Jump to content

Retrofit Volan Facelift (Tiguan AD1)


sabinx
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. 

 

Astazi am finalizat un retrofit inceput acum cateva saptamani impreuna cu @b94uri si anume volan 2021 montat pe tiguan 2020 R line.

 

Dupa ce am citit si recitit bloguri intregi m-am gandit ca solutia este relativ simpla - update gateway la verisunea AG, apoi parametrizare si codare. FALS!

 

Toata operatiunea pana in acest punct a fost facuta cu ODIS 9.2.2 / dupa comparari de loguri, telefoane in strainatate...etc update la ODIS 12.2 am codat volanul. Stergem erori si la final ne alegem cu ACC nefunctional.

 

Am luat-o pe firul logic si m-am gandit ca ACC trebuie dus la ultima versiune 2021 / am luat-o de la capat update, parametrizare si codare = same shit (ACC nefunctional)

 

Iar m-am apucat de citit, conversatii in strainatate, sfatul "batranilor" impreuna cu @B98XAL. Ajung la concluzia ca problema este legata de cablaj. Ne apucam si comparam cablajul 2020 cu cel 2021 (cablajul de airbag) unde gasim problema. Producatorul (cel mai probabil a schimbat spira) si totodata locul pinului de ACC. Pe pinul respectiv avem 10V constant. In momentul in care dam o comanda, coboara in 0V. Pinul neaflandu-se unde trebuia normal a aparut eroarea pe motor, apoi pe ACC. Am repinuit si voila (treaba rezolvata intr-un final cu succes).

 

In poze se gaseste toata operatiunea. Primele 3 poze sunt de pe modelul 2021/ urmatoarele 2 de pe 2020.

 

Multumiri colegului @F l o r i n (eu unul nu am reusit sa indepartez airbagul model 2020).

 

@b94uri sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de masina.

 

 

WhatsApp Image 2021-02-18 at 18.45.15.jpeg

WhatsApp Image 2021-02-18 at 18.45.19.jpeg

WhatsApp Image 2021-02-18 at 18.45.26.jpeg

236c62be-daea-480e-9c34-e0848a82b946.jfif 18696e9f-058e-4a3b-886f-0f5f2a483f8d.jfif

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sabinx imi cer scuze, dar eu sunt mai practic, dar care era necesitatea sau care este câștigul de funcționalitate față de volanul vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca schimbul volanului s-a facut la cererea mea, fiind beneficiarul direct, pot spune ca nu exista castig de fuctionalitate sau ca era o necesitate. Cel mult un grip mai bun si prin faptul ca este ceva mai gros fata de modelul stock.

 

Nu cred ca ai de ce sa iti ceri scuze, dar nu intotdeauna un retrofit inseamna o imbunatatire a functionalitatii sau a necesitatii. In acest caz, pentru majoritatea este vorba doar de o piesa cu design diferit si actualizata la gama 2021.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act  dupa cum a spus @b94uri este vb de design si placerea fiecaruia. nu este o piesa vanduta de mine...sau cumparata de mine...a fost dorinta lui.

 

dar ca parere personala..arata super bine fata de cel vechi 2020.

 

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super... un fel de "și piticul cand imi vine pun volanul de r line". 🤘

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un fel de" masina chiar are pachet exterior de R line" zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am reusit sa fac upgrade la modelul cu buton "view" , ce sa mai vorbesc de urmatorul model 2020 :) piticii astia...

Felicitari pt munca depusa, arata f bine! Cei care au microbul de retrofit in sange stiu ca merita :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Vreau sa achizitionez un Tiguan 2017, R-Line exterior + anumite dotari. Din pacate nu gasesc unul "complet" asa ca o sa trebuiasca un anumit compromis.

Este posibil sa aduca cineva unul saptamana care urmeaza, doar ca nu are volan R-Line. Are volanul standard, cu toate comenzile, acc, etc atat ca nu este R-Line.

Cat de complicat ar fi sa inlocuiesc volanul standard cu un volan R-Line ( din acelasi an ), trebuie schimbate cablaje, module, etc ?

As fi recunoscator pt. un raspuns. 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic, doar volanul complet 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos pt. răspuns! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut baieti si feliictari pentru reusita.

Ma gandesc si eu la acest retrofit , as pune varianta cu touch la comenzile de pe volan - 5H0419089FD

dar, nu stiu ce airbag imi trebuie.

Cred ca la aibag este unul dintre codurile astea: 5NA880201AC sau 5NA880201E XEA.

Ma poate lumina careva? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!