Jump to content

CUPRA Formentor VZ 2.0 TSI 4DRIVE , 310 CP


Bugg

Postare recomandată

Follow! Sa o stapanesti sanatos, e spectaculoasa masina. Dotari? Pret? Comportament? Poze?

Link către comentariu

Primul drum  Pipera-Ploiesti,plus ceva stat in parcare sa o butonez un pic, pe autostrada viteza legala, chiar mai mica, undeva la 110 km/ora, modul Comfort...atasez poza

IMG_20201110_004124.jpg

 

Atasat dotarile .Masina a fost masina de drive-test , am luat-o la 2008 km rulati, in leasing...va las sa ghiciti suma finala ?

949591 Cupra Formentor Test DRIVE (1).pdf

Link către comentariu

Suma finala e irelevanta, oricum nu a sarit de 43k.

 

Relevant e ca ai avut curajul sa o iei, tinand cont ca pe cine se duce la td il doare fix in banana de rodaj, temperatura uleiului si alte mici detalii nesemnificative de genul asta.

 

Important e ca tie sa iti placa, restul e can can. :)

 

Sa o plimbi sanatos!

Link către comentariu

chiar foarte interesanta si misto tare jucaria, sa te bucuri de ea cat mai mult! Eu as zice ca ai dat undeva sub 40k Eur, asa as fi dat eu tinand ca e o masina de TD si in contabilitatea lor deprecierea e totusi mare la ele.

@cristi511 - oricum are garantie si probabil ca nici nu o sa o tina, dar si daca ar tine-o garantia va fi de bun augur in caz ca se intampla ceva.

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos si fara incidente.  

masina este o noutate pe forum, asa ca nu ar strica o prezentare mai detaliata + cateva poze.:) 

Te poti inspira de la ceilalt colegi pentru topic.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Baga pozeee, spune-ne pareri etc.

Evacuarea cum suna, franarea cum franeaza, motorul cum trage, confortul cum e, calitatea interior cum e? 

Aspectul pe strada cum e, suceste capete? :D 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

O sa citesc cateva prezentari ale colegilor si o sa incerc sa fiu cat mai explicit

Pentru inceput Ploiesti-Baicoi (DN1) , mers lejer , 100km/h, si intors  in Ploiesti,prin sate , modul Comfort ...consum 10, 7 .atasez poza

IMG_20201110_193005.jpg

Link către comentariu

Imi place :

-se asaza bine pe drum,chiar si pe drumuri mai sinuoase

-modul Comfort este ok, nu zgaltaie prea rau la denivelari desi jantele sunt pe 19 si este mai mult decat suficient prin oras si imprejurimi

-modul Cupra te innebuneste si  te face sa calci pedala:pe langa faptul ca masina devine salbatica,(se intareste directia si sta foarte incordata si un pic turata),iti ofera si o senzatie de sportivitate foarte ridicata si la viteze mai mici...se aude frumos in boxe :)

-eu stau destul de sus in scaun si vad toata capota si nervurile de pe ea , iti da o senzatie placuta de masina solida

Nu am condus masini sportive si nu pot neaparat sa fac o comparatie cu altele dar imi place ce simt si cum ma simt 

Ce nu-mi place:

-destul de mult plastic

-faptul ca la fiecare oprire de motor trebuie sa dezactivez lane assist

 

 

IMG_20201110_182202.jpg

IMG_20201110_182151.jpg

IMG_20201110_193033.jpg

IMG_20201110_151756.jpg

IMG_20201110_151744.jpg

IMG_20201110_151733.jpg

IMG_20201110_151709.jpg

Modificat de Bugg
Link către comentariu

Foarte misto ... sa o stapanesti sanatos :). 

 

ps: dupa primele posturi eram .. omu' si-a luat Cupra Formentor si e interesant doar de consum :D. Da-l naiba.

Link către comentariu

Multumesc pentru urari...Am insistat cu poze despre consum pentru ca am crezut ca asta va interesa la motorul asta puternic...in rest..numai de bine....Da!..intoarce capete pe strada :) de baieti, ...in realitate nu se aude asa tare sistemul de evacuare , in interior , in schimb , este senzatie

Mai da erori la inchidere -deschidere usi, la pedala virtuala si la anumite comenzi pe display ..dar mi s-a spus ca vor fi remediate la update de soft deoarece programele sunt prea noi

Sa ma ajute vremea si timpul liber si o sa mai fac poze

PS: alta chestie care nu-mi place este faptul ca nici un buton tactil de pe displayul central nu este luminat 

 

Link către comentariu

Felicitari! Chiar imi pare una din cele mai interesante masini lansate recent. Si eu la urmatoarea masina cred ca voi alege intre Formentor si Arteon tsi280. Sa ai parte de ea!

