Jump to content

Montare carlig


yo3icw
 Share

Postare recomandată

VAd ca are un modul acolo, dar nu e can-bus, eu unul nu as lega asa ceva. DAca nu ai schema, cu o lampa de control identifici foarte usor firele de la lampile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Cat a costat cârligul? Doar de curiozitate. 
2. Ce stopuri ai pe masina? Sunt două variante și sunt cablate diferit. 
3. Eu în locul tău m-aș duce la un electrician auto care știe unde să-și bage degetele. 
4. Nu aș monta așa ceva pe un b8. Poate pe o dacie. Dar e părere personală. 

trimitemi un mesaj mâine să îmi aduci aminte și îți trimit schema electrică. 
razec@razec.ro
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledezeu Florin

Carligul cu tot cu instalația electrică si acel modul 160 Euro. Știu ca nu e varianta ideală, dar pentru situația mea de acum, am cautat ceva de buget. Cârligul a fost in principal montat pentru un drum dus-intors Germania/Romania...daca va rămâne pe mașină, rămâne de văzut. Stopurile sunt varianta de Highline, varianta a doua, nu standard. Iti trimit un E-Mail azi.

Mulțumesc frumos pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledezeu Florin

Până la urmă, cu ajutorul lui OviVal, care mi-a trimis schema electrică, am putut să identific firele și să leg modulul la instalația electrică. Totul funcționează cum ar trebui( mă refer la luminile remorcii) și sunt foarte mulțumit că am reușit să montez un kit de cârlig intr-un buget atât de restrâns. Clar, un kit original la care se dezactivează automat senzorii, Side Assist și  ce mai știe să facă era alegerea ideală, dar pentru mine in situația actuala e exact ceea ce imi trebuie. Cu această ocazie am mai învățat și un pic de electrică auto și cum se lucrează la diagnosticarea unei probleme de genul ăsta, ceea ce nu e rău deloc:)

Baftă tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă bucur ca ți-a fost de ajutor. 
E bun și un cârlig de buget. Cel original, pe lângă faptul ca dezactivează senzorii de parcare, radarele de side assist, dacă ai, deschiderea hayonului, mai activează și alarma pe mufa de la remorcă, adică dacă e închisă mașina cu alarma activată, dacă scoți mufa la remorcă sună alarma.

Iar cel mai important e ca modulul original gestionează curentul necesar luminilor remorcii. Cred și sper ca modulul ăla ce ți-a venit cu kitul, să știe să gestioneze corect. 
Bafta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!