Jump to content

Sfat achizitie auto SH buget 20-25.000eur


Cocojambo1
 Share

Postare recomandată

 

Salutare, 

 

Sper ca postez unde trebuie.

 

Long time lurker pe forum, sunt in cautarea unei masini de familie (3 persoane, eventual 4 in viitorul apropiat) si am nevoie de ceva sfaturi. 

 

Pentru putin context pana acum ne-am descurcat cu un Vw polo mk6 (95cp si dsg), pentru noi 3 a fost numai bun, doar ca la drumuri lungi era cam inconfortabil (dupa 200Km deja incepea sa ma doara spatele si sa nu imi mai gasesc locul in scaun).


Ce caut?

Practic o masina care sa fie confortabila la drumuri lungi si sa poata fi condusa si de nevasta, prin urmare orice break sau passat/mondeo/octavia/superb sunt scoase din discutie daca e sa-mi citez jumatea mai buna :)

Dupa cateva saptamani de consultat forumuri si vazut zeci de review-uri online m-am oprit asupra catorva modele dar sunt destul de nehotarat asa ca apelez la sfatul popular.

 

Intai sa spun ce vreau de la masina:

1. cutie automata (amandoi suntem comozi si sincer dupa ce am mers 2 ani cu dsg-ul parca nu m-as mai intoarce la manuala)
2. integrare cu car-play sau android auto, chiar nu vreau sa stau sa mestesugesc diverse module care ar face aplicatiile disponibile si nici cu ventuza lipita in parbriz nu mai vreau
3. undeva minim 120cp, masina o sa fie 90% folosita pe autostrazi si dn-uri si simt nevoia de putin mai mult zvac pentru cand e nevoie
4. benzina - nu facem decat 15-20.000km pe an, iar taxele pt masinile diesel sunt foarte mari in tara in care locuim deci... benzina

 

Asadar:

Optiunea nr 1:
Mazda 3 skyactive-X -2019- 2l benzina - 180CP

In buget-ul mentionat as lua una cu 15-30.000km; din ce am vazut din brosuri si review-uri pare destul de "luxoasa" si bine inchegeata iar exteriorul imi place foarte mult       
la capitolul dotari sta foarte bine, in banii astia primesti faruri LED (nu cred ca sunt matrix), piele, sistem de sunet Bose 

Lucrul care ma dezamageste este dimensiunea portbagajului - pare sa aiba doar 327l, pana si polo avea 350, dar ma gandesc ca solutii sunt daca chiar e cazul sa fie nevoie de mai mult (gen cutie deasupra)

Un exemplu: https://www.kolenaar.nl/voorraad/mazda/3/type/brandstof/878179?utm_source=referral&utm_medium=gaspedaal.nl

 

Optiunea nr 2
Audi A3 - aici nu stiu daca sa evit 1.4 TFSI sau nu, parca m-as uita mai mult la 1.5TFSI 150CP, iar in cazul asta anul de fabricatie ar fi undeva spre 2017, iar kilometrii de la 30-40K in sus

Probabil ca in loc de faruri cu LED ar trebui sa ma multumesc cu xenon (nu ca ar fi rau, deja imi pare ca sunt snob) si sincer nu stiu daca modelul din 2017 are integrare cu carplay sau android auto
La A3 ar fi si intrebarea daca sedan sau hatch....
Plus ca ma gandesc ca si mentenanta ar fi ceva mai scumpa comparativ cu celelalte doua.

 

Optiunea nr 3
Masina buna la toate VW Golf 7 - 2018/2019 - 1.5TSI 150cp

Nu cred ca trebuie sa mai aduc vreun argument pro sau contra acestui model, e destul de populara. Probabil m-as orienta spre un Highline R-line
In banii astia as avea cam tot ce vreau (DSG, LED, Carplay/AndroidAuto) plus portbagaj relativ generos la 380l.
Singura chestie care ma deranjeaza e ca ... o vad peste tot si parca in momentul asta as vrea ceva mai ... altfel.

Un Exemplu: https://www.autowereld.nl/volkswagen/golf/1-5-tsi-highline-business-r-line-34077240/details.html


Din pacate nu am reusit sa programez nici un test drive din cauza lockdownului de aici, dar incerc sa ma documentez pentru cand o veni momentul achizitiei, la finalul lui martie sper.


                


  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intr-un final am decis sa aleg Mazda3.

Masina este din 2019 cu motorul SkyactiveX 180cp, benzina si cutie automata. Am reusit sa gasesc una cu 16K km si garantie inca 3 ani.

