Jump to content

Valoare RCA 2021


theo
 Share

Postare recomandată

Ce asiguratori alegem in 2021.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cei cu masini noi ii vor alege pe cei mai scumpi, iar cei cu masini vechi pe cei mai ieftini. Logic, nu?

 

Pana nu se publica normele de introducere a decontarii directe in tariful de baza, multi vor merge pe cele mai mici tarife. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este oferta pentru masina din semnatura (Golf6 2010 2.0TDI). Am ales Omniasig

20210121_12.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca e mai scump, eu va recomand sa luati cu decontare directa. Fratele meu m-a ascultat si a fost incantat de recomandare....dupa ce a avut un mic incident..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa dea cineva o explicatie cat de cat relevanta pentru diferenta asta atat de mare intre plaja 500-600 si 900-1000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decontarea directă necesită mai multe condiții ce trebuie îndeplinite pentru a fi aplicabilă.

Nu se poate aplica decât pt un eveniment auto în care sunt implicate doar 2 mașini înmatriculate în Ro, ambele cu rca valabil, nu trebuie să existe alte pagube și nici victime.

Deci practic e aplicabilă doar pt tamponări ușoare, fără "bulgăroaice" sau "englezoaice" implicate și fără vreo bordură lovită în accident etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Deci practic e aplicabilă doar pt tamponări ușoare, fără "bulgăroaice" sau "englezoaice" implicate și fără vreo bordură lovită în accident etc.

 

Practic, aici se incadreaza majoritatea accidentelor, intre unul legat la ochi si unul nevinovat,ultimul va avea de umblat sa rezolve o problema ce nu a cauzat-o.

 

 

Ca "beneficiar" al decontarii directe, pot pune ca merita.

Vinovatul in cazul meu avea RCA la Euroins, eu la Groupama, decat sa vopsesc bara pe care mi-o atinsese in vreun cotet de garaj la care ma trimitea Euroins, am mers la reprezentanta pe RCA-ul meu.

Alternativa era sa merg tot la reprezentanta, dar pe CASCO, cu regres pe RCA-ul  vinovatului, lucru tradus pentru mine in indexarea unui dosar pe CASCO+o crestere procentuala a primei platite.

Preferabil sa platesc 200 de lei clauza de decontare directa.

In 2019 era <100 de lei, dar vremurile sunt in schimbare, ca si costurile clauzelor de decontare directa, observ.

 

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, halamadrid said:

....

Alternativa era sa merg tot la reprezentanta, dar pe CASCO, cu regres pe RCA-ul  vinovatului, lucru tradus pentru mine in indexarea unui dosar pe CASCO+o crestere procentuala a primei platite.

...

Nu se majoreaza nici o prima daca faci regres pe RCA-ul vinovatului!

Atata timp cat ai CASCO la un asigurator decent-Allianz, Generali etc-nu se justifica clauza ptr decontare directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact așa zic și eu, un casco decent cu clauza de regres rca consider că e soluția pt "bulgăroaice" și alte "străineze" și nu numai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, pronet said:

Nu se majoreaza nici o prima daca faci regres pe RCA-ul vinovatului!

Atata timp cat ai CASCO la un asigurator decent-Allianz, Generali etc-nu se justifica clauza ptr decontare directa.

Chiar de isi recupereaza suma, tu le dai de lucru celor unde ai  CASCO.

Poate sunt asiguratori care nu te taxeaza la incheierea urmatoarei polite CASCO dar sunt si care o fac.

 

In acest moment, asiguratorii seriosi au de recuperat de la City, Euroins, sume mari platite ca despagubire pentru clienti vinovati cu RCA la cei 2 asiguratori.

 

Nu mai spun ca de la 2 dosare in sus pe CASCO, unii asiguratori  te evalueaza drept client problema, sa ca pot sa refuze sa iti mai incheie o noua polita.

AI ghinion cu 3-4 bombardieri in 12 luni, rezolvi totul pe CASCO, dar iti cauti alt asigurator dupa aia.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ați constatat vreo creștere de preț anul asta la RCA ? 

