Jump to content

Sfat achiziție Golf 7 sau Pasat Sedan, ambele 2.0 tdi 150cp


chistoc
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

As dori sa știu parerea voastră referitor la achiziția unei mașini.

 

Exista 2 opțiuni:

 

Golf 7 variant 2.0 tdi și Passat Sedan 2.0 tdi, ambele automate, 150cp.

 

Linkurile cu anunțuri:

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-ID7GHlb3.html

Wvwzzz3czhe026646

 

https://www.olx.ro/oferta/vw-golf-vii-2-0-150cp-dsg-garantie-09-2021-IDeAydY.html

 

Mulțumesc aștept părerile voastre pro și contra!

 

A mai cumparat cineva de la Cata Auto Târgoviște? Sunt seriosi?

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de chistoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricand Passat. e alta clasa, alt confort, alta tinuta de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict dintre cele doua, golful. Mult mai putini km, are si istoric in reprezentanta la noi.

Cat despre Cata Auto, poate fi si corect, dar de regula ei aduc masini care arata bine si au f multi km, eventual probleme mecanice. Trebuie sa mergi personal sa verifici masina ca sa te lamuresti ce si cum.

Ambele sunt facute pe aceeasi platforma, MQB. Ambele folosesc suspensie independenta pe spate, deci suspensia e similara. Asa ca tinuta de drum n-are cum sa fie foarte diferita intre ele. Daca discutam de audi a4 b9 cu mai multe brate fata/spate si suspensie magnetica, da, e alta tinuta de drum.

Totodata, ai mare grija la ce iei, avand in vedere ca dai o suma destul de mare de bani pe o masina SH.

Eu personal mi-as lua doar ceva cu sub 100k km, luata din Ro, cu istoric complet, decat una samsarita din afara.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CarVertical e bun, dar nu e infailibil. Masina trebuie verificata personal la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 2/27/2021 at 8:45 PM, calin.g said:

Oricand Passat. e alta clasa, alt confort, alta tinuta de drum.

Passatul îți oferă doar mai mult spațiu fata de Golf,în cazul unei echipări identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

🙂, oare asa sa fie?

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, florin71 said:

Passatul îți oferă doar mai mult spațiu fata de Golf,în cazul unei echipări identice.

Te-ai urcat in cele 2 modele? Ti se par identice mai putin spatiul interior? Mie nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/20/2021 at 12:25 PM, Catalin M said:

Te-ai urcat in cele 2 modele? Ti se par identice mai putin spatiul interior? Mie nu!

M-am urcat.Eu detin versiunea Highline R-line, Golf 7.Passatul nu mi se pare cu nimic mai deosebit fata de Golful meu cu exceptia spatiului interior.Ma refer la calitatea materialelor si tinuta de drum.Este foarte adevarat ca pe un Passat Highline, vei gasi anumite optiuni(faruri cu led, pilot automat adaptiv pana la 210km/h) care se regasesc doar pe Golful MK.7.5, fabricat din anul 2017 iar Golful VII nu are motorizare de 2.0TDI 190 C.P.Dar nici nu are nevoie raportat la greutatea sa.Mai ales daca nu tractezi incarcaturi grele si circuli, in medie, cu viteza pana in 160km/h.

Intre un Passat cum ai tu si un BMW seria 3, 190 C.P., Xdrive, cutie automata, prefer BMW-ul.

Modificat de florin71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorinbidian

Eu le am pe amandoua modelul variant. Comparam mere cu pere.

Modificat de sorinbidian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, sorinbidian said:

Eu le am pe amandoua modelul variant. Comparam mere cu pere.

Fiecare cu perceptia sa.Daca vei cauta pe google, opinii in publicatii auto occidentale, vei constata ca autorii lor au aceeasi opinie ca si mine.Comparam masini cu dimensiuni diferite construite cu aceeasi tehnologie in cazul unui Passat si Golf, clasa Highline, ambele construie, de exemplu,  in luna aprilie 2016.Exista o diferenta calitativa/dotare si intre un Golf , clasa Trendline si un Highline, R-line, ambele construite in acelasi an si luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ce as cauta pe google cand le am in parcare pe amandoua?

Sunt doua clase diferite, in rest povesti cu pesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e varianta de Golf 7 benzina cea mai reusita ca motor si fiabilitate generala? Ma refer la o masina pana in 60-70 mii km pe care sa o cumperi strict pt oras, dotari corecte, nimic deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru oras eu as vedea 1.4 TSI 122/125cp.

Acum pt oras s-ar putea sa vina cuplate cu DSG7 DQ200 care nu mai are renume de fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Si ca sa nu fie distributia pe lant anul de fabricatie ar fi dupa 2015. Sau 2016?

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata generatia MK7 are motoarele 1.2/1.4 tsi cu distributie pe curea cu Kevlar si termen de verificare pe la 210k km (parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si discutia asta nu prea are legatura cu titlul topicului. Revenim la cele doua modele cu 2.0 TDI sau deschidem alt topic.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!