Jump to content

Parere despre scaunele Passat B8


svimp
 Share

Postare recomandată

Nu am de mult Passatul, am apucat sa merg in total cam 2000KM. Ieri am fost intr-o plimbare mai lunga cam 300km. Dupa vreo 200km de mers, simteam ca mi se rupe spatele, am inceput sa ma misc in toate pozitiile pe scaun. Nu-mi gaseam locu. Ba prea tari, ba prea mari, ba picioatele prea jos ba prea sus. Ba alunecam in curbe dintr-o parte in alta. Functia aia de masaj mi se pare o gluma. Ala nu e masaj, mai rau ma enerveaza. Cert e ca nu mi se par deloc confortabile scaunele astea fata de fostul Golf 5 in care megream si 800 km fara probleme. Ori nu m-am obisnuit, ori am dreptate?

 

Voua cum vi se par? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde care scaune le ai, ca difera in functie de echipare. Comfortline? Highline? Rline? Scaune cu piele si ventilatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie Comfortline pe factura. Sunt incalzite din material textil nu piele. Cu spatar electric. Oribile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceleasi scaune le am si eu. Eu am facut si drumuri de cel putin 900-1000km+, dintr-o bucata, fara sa resimt vreo problema la spate. Daca iti gasesti pozitia corecta la volan, eu zic ca sunt foarte ok. Poate ceva mai mult sustinere laterala pe sezut sau spatar, la mers la sportiv, se simte, dar ca si comfort, eu unul n-am nicio pb cu ele :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, chiar acum am mers iar vreo 20 - 30 km si problema e la sezut. E atat de tare incat imi amorteste fundu mai pe romaneste... Nu stiu ce e de facut. Desi am incalzire in scaune cred ca o sa le pun o perna sau ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa reglezi unghiul sezutului sa fie mai sus spre partea genunchilor, si sa extinzi perna de sustinere a picioarelor mai mult, incat presiunea corpului sa nu fie doar pe fund, "gen".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scaune standard, aceeasi problema ma rup de durere de spate dupa cativa km si vin de la niste scaune teoretic mai proaste...am mers cateva zeci de km si in dreapta de test, aceleasi dureri. Ciudat...

Modificat de AndreiO22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare om are propriile lui probleme la coloana de care stie sau nu

In acest sens conteaza si cativa cm la un scaun sau o pozitie

Ceea ce unui om poate sa i se para confortabil , altuia i se pare un chin

Pentru mine , dupa multe testari , cel mai ok imi este sa conduc cu aceasta perna , care arata identic cu tapiteria scaunului :

https://www.bestautovest.ro/perna-suport-lombar-pentru-scaun-masina-sau-scaun-birou-imitatie-piele-carpoint.html

Daca fara perna , dupa un drum mai lung deja simteam spatele praf ( am probleme lombare ) , cu aceasta perna , ma simt mai bine la coborarea din masina decat atunci cand am urcat

Dar am spus , e particular la fiecare , eu am incercat vreo 7 versiuni pana am gasit exact ce mi se potriveste

Insa merita , este obligatoriu sa te simti foarte bine cand conduci si uneori desi iti place o masina nu te simti chiar cum vrei pe scaun

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... problema persista. Am mers cu Golf-ul meu cel vechi azi cam 100 km fara nici o jena. Scaunele in Golf sunt mai moi putin dar au si spatarul mai ingust putin in asa fel incat imi incape spatele perfect inele, parca sun turnate pe mine. In schimb m-am urcat imediat in passat pentru comparatie. Scaunele in passat erau tari, spatarul tare, spatarul mai lat drept pentru care nu ma tine bine in curbe. Cred ca asta o sa fie un motiv serios pentru care sa scap de masina... Se pare ca nu mi se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu. Se pare ca trebuie sa fim mai grasi. Intre timp m-am obisnuit cu ele (sper ca nu m-am ingrasat :)) ) . Cele de golf 5 erau super comfortabile. Oare cele de golf din generatia b8 sunt mai bune? M-ar tenta sa le schimb daca ar fi asa.

 

Modificat de Florin1up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru comparatie, ati incercat scaunele din echiparea Highline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am varianta scaunelor incalzite cu masaj, memorie, ergo comfort. Exista mai sus?

 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.01.2021 at 22:54, Florin1up a scris:

Eu am varianta scaunelor incalzite cu masaj, memorie, ergo comfort. Exista mai sus?

 

Tot acelasi model l am avut si eu... dupa un drum de Grecia am ajuns acasa in pioneze. Prima oara cand am patit chestia asta cu o masina la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca nu sunt singurul nebun. 

 

Eu am fost la showroom VW si m-am asezat in toate masinile din showroom. Toate modelele noi au scaunele asa tari. Singura masina in care am stat bine a fost o duba (vw transporter). 

 

Si da, cred ca masina este conceputa pentru persoane care au peste 90 de kg. Astia sub 70kg ca mine, se chinuie. 

