Jump to content

Recomandare lichid spalare parbriz iarna


rafa6
 Share

Postare recomandată

Cer scuze moderatorilor, dar nu am gasit un topic in care sa postez o întrebare. 

Caut un lichid de spalare parbriz bun de iarna care sa nu inghete. Ce imi puteți recomanda. Mulțumesc 

Anii trecuți a trebuit sa pun alcool tehnic 96 grade fiindcă inghetase diverse marci de lichide de iarna folosite.  :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Caută - TVZ000001

 

Vezi la reprezentanță ori un magazin de piese auto.

 

K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce lichid de parbriz ai folosit dar eu am folosit ani de zile lichid de parbriz la 5 ron/5 litri si nu a inghetat niciodata si am prins si -20 de grade. 

Ca si lichid de parbriz, ca si raport cost/calitate mi se par cele mai ok cel de w5 din lidl si proX.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

W5 din Lidl dupa folosire lasa  urme albe pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit auchan și a înghețat. Mai folosisem unul din petrom și tot asa. 

Nu am golit niciodată instalatia, am pus peste ce era mereu. Nu știu dacă a făcut reactii cu cele dinainte (exemplu cel de vara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Nigrin -60 / -44 sau original TVZ000001.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi cum procedati cand schimbati lichidul vara-iarna?

puneti peste, goliti vasul (cum) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc de mult timp ProX. Foarte bun, curata bine si nu lasa nicio urma.

Experiente nasoale cu JetExpert - la fosta masina s-a patat parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru ProX.

Dar golesc mereu vasul de lichidul de vară rămas. Abia apoi pun lichidul de iarnă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum golesti, dai la pompa 5 minute sau bagi furtun in el...?

ProX este bun, chiar daca are o crestere constanta de pret de la lansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit "n" brand-uri de lichid parbriz si ProX, JetExpert(nu am patit sa pateze parbrizul), din Auchan, Kaufland, Sonax, NEXTZETT...etc nu pot spune ca am fost multumit de unul in mod expres, cel putin pe vara cam acelasi efect...mustele tot pe parbriz ramaneau, lamele stergator OE si noi in mare parte.

Ma gandesc serios sa imi fac o dilutie cu un APC bun.

Daca ar fi sa aleg acuma unul dintre ele, din timp si nu la nesesitate as alege fie Sonax(pt. ca brand si o fii efectul placebo ca este bun) fie ProX.

 

Legat de golire vas, da si eu il golosesc si o fac simplu...dau sa spele parbrizul pana se goleste..evident ca mai ramane ceva pe instalatie dar nu vad absolut nici un inconvenient in acest lucru.Nu cred de asemenea ca ar avea ceva nici daca le-as combina....

Nu am patit niciodata sa-mi inghete lichidul de iarna, indiferent de brand si grade cu minus.

 

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PRO X a schimbat reteta? ca avea in compozitie metanol, care este cam toxic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La temperaturile de la noi, eu orice am bagat, ca a fost ieftin 5lei ( Auchan, Careffour, etc ) sau scump 30+ lei ( OMV, sau alte firme ) toate au fost la fel de "proaste". Dar de inghetat nu a inghetat niciunul. Toate de iarna au fost completate cu ce a ramas de vara ( estimez undeva sub jumate de rezervor )

Depinde foarte mult si cati km faci, ca la multi km extraurban, la drumurile noastre pline de mizerie, un plin de rezervor de lichid de parbriz se consuma destul de repede... cumulat cu un pret mare de achizitie al lichidului... se aduna :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kkhheelloo conform fisei tehnice: Amestec omogen pe bază de alcool denaturant (Etilic), apă demineralizată, monoetilen glicol, tensioactivi anionici, partfum, coloranți și aditivi de performanță.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Curatati parbrizul inainte sa vina frigul, cu alcool izopropelic, dupa care aplicati pro x rain shield si nu v-a mai ingheta :D 

Solutiile din comert lasa depuneri in timp ce se lipesc pe peretii vasului care in timp infunda duzele ... 

Eu personal folosesc apa de la robinet, umplu rezervorul cam 3/4, pun 10-20% spirt si 2-3 picaturi de detergent de vase . Inainte amestec tot intr-un bidon si apoi il torn ... Nu ingheata, curata si parbrizul, au si lubrifiere stergatoarele, nu ataca nici cauciucul ...

 

Vara renunt la spirt :D 

 

Apa de la robinet stiu ca are calcar dar din ce stiu nu are componente metalice multe ( cred ca la duze ) si nu are pe ce sa se depuna ... Plus ca e in combinatie cu detergentul de vase ... 

 

Plus de asta in loc sa dati 20 de lei cat e un pulverizator in comert ce dezgheata ... puteti cumpara 2l de mona :D si apa ... Pulverizati peste gheata daca a inghetat si garantat se va dezgheta mult mai repede ( avand alcool ). Cu cat e mai gros stratul de gheata cu atat puneti mai mult spirt, ca si concentratie. Cel din comert are la fel alcool in nu stiu cata cantitate ... 

 

Eu asa procedez si nu am avut probleme ! 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rain shield-ul ofera o suprafata hidrofoba, dar tot adera gheata la sticla.
Cam asa e testat un produs. Imi vine greu sa cred ca amestecul tau de apa si spirt e mai bun.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bun decat un produs dedicat, nu dar e o obtiune ieftina care ajunge la rezultate asemanatoare. 

