Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2021 / 2022


Aerofan
 Share

Postare recomandată

Era si curios sa nu iasa Conti pe primul loc in testul Autobild.😁

Iar ca sa fie siguri, nu au testat Pilot Alpin  5, ci Alpin 6.

Nu ca nu ar fi Conti bune, dar prea e vant din pupa pentru ei in testele nemtilor, iar rezultatele nu se regasesc in totalitate  si in testele altora.

 

Cum zicea si cineva inainte, un test dupa 1 sezon de folosinta ar fi edificator cat de bine se prezinta anvelopele pe perioada duratei de folosinta. Ca multi sparg topul de noi, iar incepand cu al 2-lea sezon da cu virgula aderenta in situatii mai grele.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid: asa ma gandeam si eu. Eu am ales Alpin 6 deoarece am considerarat  ca vad o anumita consecventa de rezultate din teste. O sa le montez azi si o sa vin in scurt timp cu o prima impresie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n am mai mers pe "nume" si am mers pe ceva de "clasa" medie, recomandate de niste amici si am luat Kleber Krisalp HP3. Le am si montat, ramane de vazut cum se vor comporta pe zapada. Pe asfalt curat, mi se par mult mai confortabile decat cele de vara, Continental Premium Contact 6.

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danny de unde le-ai luat si la ce pret ? sunt indecis ce sa aleg intre astea si Pirelli W210 Snowcontrol S3 91H 205/55/16

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am luat de pe anvelope.ro, 480lei bucata. Vorbeste intai cu ei ca sa te convingi ca sunt cu DOT **21 ... altfel s ar putea sa te trezesti cu DOT **20.

 

Ale mele sunt DOT2521, dupa o discutie in prealabil cu ei.

 

Eu am avut si Nokian de iarna, de vreo 700 lei bucata.. si am ramas dezamagit de cat de repede s au "copt" ... astfel am decis sa nu mai dau banii pe nume.

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Danny said:

Le am luat de pe anvelope.ro, 480lei bucata.

Mersi de info. Oricum la pretul asta de 480lei bucata cred ca ai luat pe 17 sau 18. 

Pe 16 sunt la 315lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe bora am pe fata gislaved euro frost 6 si pe spate yokahoma pe jante de 15 si sunt multumit. Am avut o situatie in care m-am speriat un pic dar nu stiu daca au fost anvelopele sau viteza mica ... 

Acum un an am fost cu niste prieteni 4 fiind in total in masina cam 70 kg fiecare si intr-o curba undeva la munte, curba de 180 de grade in panta, pe jos era un pic de gheata dar era acoperita cu zapada si mi-a fugit un pic spatele, dar am accelerat si s-a redresat, aveam 20-30 la ora dar la jumatate de metru era ditmai stanca :))

 

In rest nu am avut probleme ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Bridgestone Blizzak LM005 205/60  R16 92h, in testul de anul trecut facut de cei de la ADAC au cea mai buna aderenta:

 

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/205-55-r16/

 

Nu e chiar aceeasi dimensiune, insa e destul de apropiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, bad69 said:

Mersi de info. Oricum la pretul asta de 480lei bucata cred ca ai luat pe 17 sau 18. 

Pe 16 sunt la 315lei.

 

235 45 17

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nenciu Victor te joci cu focul pana te arzi. Un set 195 65 R15 din categoria premium nu trece de 1200 de lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, zidanne said:

Un set 195 65 R15 din categoria premium nu trece de 1200 de lei. 

 

Parțial adevărat considerând că 1200 este limita inferioară, astfel prima anvelopă premium DOT 2020 la acesta dimensiune este la numai 294 lei / bucată. De la 300 lei bucata / 1200 lei setul încep cu adevărat ofertele premium.

https://www.anveloshop.ro/anvelope/sezon-iarna/latime-195/inaltime-65/diametru-15/page-5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Nenciu Victor said:

eu pe bora am pe fata gislaved euro frost 6 si pe spate yokahoma pe jante de 15 si sunt multumit. Am avut o situatie in care m-am speriat un pic dar nu stiu daca au fost anvelopele sau viteza mica ...