 

Mi-am pus niste bureti dar degeaba pentru ca tot se aplatizeaza si tot acolo ajung. 

 

Asadar singura solutie ramane sa schimb scaunul sau masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis asta de cum mi-am luat masina si am facut 100 km. Nu mai zic la un drum de 800km. Groaznice scaune pentru drumuri lungi. Degeaba se cheama ergocomfort.

Ma tot mutam in diverse pozitii.. nu sunt genul care opreste des.

 

Am 75 kg si 1,85m.

Scaunele din golf 6 erau lux, am fost cu masina aia 2100 km fara dureri.

 

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca eu sunt mai norocos ( tot aprox 75kg si 1,85m ) si nu am nicio pb la drum lungi, si am facut si 1000+ km dintr-o bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu la 70 de kg si aprox 1.85 nu am avut probleme la drumuri lungi. Am probleme cu spatele (discopatie lombara) de aprox 10 ani. Chiar mi se par confortabile scaunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2021 at 11:09 AM, svimp said:

Si da, cred ca masina este conceputa pentru persoane care au peste 90 de kg. Astia sub 70kg ca mine, se chinuie.

 

Nu stiu ce sa zic, eu la 75 si 1,7m sunt foarte multumit de cele de pe highline, am mers aproape 1000 de km intr-o zi si ma simteam fresh si ok, si eu am scolioza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care gasesc scaun ce in imagine, (momentan am gasit doar variante de UK) as putea sa il montez pe masina mea si sa mearga si memoria? Momentan am scaune din material textil cu masaj, incalzire, spatar electric. 

 

image.thumb.png.c202fdc9b7c7313a854bd9012668488f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate face si memoria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B7 aveam scaune standard, nu am resimtit nicio problema in drumuri lungi (gen Praga - 1000 km dintr-una cu o oprire de cafea de 10 minute). Acolo era o problema usoara la pulpe/fese, care amorteau usor din cauza sezutului fix si mai scurt. La asta noua B8, e comfortline cu scaune ErgoComfort, eu le tin sezutul reglat maxim jos pe spate si maxim ridicate spre fata, cu extensia in afara, iar spatarul il tin astfel reglat incat sa am cat mai aproape de 90 de grade corpul cu picioarele. Asa se recomanda reglarea. Nu am absolut nicio problema cu durerile, desi am probleme cu spatele. Dimensiunile soferului sunt 183 cm cu 104 kg :). De exemplu inainte sa iau B8, am facut testdrive cu Honda Civic sedan, echiparea Executive (piele etc). Horror, scaune mai proaste rar am vazut, am amortit in 10 minute, desi am reglat la ele tot timpul. 

Cred ca e chestie de asteptari / obisnuinta si de anatomie. Mie imi plac scaunele usor tari, si acasa dorm pe saltea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/19/2021 at 7:02 AM, F l o r i n said:

Da, se poate face si memoria

Mersi, momentan sunt in cautatea scaunelor, te voi contacta in moment ce gasesc. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai precizat ce inaltime si greutate ai (parca greutate ai zis sub 75kg) si nici daca scaunele sint Ergoconfort, dar totusi din cate am inteles nu ai ergoconfort

 

Eu am exact problema inversa: mi se par incomode cele de Golf (7, nu 5) si extrem de confortabile cele de Passat, atat B7 cat si B8.

 

am probleme cu spatele, 184 si 95kg, scaune mai confortabile ca in Passat nu am mai gasit la nici o masina pana acum.

 

Probabil depinde si de obisnuinta si de dimensiunea soferului si de versiunea scaunelor. Incearca si cele Ergoconfort, inchiriaza o masina, vorbeste cu un prieten etc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 172 si 65kg, sunt  destul de suplu. 

 

Sunt fix ca in poza scaunele, au si "massaj". spatar electric incalzire, etc. Le-am masurat pentru a face comparatie cu cel din golf si pe sezut sunt mai late cu 2 - 3 cm si pe spatar tot asa cu 2 - 3 cm. Suficient cat sa ma duc dintr-o parte intralta in curbe. Deci sustinere proasta in cazul meu. 

 

Se mai adauga si sezutul foarte tare si rezulta o experiente total neplacuta pentru minte. 

 

Incerc sa gasesc solutii de mai bine de 1 luna. Ba sa schimb scaunul cu cel din golf, ceea ce ar fi o tampenie sa pun un scaun vechi intr-o masina relativ noua. 

 

Sa incerc sa caut scaune R Line, macar sa rezolv cu sutinerea laterala care e net superioar mai buna. 

 

Sa pun perne, care sa rezolva macar problema sezutului. 

 

Am rarit drumurile cu ea si parca mai mi-am revenit. Sa zicem ca am uitat de problema. 

 

Dar sunt sigur ca la primul drum mai lung imi blestem iar zilele. 

 

image.thumb.png.a8e6322cbe74eb48b08362d2a8923728.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!