Cei drept ingheata normal, dar se desprinde mai usor gheata fata de un parbriz " netratat ".

Eu am ales solutia pe care am mentionat-o mai sus, din simplul fapt ca mai toate solutiile din comert ataca chederele si lasa reziduri in vas ... 

 

Puteti incerca oricum, nu strica. 

Conteaza si ce stergatoare sunt puse pe masina, vad ca in clip nu zice nimic de ele ;) Sau daca au fost schimbate intre teste ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

bună seara, a folosit cineva Lichidul de parbriz OMV CARISTAL împotriva inghetului - 25 grade sau Petrom Degivrare și curatare parbriz - 25 grade? 

Care este mai buna de cumparat. Ma interesează sa nu inghete la temperaturi mai mici, sunt patit cu solutie Auchan anul trecut, a trebuit sa amestec cu alcool tehnic de la Auchan mov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc lichid de iarnă de la ProX, ieftin și bun. Au mai multe variante, -20, -30 și -40*C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, MyKe said:

Eu folosesc lichid de iarnă de la ProX, ieftin și bun. Au mai multe variante, -20, -30 și -40*C.

a fost ieftin acum cativa ani, la inceput.

bun, da...este.

 

On 11/14/2021 at 12:15 AM, Nenciu Victor said:

Curatati parbrizul inainte sa vina frigul (sau cum fac altii, il curata mereu), cu alcool izopropelic (izopropilic ii zice), dupa care aplicati pro x rain shield (da, e ok solutia dar nu are durabilitate mare) si nu v-a (chiar si fara cratima e corect) mai ingheta :D 

Solutiile din comert lasa depuneri in timp ce se lipesc pe peretii vasului care in timp infunda duzele ... (daca depunerile se lipesc pe peretii vasului, cum ajung la duze?)

Eu personal (cum ii zice la asta, pleonasm?) folosesc apa de la robinet, umplu rezervorul cam 3/4, pun 10-20% spirt si 2-3 picaturi de detergent de vase . Inainte amestec tot intr-un bidon si apoi il torn ... Nu ingheata (pana la ce temperatura? ar fi interesant sa testezi solutia cu un aparat mecanic sau digital), curata si parbrizul, au si lubrifiere stergatoarele, nu ataca nici cauciucul ...

 

Vara renunt la spirt :D 

 

Apa de la robinet stiu ca are calcar dar din ce stiu nu are componente metalice multe (nu stiu ce ai vrut sa spui aici) ( cred ca la duze ) si nu are pe ce sa se depuna ... (hmm...calcar, de care zici, pe duze de care zici?)

Plus ca e in combinatie cu detergentul de vase ... (asa...si? ce daca e in combinatie?)

 

Plus de asta in loc sa dati 20 de lei cat e un pulverizator in comert ce dezgheata ... puteti cumpara 2l de mona :D si apa ... Pulverizati peste gheata daca a inghetat si garantat se va dezgheta mult mai repede ( avand alcool ). Cu cat e mai gros stratul de gheata cu atat puneti mai mult spirt, ca si concentratie. Cel din comert are la fel alcool in nu stiu cata cantitate ... (cel din comert are apa, alcool -vezi de care/vezi procent, si mai are alte substante pe langa.)

 

Eu asa procedez si nu am avut probleme ! 

ca sa am coerenta, scriu in textul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale,pentru mine,care din cele 2 lichide de spalat parbriz iarna omv sau petrom -25 grade recomanzi? Multumesc

Modificat de georgstelsib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Muale said:

a fost ieftin acum cativa ani, la inceput.

bun, da...este.

Încă e ieftin, față de variantele expuse mai sus (vezi OMV, 30 de lei punga de 3 litri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasul se murdareste de depunerile din continutului lichidului de parbriz ce se afla in bidoanele de 5 l la 5-10 lei ! 

Pro-X-ul pe mine m-a tinut 6 luni ? Cat ai vrea @Muale sa tina :D O vesnicie ? Nu mai iese banu dupa ;) 

 

On 12/10/2021 at 1:49 PM, Muale said:

Eu personal (cum ii zice la asta, pleonasm?)

 

In acest context, "personal" se foloseste pentru a accentua ideea pe care vrei s-o transmiti si pentru a fi convingator. E la fel cu "eu insumi/insami", de aceea nu cred ca asocierea "eu personal" ar fi gresita sau ar constitui un pleonasm. 

 

Cred ca -20 de grade pe acolo, nu am prins temperatura asa joasa sa spun si nici aparat de masura nu am si nici ce scrie pe toate bidoanele antifreeze din benzinarii, nu crede ... e si reclama pe langa. Asa pui antigel daca vrei :P 

 

Legat de duze ma refeream la faptul ca in timp raman sedimente pe duze, le vorm numi " impuritati " :D 

 

Am mai citit ca alcoolul ar ataca cauciuciul, stergatoare chedere ... nu stiu ce spun, nu am intampinat probleme ! 

 

Daca schimbati lamelele stergatoarelor inainte de sezonul rece si le aruncati dupa, nu ar trebui sa fie probleme :) 

Lichidul de vase sterge si curata mai bine " resturile " de gaze sau de pe la copaci de la pasari. 

 

Fiecare foloseste ce doreste :) imi cer scuze daca nu corelatie anumite fraze propozitii ... sau poate unii nu le inteleg ... nu condamn pe nimeni :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!