 

Axe cu cauciucuri diferite, mai ales iarna.

Modificat de Bebeee
Nu discutam subiecte sensibile ce duc mai departe.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nenciu Victorasa am si eu tot un amic cu o Bora cu anvelope Belshina care a facut praf masina tot la munte, tot intr-un viraj stramt.

 

PS: l-a costat reparatia mai mult decat un set de anvelope bune.

@safari hunter Mai conteaza si magazinul. Nokian WR D4 la ~250 lei sunt arhisuficiente.

https://www.cauciucuridirect.ro/product/Nokian/WR-D4/R-281833

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian WR D4 sunt 225 lei pe anvelope-discount; Alpin 6 sunt 300 pe același site și vorbim de cea mai scumpa anvelopa din oferta. Unde mai pui ca ai și DOT 2021. Aceeași remarca și pentru autosoft și best-tires - cam astea sunt magazinele unde ai garantia DOT-ului recent si ai si un pret bun.

Evident, fac referire la 195 65 R15, dar regula e valabila si pt celelalte dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@safari hunter 195 65 R15 91T este cea mai ieftina dimensiune. Imi pare rau ca am discuri fata de 313mm.

anvelope.ro:  Conti TS860 280 de ei. TS870 de lei; alpin 6 315 lei; WRD4 250 de lei. UltraGrip 9 263 de lei.  LM005 289 de lei. 

anvelope-autobon.ro W190 SnowControl 250; LM005 266; Alpin 5 270. TS870 281; Alpin 6 287 - eu de aici am luat in ianuarie 2020 - Michelin Pilot Sport 4 225 40 ZR18 92Y DOT5219 cu 1600 de lei setul de 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am luat masina, anvelopele sunt dot 2018 si la anul le schimb cu https://www.anvelodrom.ro/dunlop-sp-winter-response-2-195-65r15-91t.html , am vazut din teste ca sunt ok. 

Da legislatia te lasa sa ai pe axe marci diferite chiar si de sezoane diferite. Cel putin cand e cald. Cand e iarna poti pune pe o axa de ce firma vrei tu si pe axa cealalta de alta firma, atat timp cat sunt de iarna toate 4 si masina nu e 4x4 ... Plus ca au carne multa pe ele si au fost depozitate in garaj, unde e o temperatura de maxim 20-25 de grade, cand afara sunt 50 :D 

 

Legat de Nokian am mai citit si eu si multa lume spune ca sunt bune ... Voi vedea :) 

 

Cred ca orice anvelopa aluneca un pic daca e gheata acoperita cu zapada mai ales in curba unde ai forta laterala, masina mea s-a dus foarte putin nu s-a intors, probabil ca la viteza mai mare m-as fi dus. Atat timp cat esti constient ca ai anvelope mai slabe conduci mai prudent, desi acum din ce am citit sunt facute sub continental ... 

Conteza si pe unde mergi, eu rar ies din oras iarna, nu imi prea permite job-ul si de acasa pana la job, am 1.5 km :)) de mers ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nenciu Victor Vad ca esti din Focsani, stii sensul de la Tisita? La iesire din el, pe dreapta, e un pui de zarzar/cocodus pe care l-am ciufulit acum niste ani. La 25km/h. Cu anvelope ce intrau in a 4-a iarna, Conti 810 TS. De atunci sunt better safe than sorry. Nokian am acum, WRD4. Daca as mai lua Nokian as lua A4. Sunt geniale pe zapada dar in rest nu prea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, zidanne said:

@Nenciu Victor Vad ca esti din Focsani, stii sensul de la Tisita? La iesire din el, pe dreapta, e un pui de zarzar/cocodus pe care l-am ciufulit acum niste ani. La 25km/h. Cu anvelope ce intrau in a 4-a iarna, Conti 810 TS. De atunci sunt better safe than sorry. Nokian am acum, WRD4. Daca as mai lua Nokian as lua A4. Sunt geniale pe zapada dar in rest nu prea. 

