Jump to content

Masini electrice - vinieta parcare gratuita Bucuresti


Silviu_7
 Share

Postare recomandată

Cat timp am putut sa depun hartiile online eu sunt fericit ca am scapat de un drum. Si asa programul de ridicare e cam aiurea... L-V 8:30 - 15:00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Stiti cumva daca s-au adoptat numerele de inmatriculare distictive pentru masini electrice?

Ale mele se cam sterg si, daca le schimb, ma gandesc sa astept sa apara astea noi.

Intreb si in contextul parcarii gratuite in Bucuresti, in speranta ca nu va mai trebui sa iti reinnoiesti automat vigneta de parcare.

 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea este aprobata, despre implementarea fizica: inca nu este pus absolut nimic la punct deci pe termen scurt sau mediu, nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne puteți spune numărul legii/ actului nomativ și anul, vă rog?

Am căutat pe net, dar am găsit doar articole cu propunerea, niciunul despre aprobare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu despre asta, este vorba? https://aspmb.ro/viniete-parcare-gratuita-autovehicule-electrice-si-hibrid/

Screenshot_20220227-110525_Chrome.jpg

On 1/11/2021 at 5:50 PM, ro861 said:

Aici sunt informatiile:

https://aspmb.ro/viniete-parcare-gratuita-autovehicule-electrice-si-hibrid/

 

Cum am procedat eu, pe scurt:

- se descarca, se completeaza si se semneaza cererea, de preferinta electronic,

- se transmite la adresa de e-mail indicata pe site, impreuna cu un scan al certificatului de inmatriculare;

- in cateva zile primesti confirmarea de primire a cererii (cu nr./data de inreg.);

- in alte cateva zile primesti un sms cu data/orele de la care poti merge sa ridici vigneta.

- in sms se mentioneaza ca trebuie sa anunti data si ora la care te duci, pentru ca sa pregateasca vigneta si pv de predare.

 

Succes!

 

Era informatia si pe pagina anterioara, daca despre asta era vorba 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu @F l o r i n, era vorba despre legea prin care masinile electrice si hibrid vor avea numere de inmatriculare diferite, verzi, ceea ce ar face inutila aceasta vignieta pentru ca ar fi totul bazat pe numarul de inmatriculare.

Legea despre care e vorba cred ca e aceasta(click!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a instituit cadrul legal pentru a avea numere cu litere Albastre si Verzi.

Mai trebuie si un ordin comun al ministrilor Mediului, MAI si Transporturi pentru a se putea aplica (nivelele de CO2).

Este prevazut un termen de 90 zile pentru emiterea acestui ordin, speram, spun speram pentru ca au fost legi care n-au avut norme de aplicare ani intregi.

 

Inca de cand era in transparenta au fost persoane care au pus problema ca in timp limitele de CO2 se vor modifica pentru fiecare categorie si ca vechile numere albastre/verzi, poate nu se vor mai incadra in noile norme, ce se va face atunci, se vor retrage placutele vechi?

Nimeni nu stie, nu este prevazuta o solutie legal administrativa, poate o sa fie cuprins ceva in ordinul de ministru.

 

Citat:

3. La articolul 20, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:(2) Plăcuțele cu numărul de înmatriculare trebuie să aibă fondul reflectorizant de culoare albă și literele și cifrele, în relief, de culoare neagră, albastră, verde sau roșie.

4.La articolul 20, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:(4) Prin ordin al ministrului mediului, apelor și pădurilor, al ministrului afacerilor interne și al ministrului transporturilor și infrastructurii se stabilesc condițiile privind emisiile de CO_2 pe care trebuie să le îndeplinească autovehiculele pentru a le putea fi atribuite plăcuțe cu numărul de înmatriculare cu litere și cifre de culoare verde.
...
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se emit:
a) ordinul comun al ministrului mediului, apelor și pădurilor, al ministrului afacerilor interne și al ministrului transporturilor și infrastructurii pentru stabilirea condițiilor privind emisiile de CO_2 pe care trebuie să le îndeplinească autovehiculele pentru a le putea fi atribuite plăcuțe cu numărul de înmatriculare cu litere și cifre de culoare verde;

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteleles. Clar e un proiect de durata, avand in vedere modificarile legislative pe care le implica, dupa care urmează metodologia de punere in aplicare, o.m.a.i... hot cons locale, achizitii, etc....

Dar asa o sa fie cel mai usor...cu numere diferentiate. Asta atata timp cat o sa sustina aceste avantaje, pt masiniile electrice. 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
ionut.silivestru

Am numere verzi . Momentan nu ma ajuta la nimic, doar ca sunt verzi :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai parcarea gratis in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict numerele verzi nu ajuta la nimic..tot trebuie birocratie ca sa se obtina acel sticker pt parcare.

Sunt complet inutile nr verzi la momentul asta, nu au niciun avantaj real.

Sper sa se elimine parcarea gratuita pt mild hybrid ca sunt cea mai mare pacaleala de poluare si nu are sens scutirea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este, inca, cadru legal, trebuie modificata HCL din 2016, dar nu se stie ce acord politic va mai fi atunci cand se va modifica...

 

Cat priveste poluarea, nu este subiectul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut.silivestru

Salut, nu ma ajuta ca sunt din IF :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care ajuta pe cineva informatia, masina trebuie sa fie inmatriculata in B. Adica cineva din IF dar cu masina de ex in leasing, se poate obtine vinieta. Chiar daca cel care face cererea are buletin de IF, conteaza proprietarul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!