Cel puțin în cazul meu este vorba despre aproape 30% creștere în condițiile în care n-am avut nicio dauna și trec de la B2 la B3.

Vârsta sub 30 de ani și motorizare 2.0 Skoda Octavia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 O da...!

 

S-au scumpit toate de vreo luna...in special cele ieftine. Si inca nu s-a introdus Decontarea directa in tarife. 

 

In cazul meu, cu B8, cu vreo 48% de anul trecut. 

 

Limita superioara e atinsa de Generali. In cazul meu, 2.0, B8,  pe 12 luni vor nu mai putin de 920lei. Cu reducerea de 50% inclusa. Siktir!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e fix același tarif ca și anul trecut, cel puțin așa au cotat cei de la Otto broker.

Motor 2.5, B8, la Groupama, 1003ron/an, cu decontare directă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 , 53 de ani (pe numele mamei), B4 sau B5, +100 lei fata de anul trecut. Niciun incident intre timp.

De la 450 lei la 550 lei la City.

Modificat de DrLexic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW ID.3, 31 ani. 

 

RCA 12 luni:

 

Euroins 265 lei

Allianz 444 lei

 

Surprinzator de ieftin, nu ma asteptam sincer.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce, sunt curios la ce capacitate cilindrica te-au inclus? 😃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Octavia 4 (cea din profil), 31 de ani, prima mașină pe numele meu (deci clasa B0), asigurare pe 12 luni Allianz a fost 953 tigrișori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Preturile la RCA au sarit in aer. Exemplu personal, mie mi s-a dublat. Desi, niciun accident, B8. Vin vremuri cacacioase! Va invit sa va faceti o calculatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Si la mine a crescut pretul peste masura.

Exemplu (motor 2l, 40ani):

  - 2020 - 12 luni/B3- 740 lei (decontare directa)

  - 2021 - 12 luni /B4- 1480 lei (decontare directa).

 

Preturi sunt simplu de explicat : Platim falimentul Astra, Carpatica si acum City.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clasa B1, motor 1.4:
Martie 2021 - 970 de lei la Grawe cu decontare directa (12 luni)
Astazi - 1860 de lei la Grawe cu decontare directa (12 luni)
Omniasig si Asirom tot aproape 1900 de lei, pe altele mai scumpe precum Generali nici nu mai are rost sa le mentionez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt platim cu totii politele facute la preturi de dumping de City ani buni. Asta e, au fost multi care au girat mizeria asta ca au vrut cel mai ieftin si nu i-a interesat ce ar putea pati cei cu care fac accident.

Nu a facut nimeni mare smecherie cu politele de la City in mod real, dar baietii destepti din companie, da. Ne faultam noi intre noi gratuit si tot noi platim, vedem pe termen ultrascurt.

Sa vedem si cu euroins cand.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti vorbiti de dumping la City dar nimeni nu vorbeste de service-uri ce iau 500 - 600 ron ora de manopera sau cum am mai auzit, 800 ron/zi pentru inchirierea unui clio.

 

Oricum vina e a lor ca nu au stiut sa-si gestioneze banii astfel incat sa nu intre in faliment.

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt toti pe mana, service urile si constatorii ies la bere de obicei, am observat asta cand am avut o dauna de 37.000lei (factura service). Ala de la city nici nu mi-a mai trimis oferta de regie proprie. Numai mizerii pe care acum tot norodu' le plateste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

City nu despagubea nici pt regie proprie decat cu mari probleme si amenintari. City invoca imediat antifrauda si nu plateau foarte multe dosare..nu cred ca problema era la toate service-urile ca erau prea scumpe, ci city nu avea bani.

 

Da, poate trebuiau de mult timp majoritatea service-urile sa refuze reparatii pe rca City si asa era un feedback direct sa nu se mai continue asa.

Poate e o invatatura de minte ca ieftin si bun evident nu exista..din nou.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • tudy_cnu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!