Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2021 / 2022


Aerofan
 Share

Postare recomandată

18 hours ago, bad69 said:

Salutare. 

O părere despre modelul acesta DEBICA FRIGO HP 2 205/55R16 91H ?

Are indici buni, B pe umed și C la consum, iar prețul este undeva la 230lei/buc.

 

Destul de bune pe zapada, slabe pe asfalt umed.

Cea mai raspandita marca printre automobilistii romani, ca doar e cea mai ieftina, la toate dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe seat am avut debica frigo hp2 pe 17inch,  foarte ok anvelopele, se simt mult mai bine in zapada decat pe ud, dupa 2 ierni aratau foarte bine ca si profil si calitate a cauciucului. 

Pe golful sotiei am luat all season si urmarind in primavara testarea din video de mai sus (era doar testul pe adac) am mers pe vredestein quatrac deoarece iernile in ultima perioada sunt mult mai lejere si am preferat o anvelopa care se descurca bine pe uscat si umed , oricum 80% din drumuri sunt facute in general asa si pot confirma ca este o anvelopa ok, am prins si sfarsitul de iarna din martie si au mers foarte bine pe zapada plus drumurile din vara catre litoral sau munte si se  comporta exemplar.

Ideal sa ne luam anvelopele in functie de stilul de mers si de gradul de utilizare in functie de vreme( depinde de fiecare unde locuieste).

Pt iarna viitoare pe masina mea aveam nevoie de 205/50/17 si am mers pe noul model de la matador, inca nu apare in teste pe nicaieri, sper sa fie la fel de ok ca si debica.

Spor.

mp93-nordicca-product-picture-01-data.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am Nokian WRD4 pe iarna (205 55 R16)… Le pun doar cand plec la zapada (locuiesc in B).

 

Cand or aparea Pilot Sport AllSeason 4 in .eu, vand rotile de iarna si cam aia e ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre Vredestein Wintrac Pro si BF Goodrich G-Force Winter 2 ce ati alege?  205/55/17Nu cred ca are rost sa ma arunc la Blizzak LM005 sau Alpin6 tinand cont de ultimile ierni de la Constanta. Totusi nu am mai condus cutie automata pe zapada....

Modificat de RwO09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul optez ptr BF-uri. Am condus cu ele, f multumit. Nu putem compara insa cu Alpin-alta liga, alt buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, RwO09 said:

Dintre Vredestein Wintrac Pro si BF Goodrich G-Force Winter 2 ce ati alege?  205/55/17Nu cred ca are rost sa ma arunc la Blizzak LM005 sau Alpin6 tinand cont de ultimile ierni de la Constanta. Totusi nu am mai condus cutie automata pe zapada....

Daca diferenta de pret nu e o problema, atunci ia cele premium. Nu conteaza doar cat ninge sau nu, conteaza cum se comporta si pe asflat ud, uscat, temperaturi scazute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Franarea pe ud este cea care face diferenta iarna in mod real, comportamentul pe asfaltul negru. Tot acolo se produc si tragediile, 0.5m in plus poate fi dramatica.

Pe zapada orice anvelopa de iarna isi face cat de cat datoria si suntem si mai atenti noi ca soferi in general in acele conditii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, RwO09 said:

Dintre Vredestein Wintrac Pro si BF Goodrich G-Force Winter 2 ce ati alege?  205/55/17Nu cred ca are rost sa ma arunc la Blizzak LM005 sau Alpin6 tinand cont de ultimile ierni de la Constanta. Totusi nu am mai condus cutie automata pe zapada....

Am Vredestein de 2 sezoane. Exceptioanle. Mai ales pe uscat si ud. Nici eu n am vazut prea multa zapada. Sunt f bune pt iarna din Ro.

Mai tin un sezon. Daca nu apare un alt concurent serios tot aste le iau si iarna 2022/2023.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa experienta dezamagitoare cu Nokian, am decis sa nu mai dau bani pe "nume" ... si deci nu stiu ce-as putea cumpara. Cineva imi tot recomanda Kleber, spunand ca sunt foarte bune... voi ce parere aveti? Vad ca au "B" la aderenta pe carosabil umed..

 

https://www.anveloshop.ro/anvelope-turisme/anvelope-iarna-kleber-krisalp-hp3-235-45-r17-94h-5213m

 

Eventual alte sugestii?

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian nu e un nume.

 

Nume sunt Michelin, Continental, Bridgeston, Goodyear, Pirelli.

 

Daca nu vrei sa dai bani pe nume, Kleber sunt decente.

Din acelasi segment de pret, dar peste Kleber (parerea mea) sunt BFGoodrich G-Force Winter2.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nokian de iarna sunt anvelope foarte bune daca le folosesti 90% pe zapada si gheata.

Nu sunt pentru clima din RO unde ai zapada 10-20% din iarna ( exagerat 20% ).

Se uzeaza f repede.

 

Din Kleber sau BF G sunt cam acelasi lucru, amble sub umbrela Michelin.

As merge pe BF G ca opinie personala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid @Danny Nokia este un nume. In zona anvelopelor nordice (scandinavia - temperaruri mici, mta zapada si gheata).

Am WRD4 (Finlanda) si pot zice ca zapada/gheata/mocirla/apa pana la 1-2 grade e elementul lor. In ultimii 2 ani au fost 4 viscole, toate 4 m-au prins undeva intre Paltinis si Bucuresti.

Cum le-ai scos din elementul lor… sa zicem ca in ultimii 2 ani am montat Pilot Sport 4-urile pe la 20 februarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi in Ro nu vezi conditiile nordice, frig mult, zapada si geata 4 luni din 6... Nikian nu sunt pentru clima din Ro.

Le poti folosi iarna, bineinteles, fara probleme, dar nu la adevarata "valoare" ( vorba de la manelisti :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de Nokian, pot spune doar ca imbatraneste cauciucul extrem de repede, cauza o fi clima din Romania,  posibil prea "calda" pentru anvelopele respective.

 

 

Quote

Nume sunt Michelin, Continental, Bridgeston, Goodyear, Pirelli.

Legat de brandurile de top, am uitat de Dunlop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pt aro italiano niste Alpin 5 SUV (255/45/20). Din review-uri nu sunt cele mai bune dar o sa revin cu feedback pe parcurs. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as uita si la Hankook Winter i cept RS2, cel putin eu cu asa ceva cred voi echipa masina pt iarna.

Iarna mai trebuie avut in vedere si riscul mai mare de pana, taieturi, asta apropo de dat multi bani pe o anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as uita pentru iarna la runflat sincer, chiar daca am roata de rezerva. Vara te mai opresti, schimbi o roata, aia e, dar iarna in intuneric pe frig parca nu m-as baga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele runflat fac masina mai zgomotoasa, grea, strica foarte mult confortul si teoretic nu se repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru o pana mai simpla, se poate apela si la spray de ala de "repara" pana.. pana la vulcanizare/loc safe pentru a schimba roata.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a venit momentul sa cumpar anvelope de iarna pt un Tiguan 2014 are cineva o recomandare, experiente placute cu un model anume de cauciucuri suma disponibila 2500+/-.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o gramada de pareri pe mai multe topic-uri in aria asta. Vrei sa facem noi un rezumat? 
Sa nu mai zic de prietenul google. Sunt o multime de dimensiuni pt Tiguan 2014. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!