Jump to content

Masini electrice - vinieta parcare gratuita Bucuresti


Silviu_7
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit un topic corespunzator pentru problema asta dar zic sa incerc aici.

 

In legatura cu vinieta de parcare in B, a trecut cineva recent prin procesul acesta? Stiti de hartie trebuie ceruta de la leasing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 Asta scrie in cererea care trebuie trimisa:

 

2042044173_BELIGEANUDRAGOS-BOGDAN.thumb.jpg.ea69d172b4d0e67fca7a1705d747e44b.jpg

 

Pe langa cerere, am trimis si copie dupa CI si dupa talon dar masina mea nu este in leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Rave.

Nu inteleg care este procesul daca eu am buletinul de IF si masina e pe B. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, Silviu_7 said:

Nu am gasit un topic corespunzator pentru problema asta dar zic sa incerc aici.

 

In legatura cu vinieta de parcare in B, a trecut cineva recent prin procesul acesta? Stiti de hartie trebuie ceruta de la leasing?

Inca nu, dar dupa inmatriculare trebuie sa ma ocup si eu de acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu buletinul conteaza, pentru ca nu este o facilitate oferita persoanelor, ci unde a fost inmatriculata masina, anume in Bucuresti, fiind o chestie oferita tuturor masinilor electrice si hibrid inmatriculate in Bucuresti.

Daca masina nu este inmatriculata in Bucuresti nu cred ca poti beneficia de aceasta facilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt informatiile:

https://aspmb.ro/viniete-parcare-gratuita-autovehicule-electrice-si-hibrid/

 

Cum am procedat eu, pe scurt:

- se descarca, se completeaza si se semneaza cererea, de preferinta electronic,

- se transmite la adresa de e-mail indicata pe site, impreuna cu un scan al certificatului de inmatriculare;

- in cateva zile primesti confirmarea de primire a cererii (cu nr./data de inreg.);

- in alte cateva zile primesti un sms cu data/orele de la care poti merge sa ridici vigneta.

- in sms se mentioneaza ca trebuie sa anunti data si ora la care te duci, pentru ca sa pregateasca vigneta si pv de predare.

 

Succes!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se dau deja vinietele verzi pentru 2021, este bine sa le luati, cat o sa mai fie pastrata facilitatea.

 

Am citit prin diverse locuri ca noua administratie inca nu stie daca o sa continue programul, tendinta fiind de a eficientiza parcarile din punct de vedere venituri (extrem de scazute acum), de asemenea pe viitor s-ar umari descurajarea "long term parking", implicit a traficului in oras in afara de rezidentii din zonele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Administratia trebuie sa se destepte un pic si sa nu mai dea aceleasi facilitati ca la electrice si unor masini care sint de fapt doar mild-hybrid

Aici este problema. Altfel va avea parcarile pline tot timpul cu masini care nu platesc nimic.

 

Mild hybridul si chiar si hibridul non-mild (cu baterie de 48V) sint pacaleli, sa iasa ok la emisii producatorii. 

 

Nu e ok sa aplici regulile astea in modul alb-negru, ori la toti ori la nimeni. Normal ar fi sa se aplice doar la electrice sau eventual si la plug-in hybrid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat si eu ieri, desi nu am foarte mare nevoie, neintrand foarte des cu masina in B, mai ales in perioada asta. Dar daca e un beneficiu gratuit, cu mica bataie de cap, why not...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la ei si se poate lua vinieta daca masina e inmatriculata in B prin firma de leasing si utilizatorul are buletin diferit de B, in speta IF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Silviu_7 Da, cat timp masina este inmatriculata in Bucuresti e ok. Problema e la cei care locuiesc in Bucuresti dar au masina inmatriculata in IF, care nu pot beneficia de aceasta vinieta.

@tudy_cnu Am facut si eu cererea acum cateva zile, pentru prima data de cand am electrica, la insistentele unui prieten pentru ca eu nu o vedeam foarte utila neavand treaba mai deloc prin parcarile primariei :) dar, na... sa fie acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 1/11/2021 at 4:11 PM, Al Bundy said:

Inca nu, dar dupa inmatriculare trebuie sa ma ocup si eu de acest aspect.

Am trimis si eu azi, va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trimis mail cu cererea pe 04 Ianuarie si am primit mesaj astazi, 25 Ianuarie, ca pot sa ma duc sa o ridic. Deci mai ai de asteptat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost ieri si am ridicat vinieta. A durat maxim 5 minute, intrat si iesit. Per total ma declar multumit de tot procesul acesta. Ar fi fost ideal daca mergea printata acasa, sau trimisa prin curier, dar e bine si asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai depus cererea ?

 

LE. Am vazut acum, pe 11 ianuarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a durat un pic. Sms'ul l'am primit saptamana trecuta pe 5 februarie. Dar abia ieri am ajuns sa o ridic.

Totusi, o chestie interesanta este ca pe vinieta scrie ca e valabila pana in 02.2022, in timp ce pe site citisem ca nu conteaza cand depui cererea, ele sunt valabile pana la finalul lui 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, aparent nu sunt! Eu am depus cererea in acelasi timp / aceeasi zi cu un coleg si am fost amandoi sa le ridicam. A lui este valabila pana in Octombrie 2022 in timp ce a mea este valabila pana in Februarie 2022, aparent pentru ca el a cerut si anul trecut, tot in Octombrie, o vignieta si eu nu...

Chiar l-am intrebat pe cel care ne-a dat vignietele daca-mi dadea valabilitate 3 ani daca veneam si eu de acum ~3-4 ani, cand am luat prima masina electrica. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta este o modificare intra in vigoare din a doua sau a treia saptamana din Ianuarie.

Eu am depus cererea pe 28 Dec, am primit sms de ridicare in prima saptamana din Ianuarie si la valabilitate am doar 2021.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 1/25/2021 at 8:16 PM, Al Bundy said:

Am trimis si eu azi, va tin la curent.

Inca nu am primit, dar abia azi am vazut ce scrie pe site-ul lor:

 

Administratia Strazilor Bucuresti va informeaza ca pana la data de 26.02.2021 se afla in imposibilitatea de a mai emite viniete pentru parcarea gratuita a autovehiculelor electrice sau hibrid, conform H.C.G.M.B. nr. 140/2016. Numarul neasteptat de solicitari din luna ianuarie 2021, reprezentand emiterea a peste 3.000 de viniete, dar si o sincopa in procesul de achizitie au cauzat acest hiatus, pentru care ne prezentam scuze.

Primim si prelucram solicitarile dvs. in continuare, urmand ca, in cel mai scurt timp, sa avem posibilitatea de a va invita in vederea eliberarii vinietelor.

Pe aceasta cale va anuntam ca vinietele emise in anul 2020 isi prelungesc valabilitatea pana la data de 15.03.2021.

Va multumim pentru  intelegere!

 

Sper sa se rezolve ceva.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depus actele pe mail pe 1 martie dupa pranz, primit nr de inregistrare pe 2 martie si pe 5 martie primit SMS ca e gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine inca nimic.

 

 

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Am vb azi cu ei, trimisesera SMS de pe data de 10 dar erau schimbate intre ele 2 cifre din nr de telefon. Deci vigneta mea era gata de pe 10 februarie.

Nu puteau sa dea email daca tot trimisesem datele pe email ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa functioneaza:))) Confirmarea de primire se face pe mail si confirmarea de finalizare se face pe SMS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se finalizeaza daca nu gresesc numarul de telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!