 

M-ar fi incantat mai mult un A3 sa fiu sincer, dar garantia si apoi experienta de la vanzare au reusit sa impinga spre Mazda.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 2+1copil ( sau poate 2+2 ) nu e cam mica la interior/portbagaj? 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o alegere excelenta ; ti'as fi recomandat acelasi lucru. Personal m'as fi orientat spre mazda 6, dar daca te descurci cu spatiul in 3, e okish. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, acidone77 said:

Pt 2+1copil ( sau poate 2+2 ) nu e cam mica la interior/portbagaj? 🤔

 

Pt 2 adulti si un copil este destul de decenta, cel putin pentru nevoile actuale e destul (pentru noi).

 

De fel nu plecam cu multe bagaje dupa noi, chiar si cu VW Polo nu am simtit nevoia de mai mult spatiu in portbagaj. Pt o vacanta de 2 sapt nu am luat niciodata mai mult de 1 troller d-ala mare si eventual 1 sau 2 mici.

Singura grija pe care o am e daca mai vine un copil (desi cu cat trece timpul devine din ce in ce mai putin probabil), posibil sa fie mai complicat, dar cred ca o rezolv cu o cutie d-aia pusa pe masina si aia e.

 

Personal as fi vrut una mai mare, dar nevasta a zis ca in 90% din timp suntem doar noi 3 fara bagaje in masina si n-are rost sa mai caram un 200kg de fier dupa noi doar pt 10% din timp cand poate ar fi fost nevoie de ceva mai mare. Apoi ar fi fost taxe mai mari (aici platesti taxele de drum in functie de greutatea masinii), intretinerea mai scumpa plus ca zice ca si ei i-ar fi mai greu cu ea...

N-am putut sa argumentez nimic contra asa ca am ramas la un hatchback.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam in ideea in care si eu am o fetita de aproape 2 ani, si cand mergem undeva chiar si pt 1 noapte sau 2, se umple portbagajul chiar si la un Passat Variant :lol: 

Cel putin cand cel mic e... mic, trebuie duse mai multe decat 1 troller pe cap :)

Oricum, felicitari pt alegere, Mazda 3 in varianta cu facelift arata foarte bine.

Nu stiam ca taxele de drum se platesc in functie de greutate... interesant ( si logic oarecum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cocojambo1 Vad ca stai in Olanda. E plin de statii de incarcare la ei, cum de nu ai ales o elctrica sau macar o hibrida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 Asa am fost si noi pt vreo jumate de an, dupa ne-am dat seama ca totusi nu ai nevoie de chiar atat de multe lucruri. Poate si din cauza ca ne-am mutat mai spre vest, dar chiar nu am mai simtit nevoia sa caram totul dupa noi cand totul era relativ disponibil. In Ro eram altfel, n-aveam incredere in nimic, sotia cara dupa ea prosoape si asternuturi indiferent de hotelul sau pensiunea la care mergeam, geanta de medicamente etc, cred ca ai prins idea 😅

 

Acum am mai scapat de paranoia cand vezi ca totul merge cum trebuie si am incercat sa ne adaptam. De ex primul carut pt copil era prea mare pt masina asa ca l-am schimbat cu unul "modular" care se facea mai mic cand il strangeai. A fost mai scump, dar alternativa era sa cumpar o masina mai mare la care am fi pierdut mai multi bani pe termen lung, asa ca am vandut primul carut si am luat unul care sa ne ajute cu spatiul.

 

N-as zice ca suntem minimalisti, de departe, dar parca e mai fain un weekend sau o vacanta in care nu stau stresat de lucruri de care nu am nevoie, doar pentru "las ca cine stie..."

 

 

@Adi_vw N-am avut curaj, poate daca luam una noua...

In ultimele 3 luni (de cand am dat polo-ul) am tot inchiriat un Renault Zoe (au o chestie faina de ridesharing aici si masina era la 2 strazi de casa); e interesant condusul intr-o masina full electric, dar nu e pentru ce nevoi sau "pitici" avem noi acum, iar o Tesla Model 3 sau un S la mana a 2-a sunt inca prea scumpe si nu ne-am permite.

Legat de hibride, prima masina la care m-am uitat a fost un Passat GTE, dar sotia a zis ca arata ca un dric si acolo s-a terminat discutia, Golf GTE si A3 e-tron au portbagajul prea mic la 270l iar e-golf este exclus (vezi GTE plus range mic). Am mai aruncat un ochi la noua corola dar nu prea mi-a mie placut interiorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

draga  @Cocojambo1 felicitari pentru ca ti-ai analizat toate nevoile si ai ales ce era logic pentru tine. Sa stii ca putini oameni aleg rational.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cocojambo1 nici noi nu ducem jumate de casa, dar cu copil mic, doar ca ex, acum iarna, mers la cabana, dus pat mobil/pliabil+saltea mica, saniuta, bagaje normale pt 2+1, s-a umplut, fara excese. Dupa ce va creste va fi mai simplu, dar cat e mic... e mai... greut :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!