Jump to content

Alegere anvelope de iarna 2021 / 2022


Aerofan
 Share

Postare recomandată

O sa sparg eu gheata (pun intended).

 

Ma intereseaza cele mai silentioase anvelope posibile. Tinand cont de iernile actuale, parametrii care tin de handling pe zapada devin, in cel mai bun caz, secundari. 

 

Ruleaza careva ts850/860 pe 245 latime? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte multumit de Nexen...extrem de silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa schimb si eu setul iarna viitoare. Ceva pareri/impresii despre urmatoarele anvelope?

 

Nokian WR Snowproof

BF Goodrich G-Force Winter 2

Bridgestone Blizzak LM005

Dunlop Winter Response 2

 

Mentionez ca momentan am Nokian WR D3 de 6 ani pe 195/65/R15 - per total destul de ok, mai ales in primii ani; mai putin multumit de faptul ca au aparut crapaturi superficiale destul de devreme, plus ca performantele pe umed la 6-7 grade au scazut simtitor dupa al doilea an...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte mulțumit de Bridgestone, pe dimensiunea 205/55 r16. Sunt confortabile și au aderență bună pe orice suprafață.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la iarna viitoare apare Continental Wintercontact 870 care in testele preliminare deja este locul 1.

Pe 2 probabil ca o sa fie Bridgestone Blizzack LM005.

 

Trebuie sa astepti testele din toamna si ofertele de atunci, nu are rost sa-ti pui intrebari de acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apar anvelope din ce in ce mai performante, doar iarna nu mai e iarna de vreo 5 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Fugiti de Nokian. Anvelopele din poze sunt achizionate prin 2016, rulate doar iarna, si pastrate in boxa, la rece. Toate 4 sunt asa.. desi in "carne" sunt "ca noi".

20210505_113512.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danny, eu sunt de parere ca 5 ani e destul oricum. Eu am Michelin Alpin din 2017 si le schimb anul asta. Cam 5 ani e maxim ca apoi se pierde proprietatea cauciucului chiar daca mai au "carne". Am avut un ford cu cauciucuri de iarna aproape ca noi (ca si grosime) dar peste 5 ani vechime si eu mergeam cu 30 la ora pe drum national cu zapada ca altfel ma plimbam stanga-dreapta si un matiz a trecut pe langa mine cu vreo 70 km/h.

 

In alta ordine de idei am si eu salvate la favorite:

Michelin Alpin 6

Bridgestone Blizzak LM005

BF Goodrich G-Force Winter 2

 

Dar nu stiu ce sa aleg.. mai astept pareri si de la voi :)

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de faptul ca in iarna 2020-2021 am folosit rotile de iarna cam 2 saptamani (astea legate..) cred ca voi pune la vanzare rotile de iarna ;)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio anvelopa nu are voie sa arate asa dupa 4 ani, indiferent daca le mai lasi pe masina sau le arunci..

De fisuri in cauciuc se plang multi posesori de Nokian, dar acolo se vad adevarate crevase.

 


 

Quote

 

Michelin Alpin 6

Bridgestone Blizzak LM005

BF Goodrich G-Force Winter 2

 

Ca posesor de Alpin6, pot spune ca isi fac treaba foarte bine.

 

Michelin se lauda ca anvelopa isi pastreaza proprietatile odata cu uzura.

Poate apare Alpin7 pana in toamna.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, BTeo said:

@Danny, eu sunt de parere ca 5 ani e destul oricum. Eu am Michelin Alpin din 2017 si le schimb anul asta. Cam 5 ani e maxim ca apoi se pierde proprietatea cauciucului chiar daca mai au "carne". Am avut un ford cu cauciucuri de iarna aproape ca noi (ca si grosime) dar peste 5 ani vechime si eu mergeam cu 30 la ora pe drum national cu zapada ca altfel ma plimbam stanga-dreapta si un matiz a trecut pe langa mine cu vreo 70 km/h.

