: am incercat sa schimb tipsurile dar erau sudate asa ca a trebuit sa merg pe asa ceva 😁

20210723_173901.jpg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Plin de sacrificii aspectul cu tips-urile, enjoy the new sound ;)  -presupun ca ceva diferente sunt

Link către comentariu

Se aude fara dubiu mai bine, nu exista termen de comparatie; inainte spuneai ca este electrica :)

Link către comentariu

Oho, era bine, te strecurai elegant printre ipocritii cu electrice. Acum o sa te arate cu degetul nu numai ca poluezi cu noxe, ci si cu galagie 😆

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!