Jump to content

Statii de incarcare acasa - generalitati


Aaron
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca nu exista o "Statie de incarcare destinata exclusiv ID.3-ului" zic sa continuam discutia aici. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai dezbatut subiectul cu persoane tehnice, si verificand la Electrica, ce pot sa trag maxim din reteaua stradala am inteles ca ar fi trifazic de 9kW. ( Deci un total de 27kW, daca am inteles bine "traducerea" ) ceea ce ar fi suficient zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trifazic 9kW nu inseamna 9x3, mai bine cere un ATR de spor de putere, este 55 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy, dar ce inseamna trifazic de 9kW? Ca eu nu ma pricep :) 

Multumesc anticipat de lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna puterea maxima instalata de 9kw, adica sig de 16A pe fieccare faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si asta nu inseamna 11kW?

230Vx16Ax3faze...(putere maxima)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este maxim 11KW, se pune sig mai mare decat puterea instalata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

A reusit cineva sa monteze o statie de incarcare pe locul de parcare privat din vecinatatea blocului? 

Cu ce firma ati lucrat?

Cum s-au trasat cablurile electrice (aparent/ingropat)?

 

Situatia mea

Putere maxim aprobata: 4Kw

Voi cere spor de putere pana la 6Kw (conform legislatie distribuitorul este obligat sa suporte costurile pentru orice spor de putere mai mic sau egal cu 50% din puterea aprobata actual), astfel incat sa pot monta o statie de 3.7Kw. 

 

Am urmatoarele variante:

  1. Sa execut un traseu electric direct din panoul principal al blocului, ceea ce ar insemna cam 15-20 de metrii de cablu tras aparent pe langa bloc pana la locul de parcare. (nu stiu daca e realizabil din punct de vedere legal - nu pare tocmai sigur)
  2. Sa realizez un traseu electric din apartament (etajul 1) pana la locul de parcare care se afla chiar sub geamul meu. In cazul acesta, nu stiu daca se poate obtine aprobare, tinand cont ca traseul electric(protejat) va ramane aparent pe fatada imobilului. 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o informatie cred eu f utila tuturor detinatorilor de electrice:

 

se poate cere cresterea puterii instalate cu 50% GRATIS (pe cheltuiala operatorului de retea): https://lege5.ro/gratuit/gqydknjtg4/ordinul-nr-87-2014-pentru-modificarea-si-completarea-metodologiei-de-stabilire-a-tarifelor-de-racordare-a-utilizatorilor-la-retelele-electrice-de-interes-public-aprobate-prin-ordinul-presedintelui-aut 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate, doar ca din cauza asta, Electrica a blocat toate lucrarile, ca nu sunt de acord cu legea asta. Nu doar ca nu mai castiga bani, dar pierd. 

eu am depus actele pe 22.12 si inca nu mi-au rapsuns..decat sa astept. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa maresc puterea avizata de la 6 la 9 kw. Locuiesc la casa. Am initiat toata procedura online pe site-ul e-distrbutie pe data de 13.10.2020 si am finalizat inainte de Craciun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/20/2021 at 10:07 PM, Sparkyson said:

- releu de selectie de faza, care imi da in casa faza care este in parametri (DigiTop PS-63A)

misto jucaria, desi nu prea am incredere in produsele ucrainienilor de la digitop, as prefera acelasi produs de la un producator consacrat

mai sus Silviu7 zice ca fazele erau toate iesite din parametri (fazele aveau ~270V, 100V si respectiv 50V). 

 

Probabil in acest caz ai fi ramas fara nici o faza in casa? 270 e mult peste parametrii, restul fiind mult sub, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi oprit tot.

Eu am si UPS care imi protejeaza suplimentar echipamentele vitale, plus ca nu raman fara curent.

La mine fazele sunt intre 220V si 250V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator A fost o problema de moment. Din pacate observ destul de des abateri de la tensiunea de referinta. Speranta e de a ajunge independent energetic de retea in cativa ani. Solar + baterii si eventual tarif diferentiat off-peak. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun abonament de curent cu taxare diferentiata pe intervale orare pentru zona Bucuresti-Ilfov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am vazut si eu.

Doar ca tariful de zi este mult peste cel de la Enel, iar noaptea diferenta nu e semnificativa.

Enel Fix Online = 0.25 tot timpul, iar Electrica Furnizare TIME 30/45 = noaptea: 0.22, ziua 0.32. Ambele au abonament zilnic de 0.22-0.24.

Calculand la un consum de noapte de 700 kWh pe luna, exagerat pentru mine, iese o diferenta pe noapte de 25 de lei, dar fiind atat de scump ziua, sigur ies pe minus.

 

In concluzie: oricat de hoti sunt cei de la Enel, exista altii si mai hoti.

Acum ca am masina electrica trebuie imi pun fotovoltaice, ca se vor amortiza.

Mai ales ca reteaua e in pioneze in bucatica mea de Ilfov.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, andreihey said:

Eu am reusit sa maresc puterea avizata de la 6 la 9 kw. Locuiesc la casa. Am initiat toata procedura online pe site-ul e-distrbutie pe data de 13.10.2020 si am finalizat inainte de Craciun. 

Ce inseamna ca ai reusit?

Ai primit si noul contract de furnizare si actul aditional?

CA si eu am primit azi email de la e-distributie cum ca au fost incheiate lucrarile dar nu am inca act aditional sau contract de furnizare cu noua putere aprobata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai atr si certificat de racordare?

Actul aditional il face furnizorul (enel muntenia) dar nu e neaparat nevoie pt ca nu se modifica cond contractuale adica financiare. Esti tarifat la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ATR, Am cntract de racordare, am contactat o firma, au venit si au schimbat siguranta, am achitat tariful cate e-distributie.

Dar siglarea la loc a contoarului nu o face e-distributie ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. In schimb eu am facut toata lucrarea cu distributia nu cu firma. 
in cazul tau firma tb sa anunte distributia sa vina sa sigileze. Cat mai repede...sa nu ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreiheyeu nu stiu cum ai reusit sa primesti cresterea in Ilfov. Mie mi s-a refuzat direct, pe motiv ca nu se acorda mai mult de 32A monofazat. Am fost astfel obligat sa trec la trifazat (evident cu costurile de rigoare...). Sigur vorbim de e-Distributie Muntenia? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De e-distributie vorbesc. Locuiesc in voluntari. Cum am obtinut, am scris, toata procedura am facut o online pe site. Iarblegea spune ca la o solicitare de majorarare de 50%, lucrarea tb efectuata pe costul distribuitorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/24/2021 at 6:19 PM, andreihey said:

Ba da. In schimb eu am facut toata lucrarea cu distributia nu cu firma. 
in cazul tau firma tb sa anunte distributia sa vina sa sigileze. Cat mai repede...sa nu ai probleme

DEci sa nu mai astept sa primesc altceva de la e-distributie, doar ATR si contractul de racordare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!