Link către comentariu

Da..Este fix aceasta masina....asa ca nu e nevoie sa o prezint prea mult ...a facut-o Bratu cu Giurgea....eu nu o sa va spun decat ce simt eu cand sunt la volan .

Multumesc pentru urari 

PS: am ramas dator cu pretul 41800 euro (pret contract, TVA inclus)

Link către comentariu

O sa-i fac update de soft cand o sa fie update disponibil;oricum astept sa ma cheme sa iau jantele reale,cele  din contractul de vanzare-cumparare;ce are acum sunt niste jante temporare.

In contract are jante    Machined Copper  cod PYA

Pentru iarna nu am gasit anvelope de iarna cu indice de viteza 94w si am luat niste All season si anume BRIDGESTONE WEATHER CONTROL A005 245/40R19 98Y XL

Sper sa fie OK

Daca a avut cineva rog un feedback

Link către comentariu

In primul rand sa o stapanesti sanatos. Legat de ce anvelope ai ales pt iarna nu pot sa spun decat sa le dai inapoi daca poti. Iti explic imediat si de ce. Pt iarna nu vei gasi indice de viteza W. Ceea ce inseamna ca masina poate rula pana la viteze de 270km/h. Vei gasi in schimb linistit multe anvelope premium care au indice de viteza V, ceea ce inseamna ca masina poate rula pana la viteze de 240 km/h. Anvelopele pe care le ai luat tu, eu nu le as lua nici pe Opelul Insignia de 110 cp pe care il am printre altele la birou. Ce sa zic de o masina de peste 300 cp... Si asa aderenta nu se va compara cu vara cand zici ca ai o cu totul alta masina. D'apai cu anvelopele alea care nu sunt nici cal nici magar. Si nu vorbesc din vizionari de clipuri pe YT ci din experienta proprie: masina de 340cp, tractiune spate, greutate aprox 1500 kg, anvelope de vara Michelin Super Sport si anvelope de iarna Continental TS 860.

Link către comentariu

Si eu zic la fel, trebuia sa iei anvelope de iarna dedicate, chiar daca nu gasesti cu indice de viteza mare, asta e, o lasi mai moale iarna oricum. Astea all season sunt asa...un compromis ciudat.

Link către comentariu

Felicitari pentru masina, superba! Sa o stapanesti sanatos, ca zambete multe, multe o sa-ti aduca zi de zi, garantat!

Nici eu nu sunt de acord cu anvelopele all season pe masini sport, dar unele modele premium all season (ca pe masina colegului @coexist) pot sa fie cateodata chiar mai bune in majoritatea conditiilor de iarna, adica asfalt uscat cat si umed, cu care ne intalnim 95% din iarna, decat o anvelopa de iarna dedicata, dar mediocra (exceptand gheata si zapada, cu care ne intalnim doar de 2-3 ori pe an, teoretic, unde cea de iarna dedicata este mai buna). Adaugand in aceasta comparatie si o anvelopa de iarna premium, Michelin Alpin 6, de exemplu, se poate observa din diferite teste ca all season-ul acesta este pe locul doi intre cele doua de iarna dedicate, deci per total nu a fost cea mai rea alegere.

 

p.s. las linkurile cu testele amintite

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/WinterCraft-WP71.htm

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Weather-Control-A005.htm

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-6.htm

 

 

 

Modificat de DDoc
Link către comentariu

Problema cu all season-urile este ca sunt mediocre si iarna si vara.

Iarna pe drum cu polei sau gheata, ai sanse foarte mari sa iti fuga spatele, iar vara cand vrei sa te dai mai serios la masina, nu o sa fie chiar la inaltime deoarece sunt facute dintr-un cauciuc mai moale, specific celor de iarna.

Dar pana la urma, nu cred ca e nimeni expert in anvelope pe aici, asa ca nu cred ca e o tragedie ca ai luat all season.

Link către comentariu
12 hours ago, Bugg said:

Pentru iarna nu am gasit anvelope de iarna cu indice de viteza 94w si am luat niste All season si anume BRIDGESTONE WEATHER CONTROL A005 245/40R19 98Y XL

Sper sa fie OK

Daca a avut cineva rog un feedback

Am un set pe 17 de o luna si jumatate (apx. 1500 km) si pot spune ca sunt peste Pirelli Cinturato P7 detinute anterior. Franarea pe asfalt umed chiar este de top asa cum reiese din toate testele vazute pe Youtube

Si eu eram adeptul anvelopelor dedicate fiecarui sezon dar cum in Constanta avem doar 10-12 zile de zapada pe an am preferat sa merg pe allseason si, momentan, nu regret deloc

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!