Jump to content

Valoare RCA 2021


theo
 Share

Postare recomandată

Nu e perfect etic si moral pt ca daca se intampla (doamne fereste) un accident din vina altuia si avea/are RCA la City, nu cred ca ne-ar conveni de stat prin service-uri. E vorba de ce tie nu iti place, altuia nu ii face. Asta pentru mine inseamna respect, chiar daca plateam cu 300-400ron mai mult constant pe an (ma refer la anii 2016-2020).

Pentru ca posibilul pagubit poti sa fii si tu avand in vedere cate polite a dat CIty.

Nu inseamna respect sa ai RCA, inseamna in primul rand sa te asiguri ca nu ti se iau placutele, certificatul de inmatriculare si amenda de la 1000ron.


Ei nu trebuiau sa existe pe piata in primul rand cu preturi de dumping nesustenabile, dar asta e alta discutie.

 

Stiu de un Q7 3.0TDI din 2007 cu simulare de polita RCA de peste 2000ron pe an si asta fara clasa de Malus. Pe cand un Tiguan din 2008, 2.0TDI cu B7 277lei pe 6 luni incheiat la final de septembrie la Asirom - ambele masini pe aceeasi firma.

Nu exista transparenta cat conteaza soferul, cat conteaza masina..e un sistem hibrid implementat total netransparent si cotatiile de RCA parca sunt o loterie de la o companie la alta, de la o zi la alta. Astea sunt probleme vechi, deliberate, dar acum foarte mult accentuate prin aceste polite mult scumpite.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este parerea ta, o respect dar nicidecum nu sunt de acord cu ea.Dpmdv lucrurile raman cum am spus, exista oameni platiti sa analizeze cine intra sau nu pe piata , nu stau eu sa fac legile/analizele pt. ca am alta meserie.

Ba da, insemna respect, respect legislatia in vigoare si in caz de nevoie cel pagubit este asigurat , acuma ca procesul este mai greoi nu este problema mea ci a statului in care traim.

 

 

In 10 ani de zile am fost oprit de 2 ori de politie, 1 sinugra data mi s-a cerut asigurarea...lesne de inteles ca puteam trai si fara RCA.

 

In alta ordine de idei, daca tot consideri asa...in caz de incident(doamne fereste) plateste omului direct banii chas din buzunarul tau ca sa fie totul mult mai simplu.

 

Comparatia ta nu este fezabila...2.0 vs 3.0, este perfect normal ca cel de 3l sa aiba o asigurare mai mare...acuma cu cat este mai mare fata de anul trecut este relevant.

De acord cu tine, nu exista transparenta...dar inca odata exista oamani platiti sa ofere aceste date, noi suntem simpli consumatori.

 

Si eu am trecut prin 2 incidente(eu fiind pagubitul), unul avea asigurare Euroins si altul City...adevarat nu au fost daune majore, totul s-a rezolvat simplu si rapid. Exista companii care "alearga" cu dosarul tau si rezolva ei totul, cel putin la noi in oras(Car Solution).

Avantaje:

-zero batai de cap cu asiguratorul din partea ta

-poti sa alegi regie proprie si acesta companie iti vireaza banii direct in cont fara ca ei sa ii fi recuperat inca de la asigurator

-sa iti duca ei masina in service si pe perioada reparatiei sa iti ofere masina la schimb, costurile inchirierii masinii find imputate asiguratorului

 

Dezavantaje:

 

-nu am descoperit inca

 

Totul simplu si rapid.Eu am apelat la ei de 2 ori si in 2 sapt max am avut banii in cont, ba mai mult am primit mai multi bani decat am cerut eu ca si despagubire(reparatie regie proprie).

 

Scz de offtopic.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa coloborez cu ei insa am zis PAS, ei au ca obiectiv regie proprie sau daca nu-ti convine suma trebuie sa repari masina neaparat in panarama lor de service!

Am prieteni ce au trecut prin reparatii la acel service si toate au fost mediocre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euroins a disparut din ofertele de pe site-uri.

acum 2-3 saptamani cand am verificat preturile, ofertau si ei.

 

sunt probleme si cu ei cum sunt cu city?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, depinde de ora si ziua in care ceri oferta... eu am vazut EUROINS prezent si ieri, la emag, azi intra-devar nu mai apare... dar sigur maine sau mai tarziu va apaea... sunt singurii de pe piata, unde diferenta e foarte mica de la 6 la 12 luni, trebuie sa fii chiar tampit sa faci pe 6 luni cu 550 lei de exemplu, cand poti face cu aprox 700 pe 12 luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie inca imi apare euroins, print screen facut acum de la emag.

 

1.thumb.jpg.745595a3f91b12da0788a8ca82c23476.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum imi apare si mie, deci exact ce spuneam, depinde de ora la care ceri oferta :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ora e de vina sau si clasa/masina?

mie nu imi pare acum

rca.jpg

 

L.E. gataa, prins.

850 - 6 luni

1200 / 12 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, pentru ID.3 am facut la Allianz prin Emag la 464 lei, acelasi pret il obtinusem si prin Porsche Broker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6 (cred), masina din semnatura.

image.thumb.png.58ec1657866b45bb840717917bb02070.png

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 luni fara decontare directa ca am casco clasa B8. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

714 lei la Allianz pe 12 luni, clasa B8, decontare directa, masina din semnatura. ❤️ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

802 lei la Allianz decontare directa pe 12 luni , B8 , la kodiaq 1.5 

714 lei fara decontare

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1027ron la Generali pe 12 luni fara decontare directa (cu casco la ei), clasa B8 la S3 2.0TFSI. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ofertele pentru masina din semnatura...

Am mers pe calea de mijloc respectiv Omniasig 12luni cu decontare directa.

7707095e-5f0c-4e70-9c86-5bb4b072d7eb.thumb.jpg.4b84ea4f9a5b4f4bc09e096d1ab422e1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

464 lei la Allianz, 12 luni, fără decontare directă, la masina din semnatură, clasa B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv promiti sa nu iti schimbi masina?

 

750 de lei, euroins, Octavia 2 1.6TDI 105CP, B5, fara decontare directa... urmatoarea e 1200. De lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, zidanne said:

promiti sa nu iti schimbi masina?

Promit:)). Dar nu ştiu dacă valoarea asigurării este mică pt. că este maşina veche. Am presupus că datorită faptului că am adresa la ţară şi acolo probabilitatea de accidente este mai mică.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv uneori, cautand prin forum dupa rezolvari la probleme ce mai apar, dau peste posturi de genul "am problema XYZ la masina din semnatura". Doar ca eu eram pe forum de diesel si el acum are electrica la semnatura/profil ;)) 

Deci ;))) Astept aprilie 2022... 2.0TSI 190... acum imi arata 1200 cea mai ieftina. Daca nu ma infig in vreunu... urc la B6... mai scade si riscul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.eu la tiguan 2.0 cu clasa B8 am platit ieri 709 la Euroins pe 12 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia, 2.0 tdi, B8, 550 lei la Allianz Tiriac, pe 12 luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai mancat o cifra.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca m-ai atentionat, imi cer scuze ca nu am fost exact …  563 lei

PNG image.png

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gresit perioada sau esti ruda cu Tiriac.

Eu am B8, 50 ani si nea Ion m-a facut o oferta de nerefuzat, 962 Lei pe 12luni.

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • tudy_cnu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!