Jump to content

Adaptive Cruise Control - ACC - Modalitate functionare , Probleme & Retrofit (Golf VIII)


traffictours
 Share

Postare recomandată

La versiunea Life se poate selecta modul de conducere insa doar relativ la ACC. Daca ACC nu e activat, modul de conducere e cel default, adica probabil cel Normal(presupun asta, deoarece setarea default a modului de conducere cu ACC e cel Sport, fiind cel mai responsiv mod ajuta in depasiri... nu am gasit inca nimic relativ la setarea default a masinii in versiunea Life atunci cand ACC e inactiv). Ideea e ca cu ACC activat se modifica raspunsul acceleratiei in functie de modul selectat, deci exista acel hardware instalat si pe versiunea Life(mai exista in plus si modul Confort), insa lucreaza doar cu ACC cuplat.

acc sport.JPG

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai poti face depasiri cu acc activat? logica sa fie setat sport ar fi dupa mine urmatoarea: ai modul activ si te tii dupa o alta masina. aia e mult mai puternica, accelereaza tare de tot, daca a ta ramane prea mult in urma probabil ACC se dezactiveaza singur. si deci sportul sa fie pentru a ajuta sa nu o pierzi pe cea din fata.

daca hardwareul exista cred ca iti poti bune butonul ala in dreapta la service, activezi si ce e prin setarile masinii si gata. ia intreaba la service, nu merge asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depasire fara sa accelerezi din pedala, daca accelerezi din pedala ACC se intrerupe. Nu cred ca exista hardware pt pedala la versiunea Life, ci doar prin intermediul ACC.

depasirea cu acc.JPG

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC nu cred are legatura cu modurile de conducere, modul in care accelereaza pare acelasi. Depasirile le faci semnalizand stanga, masina vede loc liber in fata si accelereaza pana la viteza limita. L-am folosit doar pe autostrazi, nu pe drumuri nationale, unde mersul obisnuit e acceleratie/frana si e enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC are legatura cu modurile de conducere la G8, deoarece sunt setarile de eco, confort, normal si sport cu legatura directa la ACC in infotainment. Cat de efective sunt diferentele, asta e o alta poveste.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, traffictours said:

Depasire fara sa accelerezi din pedala, daca accelerezi din pedala ACC se intrerupe. Nu cred ca exista hardware pt pedala la versiunea Life, ci doar prin intermediul ACC.

depasirea cu acc.JPG

misto functia asta. practic nu freci activate/disable toata ziua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu poti testa daca e vreo diferenta schimband modurile de conducere si folosind pilotul automat pe o portiune libera de drum franand si accelerand cu pilotul automat, eu recunosc ca nu am folosit niciodata sport pe autostrada, intrucat nu i-am vazut rostul. Nu cred ca e vreo diferenta, tinand cont ca accelerarea se face fara a apasa pedala de acceleratie. In cazul conducerii normale, la mine se vede o diferenta clara intre Sport si Normal, motorul raspunde clar mai bine la aceleasi viteze. Eco nu am folosit niciodata, nu face decat sa taie din putere, fara a consuma mai putin (la fel era si EcoPro la BMW.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba ar fi diferenta la ACC cuplat, deoarece injecteaza benzina mai multa in mod controlat, la pedala e mai aleator, esti in Normal si apesi mai tare sau mai mult pe pedala si esti deja intr-un fel de Sport. 

Da, misto functiile, sa vedem insa si fiabilitatea lor, e ff multa electronica pe G8(ca pe toate marcile actuale, defapt), sunt multe optiuni chiar si pe Life, care Life nu e Basic(la nemti au si Basic, cu capace la roti...), deci e ceva intermediar, dar cum spuneam, unde sunt multe optiuni cresc si probabilitatile de defectiuni, garantia fiind de 4 ani, cel putin nu platesti, te plimbi insa pe la service...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest topic se pot discuta toate caracteristicile , functiile  , problemele dar si cele de retrofit legate de ACC -  Adaptive Cruise Control  -  montat pe modelul (Golf VIII)  - Golf 8 . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul acesta de functionare al ACC-ului este si pe mk7. E mult mai responsiv cu acceleratia in sport.

La semnal stanga accelereaza automat, pregatind astfel depasirea. Reduce destul de mult distanta, uneori am senzatia ca se urca pe cel din fata.