 da stiu, e destul de larg acolo, depinde si ce e pe jos dar si de viteza, nu mai zic de experienta soferului. Nu contest ca se pot intampla chiar si la cei mai experimentati ... Acum daca mergi pe un drum pe care se circula des, nu vei avea probleme, probabil ca ai prins gheata si s-a dus masina ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invatati sa adaptați viteza la conditiile carosabilului si nu mai dati vina pe anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nenciu Victor in ziua aia au fost vreo 7 morti pe E85. Eu am scapat cu bara sparta. Sararita a facut sensul si s-a intors spre Focsani. La iesire mi-a fugist spatele. Dupa ce am incercat condusul dincolo de Cercul Polar de Nord (Alta, No) am inteles ca doar tintele ma salvau.

Era sa ajung sub TIR-urile de pe contrasens. Mergeam spre nord. 

Ce voiam sa zic e ca niciodata sa nu spui niciodata.  Prefer sa aman cu o luna-doua (daca sunt in pana de $$$) schimbul de ulei decat sa aman schimbul de anvelope. Pe baba aveam TS860, pe bestiuta am WRD4.

Ajunga la Paltinis de 2x pe iarna si fac Transbucegii macar o data (papanasii au alt gust)

Paltinis 

 

 

Padina 

 

PS @passat19tdi am invatat the hard way. Pe la 17 ani era sa fac baie cu un MAN de 60t. Apa avea doar 60m. Adancime. Eram in cariera. Drum privat.

@Bebeee incerc sa imi expun cazul. Anvelopele sunt ceea ce te leaga de asfalt. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, RaduMB said:

Nokian WR D4 sunt 225 lei pe anvelope-discount;

 

 

Nokian NU recomand. Stau bine pe zapada.. insa nu sunt pentru clima noastra. Ale mele s-au copt stand in boxa, la rece/umbra...

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de Nokian am mai auzit si eu ca au probleme de degradare rapida. Din pacate.

 

@Nenciu Victor e bine ca esti constient de riscuri. eu am avut pe fosta Bora niste continentaluri TS860 noi si in ~5 ani cat le-am folosit, pana am vandut masina nu am avut niciodata un moment de emotie sau de senzatie ca masina scapa de sub control. Masina nu avea ESP sau ASR, doar ABS. Si am mers cu ele si pe zapada depusa de viscol si pe gheata, dupa ger si simteai foarte bine ce fac anvelopele. 

Insa cred ca diferenta intre o anvelopa de calitate si una ieftina este ca cea de calitate nu te surprinde, adica la limita raspunde predictiv, pe cand cele ieftine, se simt ok pana pierd aderenta intr-o manevra mai brusca si se duc precum sania. Asta e cel putin ce mi-a povestit amicul cu Belshina, anvelope noi, dar de provenienta Belarus.

 

Asta de fapt te pacaleste la anvelopele ieftine sau proaste. Ele sunt ok la mers normal, in 95% din timp si fix cand ajungi la limita, apare diferenta care te poate scapa de accident.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 4 sezoane cu Alpin 5 205/55/16,cam 60.000 km,am facut comanda pentru Alpin6,405ron/buc,acelasi DOT,4 bucati.

Alpin 5 nu m-au dezamagit niciodata,fara pana sau alte fisuri,am mers numai pe sosea,dar mai aveam cam 3mm pana la semn si am decis sa le schimb cu 6.

O sa mai stau o vreme cu 5 pe jante iar cand se strica vremea le montez,daca nu le pun la anul.

In mare am fost multumit de 5,nu ca as fi un mare expert,dar nu m-au facut sa am emotii nici la viteze de 190km/h, nici la aderenta in panta sau viraje.Foarte silentioase si foarte bine stilizate.

Comanda am facut-o pe PNEUhub,...nu vreau sa fac reclama,scuze moderatori.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit anvelopele de iarnă și le-am montat.

 

Continental TS870P 100H  235/55/18 (DOT 2221). Sunt fabricate în România.

 

 

 

 

made in anvelope iarna.jpg

Modificat de drign
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!