Jump to content

Valoare RCA 2021


theo
 Share

Postare recomandată

On 10/22/2021 at 4:01 PM, Al Bundy said:

Eu, pentru ID.3 am facut la Allianz prin Emag la 464 lei, acelasi pret il obtinusem si prin Porsche Broker.

 

15 hours ago, passat19tdi said:

Cred ca ai mancat o cifra.

 

NU cred ca a manacat nimic, si nici eu nu am pierdut cifre pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factorii luati in considerare pentru calculul RCA sunt cei de mai jos , este cam irelevant sa comparam valoarea obtinuta  in diferite zone ale tarii , chiar daca auto este asemanator si varsta este asemanatoare. 

 

 

1) Capacitatea cilindrica a masinii este un factor deosebit de important. Primele de asigurare sunt sensibil mai mari pentru autoturismele cu motoare puternice. In schimb, primele sunt mai reduse pentru masinile cu capacitate cilindrica mica. Explicatia in acest caz este ca masinile cu putere mica merg cu viteza mai redusa si produc mai putine accidente.

2) Localitatea de domiciliu a proprietarului influenteaza, de asemenea, intr-o masura insemnata valoarea primelor. Asiguratorii compara daunele la nivel de judet si stabilesc tarife mai mari in zonele unde se produc multe daune. In general, judetele si localitatile cu trafic auto ridicat sunt incadrate in categoria de risc de dauna mai ridicat. Cele mai mici tarife sunt platite de asiguratii din mediul rural.

3) Varsta asiguratului afecteaza in unele cazuri nivelul primelor, persoanele tinere – de pana in 25-30 ani – fiind deseori penalizate, deoarece se considera ca sunt mai implusive la volan. Pe de alta parte, soferii trecuti de 40 ani se considera ca sunt mai prudenti, iar tarifele tin cont de acest aspect.

4) Durata politei: asigurarea RCA se poate incheia, in mod normal, pe 6 luni sau 12 luni. Politele pe 12 luni sunt mai ieftine decat varianta de a reinnoi polita din 6 in 6 luni.

5) Clasa de Bonus Malus si istoricul Asiguratului -> depinde de la individ la individ istoricul de daune si clasa de risc in care este incadrat

 

Concluzie :  degeaba avem scor bun la punctele 1,3,4 si 5....daca la 2 sunt multi in jurul nostru care fac poc destul de des....

 

@passat19tdi  arunca un ochi pe acest articol  : https://www.baar.ro/asigurati-cu-risc-ridicat/     poate te ajuta in obtinerea unei sume mai mici . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Al Bundy said:

 

NU cred ca a manacat nimic, si nici eu nu am pierdut cifre pe drum.

Sa nu comparam caii cu magarii.

Id3 e masina electrica.

Celui care i-am zis ca a mancat o cifra zicea ca la skoda 2L tdi a platit pe un an 550lei la aliantz, in conditiile in care mie imi iese 900 si ceva, eu zic ca minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbiti despre Al|ia n *z, iar in cazul lor se cunoaste la nivel de dealeri si agenti ca sunt niste lucruri inexplicabile pe care sistemul lor le genereaza.

Pentru unii soferi mentin prime de 400-500-600Lei pe an, pentru altii, cu aceeasi clasa B8 si din aceleasi localitati primele urca la 800-1200Lei, fara explicatie si pentru ei.

Nici agentii nu inteleg care sunt criteriile, iar departamentul de IT din RO este si el cu intelegere limitata a ceea ce este in algoritmi.

Pana acum, pare-se ca cei care au km putini facuti an de an si motoare mici candideaza spre prime mici, dar asta este doar o observatie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/19/2021 at 12:59 PM, dionescux said:

octavia, 2.0 tdi, B8, 550 lei la Allianz Tiriac, pe 12 luni. 

 

tavitara O avea

Zici ca suntem in filmele cu prosti

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22.000 km pe an. Ce sa zic, mie imi convine pretul primit 😁
Am ambele masini la ei, la 1.6 tdi pretul platit a fost 694 lei, dar in august anul trecut. 

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un mic exemplu:

leon 1.4mpi 2008 clasa b1 ~800 ron - alianz

Navara 2020 2.3 diesel clasa b0 ~1900 ron cu decontare directa group ama

Tarraco 2021 1.4 e hybrid clasa b0 ~1100 ron alianz

 

A se lua in considerare ca masinile sunt pe persoana juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1268 lei pe 12 luni la Generali - facuta acum cu incepere din 11 ianuarie

In octombrie pe simularea pusa aici in topic tariful la ei era de 1775 lei

In septembrie oferta la ei era de 1613 lei

Polita care expira a fost cumparata acum 1 an cu 937 lei

Poate daca ma uitam in fiecare zi pana anul viitor prindeam si ceva cu ceva zeci de lei mai ieftin dar am si altele de facut

 

Fata de simularea cu aceeasi masina facuta de Bogdan la mine tariful e mai mare semnificativ :

 

De ce , habar nu am

Am peste 50 de ani , nu am facut accident niciodata si am B6 fata de B8 deci nu ar trebui sa fie diferenta atat de mare

Probabil si orasul , avem foarte multi soferi profesionisti pe aici care merg din mandrie pe contrasens

sd1.jpg

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant cum a ajuns Generali (iar in alte cazuri Allianz) sa aiba cel mai mic tarif RCA, mai ales incluzand si decontarea directa, pentru cine prefera asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitaracred ca diferenta o face orasul.Legat de clasa de bonus sfatul meu este sa dai cateva telefoane pt. ca am mai citit despre cazuri in care se pare ca "au uitat" sa faca update la clasa sau in cazul in care cei care aveau 2 masini nu treceau aceeasi grupa...ii lua de la zero.

 

Diferenta dintre B8 si B6 este de 20%, B6 ai  30% reducere iar B8 ai 50%.

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeep, 3.0L, 35 ani, clasa B8, cea mai buna oferta a fost la 866 Lei - Groupama - 1 an. (Asirom 1185, Euroins 1055, Omniasig 1451, Allianz 943).

Cel mai mic pret de anul trecut era cu doar 100 lei mai ieftina, tot B8. (la City, care era la acelasi pret cu Allianz-ul).

La Mustang, 2.3, 317 hp, clasa B8, 607 Lei/an, la Allianz.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr Seat am calculat azi, asigurare incepand de la sf lui ian:

Euroins - 810 ron

Groupama - 856 ron

Allianz - 1200 ron

Generali - 1510 ron

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 TDI B5 1 an 750 de lei. Euroins

Pe emag imi dadea doar 950 de lei. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti sar in sus ce ce ai cu ei , saracii asiguratori , fiecare sa isi stabileasca preturile cum isi calculeaza

Mie mi se pare ca preturile sunt generate de un program aleator , nu de o minte coerenta , par in bataie de joc

Uitati-va mai sus cat am platit la Generali saptamana aceasta , luni

Am scris tot acolo cum a variat pretul din septembrie

Si uitati-va cat e tariful acum

No .. asta ceva logic sau e ceva fara logica ?

ffggt.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi , clasa B8 pentru 1 an ... 649.82 lei la Groupama.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • tudy_cnu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!