Jump to content

Intretinerea si costurile de service


Florin56
 Share

Postare recomandată

Da, greșeala mea, aveți dreptate. 

În rest prețuri de reprezentanta.. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovioneb la PC57 (daca imi amintesc bine codul cu etrierilor ce vin cu discuri de 312mm) ai asa

  • grosimea discului nou 25mm si uzat 22mm
  • grosimea placutei (fara suport) 14mm si se schimba la 2mm

Pe spate (PC38  - 272mm) ai:

  • discuri 10mm si se schimba la 8mm
  • placute 11mm si se schimba la 2mm... 

Nu stiu cum sa zic, dar cu 500E cat ai dat tu acolo, eu imi fac upgrade la 345mm :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt preturile pt piese originale la repr.

Nu era obligat sa le schimbe acolo.

Nu e vina reprezentantei.

 

Sa vezi la Kodiaq.. doar placute frana fata si spate cu manopera, aprox 2400 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, vvede said:

Lichidul de frana probabil l-au luat dintr-un butoi de 30L care costa 2168, dar au luat doar 0.04l. Eu cel putin asta inteleg

🤦‍♂️

 

Cum să fie 0.04L? Ce schimb poți face cu 40 mL?

 

Sunt 30L x 0.04, adică 1.2L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, ovioneb said:

A 2-a revizie la PBN... daca aveti de schimbat discuri/placute poate alegeti alt service 🙃

 

Ti-a aparut in masina/Skoda Connect ca ar trebui schimbate sau au descoperit ei la revizie si au adaugat ulterior? Sunt curios pentru ca am intrebat si eu cam pe cand se schimba in mod normal si mi s-a zis ca imi va aparea in aplicatie cand masina sesizeaza ca trebuie inlocuite discurile fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, MyKe said:

Cum să fie 0.04L? Ce schimb poți face cu 40 mL?

 

Sunt 30L x 0.04, adică 1.2L.

Asa este. My bad. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, tbege said:

Ti-a aparut in masina/Skoda Connect ca ar trebui schimbate sau au descoperit ei la revizie si au adaugat ulterior? Sunt curios pentru ca am intrebat si eu cam pe cand se schimba in mod normal si mi s-a zis ca imi va aparea in aplicatie cand masina sesizeaza ca trebuie inlocuite discurile fata...

Nu mi-a aparut nimic in masina, nu aveam nicio eroare/avertizare. Banuiesc ca macar placutele au senzor de uzura si ar aparea in bord.

M-au sunat dupa inspectie ca trebuie schimbate discurile si placutele fata ca sunt la limita. Le-am spus sa-mi pastreze piesele vechi, pot reveni cu poze/masuratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa stiu ca discurile au senzor, de placute nu mi-a zis nimeni nimic dar s-ar putea sa ma insel. Ar fi interesant sa le masori. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tbege senzorii de uzura sunt doar pe placutele fata. Discurile se masoara la inspectie si mai sus ai valorile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu de curand placutele pe fata (originale) , nu am avut nicio notificare in bord desi erau la limita. Iar referitor la discuri, depinde de mecanic, unii recomanda schimbare de discuri, altii nu, si vorbesc de mecanicii aceluiasi dealer. 

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 4  CRED ca nu are senzor uzura placute. Eu nu tin minte sa-l fi vazut la schimbarea jantelor, nici fata, nici spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon vezi ca ai unu singur, dreapta fata, daca nu ma insel. 

@razvancc daca limita e mai mare de 2mm… nu se aprinde. Senzorul e pe placuta din interior.

 

LE asa aratau la mine:

inainte

wLAMVv3.jpg

 

dupa

Yp7RW2zl.jpg

 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu l-am vazut. Din ce imi dau seama vine cu tot cu placute, nu e item separat.

O sa vad la momentul potrivit, deocamdata am putin sub 60k si sunt cam la jumatate, estimez ca vor duce pana la 80k cel putin. 

Cat despre discuri, media mea si a altora este 2 seturi de placute / 1 set de discuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akon cam asa arata

 

H65fvmal.jpg

 

Da, un 50k la placute si 100k la discuri e chiar ok… eu am reusit 110k la placute cu mers mult in afara.

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci, dupa 20.000 km si 3 ani bilantul este:

-          4 chemari in service pentru update-uri de soft, inlocuire unitate airbag, inlocuire cockpit digital, lipire lampa stop luneta

-          O inspectie de service la interval flexibil (2 ani) cu schimb de ulei, filtru de ulei si filtru de polen (1.125,21 RON)

-          Inlocuit: stergator luneta, baterii telecomanda de doua ori, 1 L ulei motor pentru completare ( toate 146.20 RON)

Azi am fost si la ITP unde mi s-a spus fara sa intreb ca masina e ca noua. Eu sunt foarte multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Stanculescu

Sincer, nu stiu cum ai avut tu chemari pentru update soft, pentru ca pe mine din noiembrie 2020, de cand am cumparat masina, nu m-au contactat niciodata pentru niciun update de soft si nici pentru vreo rechemare. Furnizor/service Metrotehnica Jilava. Poate imi zici si mie la ce service mergi tu, sa trag si eu o fuga pana la ei, cine stie ce minuni gasesc la masina mea. Multumesc anticipat!

Modificat de Eugen Stanculescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Motors în București- Pantelimon. Le-am menționat pe toate pe site la vremea respectiva. Trei au fost în iunie-august 2020 și a patra parca în septembrie 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Cristi_V a scris:

La Avia Motors în București- Pantelimon. 

Si eu tot la ei dar nu am avut nici o rechemare.

Pe la 23k(decembrie '21) am facut o revizie(inlocuire ulei,filtru ulei + inspectie)  ca am vrut eu si am dat undeva in jur de 800 lei.

In rest masina e ca-n prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chemările astea aparent diferă tare în funcție de dealer. 

Eu am primit de 2 ori notificare de la Compexit în Cluj, o dată pentru un update și alta pentru înlocuit tampoanele de la portbagaj. 

În rest update-urile de soft mi le-au efectuat automat la revizii sau reparații tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca de multe ori nici nu spun specific daca fac update-uri soft; daca intrebi expres iti spun, altfel e ca un update la Windows - se face automat (la momentul reviziei), restart si la revedere! 😉 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28

A facut cineva de curand revizia la vreun 1.0 TSI? Imi arata ca mai am 3900km pana la schimbul de ulei si eram curios daca se schimba doar uleiul si filtrul de ulei sau si celelalte filtre, masina avand 19.800 km si 1 an jumatate. Pana la inspectie mai am 10.300km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut-o vineri si am schimbat toate filtrele (ca de obicei).

La cat de mult praf exista in orasul asta e pacat sa nu schimbi filtrele de polen si aer pentru 150-200 lei in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_28
2 minutes ago, cristache31 said:

Eu am facut-o vineri si am schimbat toate filtrele (ca de obicei).

La cat de mult praf exista in orasul asta e pacat sa nu schimbi filtrele de polen si aer pentru 150-200 lei in plus.

Un pret si locatia unde ai efectuat revizia, te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu la reprezentanta!

Acolo cu "150-200" primești un plin de stropgel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat costa cele 2 filtre la magazin.

@alexandru_28  Eu as schimba la service doar uleiul si filtrul de ulei, iar filtrul de aer si cel de polen  le poti schimba singur.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!