Jump to content

Passat B8 AllTrack


xDaniel

Postare recomandată

Salutare,

 

Va prezint si eu noua masina de familie, VW Passat B8 AllTrack 2.0 TDI 190 CP DSG 2016.

Este un upgrade la B6-le 2.0 FSI 2006 (care am de asemenea o prezentare aici pe forum), dar care o sa ramana in familie deoarece am investit prea mult timp si pot sa zic ca si bani in el ca sa il dau la 4k-4.5k (in cel mai bun caz). Si e pacat deoarece masina aia merge si arata super bine, deci o sa ramana in familie.

 

Ca si dotari ar fi urmatoarele:

- Faruri cu LED adaptive
- Front Assist

- ACC
- Camere 360

- Park Assist
- Moduri de condus (ECO, Normal, Sport, OffRoad)

- Discover Media Pro (cu Android Auto activat)

- Bord digital

- Panoramic

- Interior piele alb

- Kessy 
- Incalzire scaune

- Geamuri cu tenta

- Perdelute spate 

Si probabil ca mai are cateva care nu le stiu, dar o sa le gasesc pe parcurs.

 

Am comandat cateva produse de curatare si intretinere piele, deoarece are o culoare foarte pretentioasa la interior si doresc sa o fac eu acasa (hobby). Si B6-le cu piele crem si alcantara tot acasa o intretineam pe parte de curatare interior.

 

Ce nu imi place este ca nu are camera A5 ca sa pot activa Lane Assist, DLA, HBA. Am inteles ca se pot activa dupa ce am acea camera A5, dar probabil o sa fie un viitor retrofit, e pacat de farurile astea. 

Si vreau sa merg si la un service sa imi regleze putin faza scurta care mi se pare ca bate putin cam jos fata de B6.

Acuma am jantele pe 18 specifice Alltrack dar pentru fara mi-ar placea cele pe 19 tot de Alltrack (cele ce sunt cu negru putin, si cromate)

Mai multe poze o sa pun pe viitor, dupa ce o curat putin.

IMG_20210116_113655-01.jpeg

IMG_20210108_171136.jpg

Modificat de xDaniel
Link către comentariu

Sa ai parte de ea, foarte bine arata. Si 4motion-ul o sa fie o dotare de care o sa te bucuri destul de mult! 

Link către comentariu
Quote

Si vreau sa merg si la un service sa imi regleze putin faza scurta care mi se pare ca bate putin cam jos fata de B6.

Farurile LED se regleaza dupa o verificare din soft, altfel iti vei lua flash-uri de la cei pe care ii vei orbi, daca reglarea  pe verticala se face empiric, cu surubelnita.

La reprezentanta cred ca e 150-200 de lei verificarea si reglarea.

 

Faza scurta ar trebui sa bata mai departe dupa o anumita viteza. Ai incercat?

Modificat de halamadrid
Link către comentariu

@Golf TDI Multumesc frumos! Da, 4motion-ul l-am incercat deja si este super.

 

@halamadrid O sa mai studiez treaba, dar da, parca dupa o viteza  mai mare se autoregleaza cumva si bate lumina mai departe decat cand merg incet.

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri, cum am facut eu
Link către comentariu

Tocmai de aceea nu e indicat sa modifici farurile LED. Sunt gandite bine de la inceput, iar orice modificare ar trebui facuta doar la reprezentanta pe aparatul specific.

 

Arata foarte bine masina, sa o stapanesti mii de km fara probleme. Imi place interiorul. Mai asteptam poze.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

O masina foarte frumoasa ,km multi fara probleme !  Asteptam in continuare poze si detalii .

Link către comentariu
  • 1 month later...

@sNaKeyy avem multi colegi care s-au plans ca farurile cu LED bat prea jos si multi deja au mers si le-au mai ridicat la reprezentanta (in general vorbind de masini noi).

Deci nu as zice ca trebuie lasate in pace... 

 

Nu stiu daca montezi camera pt asistenta la faza lunga nu ai nevoie si de faruri schimbate.

Tu ai zis de HBA High Beam Assist, dar eu zic ca ar trebui sa iti setezi ca target DLA Dynamic Light Assist :)

Link către comentariu

Eu cred ca are deja farurile potrivite, nu cred ca trebuie schimbate pentru DLA.

Link către comentariu

Salut,

 

Farurile sunt ultimele care pot fi puse pe B8. Camera lipește.

 

Azi am montat barele transversale și suportul pentru bicicleta. Ne pregătim încet pentru vară. Aaaa și am pus anvelope noi Nexen NFERA SU4 245/55 ZR18. Urmează schimbul de ulei in cutie.

A51E5D99-3757-4443-8F4D-B47CA0BFA2EA.jpeg

082709B0-F976-4715-8B0B-2461C4B94F36.jpeg

B103A786-12C8-423F-8E00-03F8F0FC86C4.jpeg

Link către comentariu

Frumos exemplar , sa il stapanesti sanatos . Recomand si o mentenanta corecta pentru trapa , merita sa fie intretinuta la cat de frumoasa este. :cheers:

Link către comentariu

Multumesc frumos. In zona mea nu stiu pe cineva specializat pentru asa ceva, dar imi recomandati ceva solutii? Nu cred ca e trebuie desfacut ceva, nu? Doar curatare si lubrifiere.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu

De desfacut nu trebuie pentru mentenanta trapei, solutiile care ti le recomand 100% sunt cele 3 OE care sunt dedicate modelului tau de trapa pentru sine , chedere interioare si chedere exterioare  .  Trebuie atentie totusi si urmati anumiti pasi conform procedurii . Operatia include si o operatie VCDS de resetare doar in cazul in care ia eroare de Hold P dupa operatie . 

 

La scurgeri , recomand sa cureti capetele furtunelor anual pentru a evita infundarea acestora. 

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru raspuns. 

Am o roata de rezerva ramasa de la vechiul Passat B6. 205/55 R16. Aveti idee daca se potriveste R16 pe Passat B8 Alltrack? In cartea masinii nu am, dar as pune ca si roata de rezerva, deoarece nu am acuma.

Link către comentariu

La prindere se potrivește, acum nu știu dacă are loc de frâne...poți încerca pe față că acolo sunt mai mari și vezi. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!