Numai in sport tin ACC-ul, altfel mi se pare lent.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea proasta e ca nu prea avem unde sa folosim functia asta asa cum merita, autostrazi nu prea avem, iar sa iesim din tara e cam greu in perioada asta care nu se mai termina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de infrastructura, cat de fauna care populeaza.

ACC-ul si setat cu distanta minima pastreaza o distanta de siguranta care pt bizoni se intelege ca pot sa forteze sa intre in fata.

Apoi ACC-ul franeaza ca sa readuca acea distanta si te poti trezi cu cineva neatent din spate.

In sine e foarte relaxant la drum lung, chiar si pe DN-uri.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Oare s-ar putea activa functionalitati, cum ar fi recunoasterea semnelor de circulatie ?  Hardware-ul exista, deci probabil e un click in soft.

Apropos de asta, a incercat cineva interfata aceea minunata (nu stiu daca am voie sa-i dau nume aici, dar cred ca stiti la care ma refer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot cumpara diferite functionalitati din Shop-ul lor online. E disponibil Shop-ul in sistemul infotainment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar este disponibila doar Navigatia si inca ceva legat de "Light Effects" dar care nu stiu ce ar putea sa faca de 190 lei :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca pentru traficul din Romania cel mai ok mod pentru ACC-ul de la Golf este modul confort. Cand cineva se baga in fata ta la distanta mica, masina vede masina respectiva, dar nu miscoreaza imediat distanta fata de ea. In modul sport franeaza brusc pentru a mentine distanta setata. Dar, in modul confort, fie mentine viteza setata, atunci cand masina din fata are o viteza mai mare, fie reduce incet viteza, pentru a reface distanta setata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Nu stiu cum, dar am reusit sa raman fara ACC. De fiecare data cand incerc sa il setez primesc in bord mesajul ''ACC not enabled.'' Nu imi apare nici o eroare in bord...este ca si cum nu am avut niciodata functia. A disparut si din lista de assist systems - momentan mai am doar front assist si lane assist. Am curatat senzorul  am citit manualul, degeaba. Probabil ca o sa treb uiasca sa fac iar o vizita in service. A mai patit cineva asa ceva?

WhatsApp Image 2022-11-23 at 7.31.26 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 7.31.26 PM.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 11/23/2022 at 7:32 PM, popica17 said:

Salut! Nu stiu cum, dar am reusit sa raman fara ACC. De fiecare data cand incerc sa il setez primesc in bord mesajul ''ACC not enabled.'' Nu imi apare nici o eroare in bord...este ca si cum nu am avut niciodata functia. A disparut si din lista de assist systems - momentan mai am doar front assist si lane assist. Am curatat senzorul  am citit manualul, degeaba. Probabil ca o sa treb uiasca sa fac iar o vizita in service. A mai patit cineva asa ceva?

WhatsApp Image 2022-11-23 at 7.31.26 PM (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 7.31.26 PM.jpeg

 

Cum ai rezolvat problema asta? Ma intereseaza si pe mine...

 

 

 

Butonul din mijloc nu este aprins, la masina mea. 

GTE 2021

Ce inseamna asta, ca nu are ACC, ci doar limitator de viteza?

Modificat de floraur1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai dumirit putin... 

Masina mea a venit fara ACC, dar pot cumpara online de la VW...

sure, why not? Abia am dat 1300lei pentru servicii We Connect Plus :)

Acum serios, ACC e misto, dar nu dau 300e pe asa ceva.

 

ACC.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles bine, ACC-ul pe G8 e cu abonament sau are toti sezorii si se poate activa ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minute în urmă, floraur1 a scris:

dar nu dau 300e pe asa ceva.

 

        Daca pretul este pentru activare e pomana, dupa parerea mea. 

 

        

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Adi_vw said:

Am inteles bine, ACC-ul pe G8 e cu abonament sau are toti sezorii si se poate activa ulterior?

 

Doar serviciile online We Connect sunt cu abonament.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 9/18/2023 at 12:39 PM, floraur1 said:

 

Cum ai rezolvat problema asta? Ma intereseaza si pe mine...

 

 

 

Butonul din mijloc nu este aprins, la masina mea. 

GTE 2021

Ce inseamna asta, ca nu are ACC, ci doar limitator de viteza?

eu am fost in service si l-au activat gratuit. de atunci nu mi-a mai facut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!