Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2021 / 2022

Aerofan
 Share

Recommended Posts

On 10/8/2021 at 9:31 AM, Luciosu said:

Pentru masina din semnatura, tre sa iau anvelope de iarna, dimensiunea 225/40/18. Cum e in garantie si producatorul recomanda ferm, cauciucuri in echipare OE, mai simplu spus cu steluta *, am doar trei variante.

1. Bridgestone Blizzak LM001

2. Pirelli WinterSottozero 3

3. Conti TS860

Toate sunt runflat. Primele doua costa in jur de 700 ron bucata, Conti in jur de 850 bucata. 

Din ce ati folosit, aveti vreo recomandare din cele 3?

Mersi frumos,

Pana la urma am mers pe Pirelli, dot 2021. Am ales asta pentru ca sunt echipare originala de BMW. 

Si ale mele sunt tot Made in Romania...Sa vedem daca Slatina rulllz :)) 

Sunt la al doilea set de anvelope si vara si iarna de Pirelli Made in RO pe BMW si e totul ok. S-au comportat f ok si in timp. Cele cu steluta da? 

Dap. Cele cu steluta, e Xdrive, deci n-as vrea sa risc. Am fost de multe ori in fabrica Pirelli si tehnologiile sunt cele mai noi, comparat cu Michelin din Prahova, is la ani distanta.

Apropo de Kleber, multumit de ele, pe uscat, pe ud, pe zapada. Am trei sezoane cu ele, vreo 15 mii de kilometri. Recomand!

Edited by razvancc

Am facut deja 2000 km cu Alpin 6 205/55/R16.

Niciodata nu a fost asa liniste in masina ca acum! Confort mai bun fata de TS860, feedback bun pe viraje. Nu cred ca pot fi mai multumit de atat!

Am achizitionat pana la urma 2 bucati Bridgestone LM005, 195/65 R15 Dot 2021.

La pretul de 303 lei bucata noi din Carrefour. 

Pe 20.10.2021 costau 379 lei, azi pe data de 21.10.2021 costau 303 lei bucata 😅😅😅

Sper sa fie bune, le voi monta pe fata, pe spate las Yokahoma V905 pe care le am. 

Garantie 2 ani, la echilibrare au necesitat 20gr de plumb, s-a mirat baiatul de acolo 😆😆😆.

IMG_20211021_144226_115.jpg

20211021_141419.jpg

eu am rezolvat-o tura asta cu pilot alpin 5 la 550 lei bucata, discount de angajat Michelin :)

20211015_155705.jpg

Edited by krygod_ro

Eu am mers pe Alpin 6 205/55/17, le-am luat cu 735 bucata din care probabil scad 75 că iau un voucher emag de 300 lei (probabil),(am luat și 4 jante Dezent), urmează în weekend un drum de vreo 7-800 km, să vedem cum se comport. Până acuma în oraș e ok, îs super moi, se simte și diferența de 45 vs 55 puțin... 

@Nenciu Victor trebuia sa-i zici sa le invarta pe janta. Sigur gasea o pozitie in care sa ceara mai putini plumbi.

@Adi_vwsau mergi la un service care verifica jantele si apoi pune cauciucul pe anvelopa. Costa vreo 250 toata treaba.