 

In alta ordine de idei am si eu salvate la favorite:

Michelin Alpin 6

Bridgestone Blizzak LM005

BF Goodrich G-Force Winter 2

 

Dar nu stiu ce sa aleg.. mai astept pareri si de la voi :)

Michelin sunt alta liga fata de celelate 2. BF-urile sunt gama lowcost a lor, si se descurca f bine-inclusiv din perspectiva raportului cost/beneficii. Nu ma pronunt asupra LM, cu toate ca am auzit lucruri bune despre ele.

1 hour ago, Danny said:

Fugiti de Nokian. Anvelopele din poze sunt achizionate prin 2016, rulate doar iarna, si pastrate in boxa, la rece. Toate 4 sunt asa.. desi in "carne" sunt "ca noi".

20210505_113512.jpg

Ai mers cu ele sub limita de umflare? Probleme de genul asta cam atunci apar, mai ales daca e o masina "grea"-gen SUV. Vad insa ca sunt XL-uri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un Passat CC 4motion si s a mers cu presiunea scrisa pe capacelul de la rezervor (2.5bar). OK, dupa 5 ani intradevar isi pierd din proprietati, insa sa arate in halul ala... niste anvelope ce se vor a fi "premium".. sunt total dezamagit.

 

Am citit review uri si pe eMag.. am vazut ca nu sunt singurul cu tipul asta de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg perfect. In mod cert sunt din cele "made in rusia". Oricum, respectivele anvelope sunt compromise, neoferind in actuala situatie siguranta la volan, deci...mai bine le arunci, indiferent cata "carne" mai au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental sunt excelente, cel putin in primele 2 ierni.

Pe durata medie, 3-5 ani,  Michelin sunt o alegere potrivita.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, BTeo said:

In alta ordine de idei am si eu salvate la favorite:

Michelin Alpin 6

Bridgestone Blizzak LM005

BF Goodrich G-Force Winter 2

Dar nu stiu ce sa aleg.. mai astept pareri si de la voi :)

 

Daca nu vrei sa dai multi bani pe anvelope, BF sunt alegerea cea mai ok din lista, iar ca raport calitate/performanta/pret, cred ca stau cel mai bine. Si eu cred ca le voi incerca, cand le voi schimba pe cele actuale, daca nu cumva voi mai merge tot pe aceleasi cauciucuri ( Vredestein Wintrac Pro, de care sunt foarte multumit - vedem cum tin si sezonul 3 - si ultimul dpmdv, dupa uzura :) )

Daca nu e o problema de buget, poti incerca si marcile mai consacrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danny perfect de acord cu tine in legatura cu Nokian. Am avut pe 2 masini, dimensiuni diferite si am patit fix ca tine, nu am poze, dar nu voi mai cumpara Nokian niciodata. Or fi bune pe zapada, dar uzura lor este ceva nemaivazut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danny Asa am patit si eu cu WRD4 de la nokian daca e tot modelul ala. Sunt facute pt zapada, unde se comporta excelent, nu le place caldura de la noi. La mine s-au crapat dupa 2 ani si m-am plans la ei, le-am trimis poze si mi le-au schimbat. Am luat la schimb insa WRA4, care sunt mai rezistente.

Modificat de tfe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tfe erau Nokian WR A4..

 

20210505_113528.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat azi comanda de BF Goodrich G-Force Winter 2. Ne auzim la iarna cu feedback :) multumesc de sfaturi. Vreau acuma cand dau jos astea vechi sa am deja anvelopele noi puse pe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai grija ce atingi , borduri si altele, au un flanc ceva mai putin rezistent ca alte anvelope. La mine una s-a ciupit usor chiar de noua, cu toate ca am grija mare sa nu zgarii jantele. Am comandat alta anvelopa si m-au tinut destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa  Semperit Master-Grip 2-195/65R15 91T a venit vremea schimbarii cu BF Goodrich G-Force Winter 2.

Sper sa fie o alegere buna :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt. Mergi linistit. In gama aia de pret sunt foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. 

O părere despre modelul acesta DEBICA FRIGO HP 2 205/55R16 91H ?

Are indici buni, B pe umed și C la consum, iar prețul este undeva la 230lei/buc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu pe Jetta, le-am rulat 3 sezoane. Nu am ce sa le reprosez. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!