Jump to content

Indice V la anvelope in talon, risc suspendarea talonului daca pun H?


svimp
 Share

Postare recomandată

Ma pregatesc sa cumpar niste anvelope de iarna pentru masina. In talon este trecut indice V la anvelope. Am gasit cateva oferte bune la niste anvelope de iarna dar care au indice H in schimb am gasit extrem de putine oferte cu indice V si acelea foarte scumpe. 

 

Trebuie neaparat sa pun indece V? Politistul poate sa imi suspende talonul daca pun H? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele e trecut doar in CIV. In talon nu e. Mie imi era frica sa nu am probleme la casco. Dar am intrebat si asiguratorul mi-a confirmat ca e ok cu H.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ITP prezinți CIV-ul, și teoretic se verifica toate aspectele anvelopelor.... Deci e puțin riscant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SVIMP, poti pune linistit de la 94H (95 H pentru 16 inch) in sus.

Indiferent daca ai jante pe 16 inch sau 17 inch.

Insa, la cele de vara, este bine sa ai macar V, ideal W.

Uite aici

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Theo, 

 

Da asa voi face. Doar de iarna voi lua H, de vara le am deja pe V. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in Austria am avut probleme cu politia din cauza ca in talon aveam 195/65R15 V si pe iarna aveam voie conform legislatiei din Austria o cifra in minus fata de cele de vara deci 195/65 R15 H SI EU AVEAM 165/65 R15 T . Am scapat de amenda circa 200 euro si blocare auto cu avertisment . Am avut bafta . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

V = 240 km /h

H = 210 km /h

(T= 190 km / h)

Unde poti merge legal, in Romanica, cu vitezele astea IARNA ?  (cum zicea Moromete : "niste tampiti " .)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/16/2020 at 6:34 PM, ssoriteu said:

Eu in Austria am avut probleme cu politia din cauza ca in talon aveam 195/65R15 V si pe iarna aveam voie conform legislatiei din Austria o cifra in minus fata de cele de vara deci 195/65 R15 H SI EU AVEAM 165/65 R15 T . Am scapat de amenda circa 200 euro si blocare auto cu avertisment . Am avut bafta . 

 

O fi valabilă și la noi treaba cu „cifra” în minus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e valabila, dar unele masini au omologare pentru anvelope M+S cu un indice de viteza mai jos decat cele normale de vara. Am inteles ca pentru asta trebuie ca masina sa aiba posibilitatea limitarii vitezei din meniu. Passat-ul meu B6 asa are in CIV M+S H si in rest V.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui anvelopele asa cum scrie în cartea de identitate care a completat-o cei de la Rar si nu vei avea probleme. A explicat foarte bine 99vehicles in clipul postat de mine anterior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus M+S cu H. In CIV am doar cu V. In foita in germana primta la cumpararea masinii am si cu H.

Curios, la Golf 1.5 130cp am in CIV doar V, iar un prieten cu Octavia cu 1.5 150cp are M+S cu H.

Am cerut oferte pt anvelope de iarna la 3 reprezentante, plecand de la seria de sasiu. Toti mi-au trimis cu H. Daca ii intrebi de indice de viteza, ridica din umeri. Nu au 205/55r16 cu v pt iarna.

Am intrebat la RAR. Mi-au scos din calculator o lista cu anvelopele omologate pt masina mea, printre care erau si M+S cu H. Dar, pt a le trece in CIV tb sa platesc circa 200 lei.

Am intrebat si asiguratorul. Imi era frica sa nu faca obiectii la casco. Mi-au raspuns ca pot folosi H.

In meniul masinii exista o atentionare pt anvelope de iarna, pe care o poti bifa. Nu cred ca asta conteaza.

Oricum, eu am pus H. Aceeasi anvelopa pe care o vinde reprezentanta pt masina mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Atentionarea din meniu nu iti limiteaza viteza, ci emite un piuit si iti reaminteste ca ai anvelope de iarna pe masina. Am facut eu proba pe masina mea, de curiozitate, si asta era marea chestie cu bifa aceea din meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!