Jump to content

Vag dupa 2013 navigatie OEM versus No-Name (China) sau After Market


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

Am un Golf 7 din 2015 fara navigatie de fabrica (nu am nimic in torpedou - si nu am navigatie in sistemul OEM info-entertainment. (nici bluetooth). Ambele lipsesc cu desavarsire.

Costurile sa pun un sistem OEM sunt destul de mari si implica si restrictii ulterioare. (ma gandesc sa pun si camera de marserier odata cu navigatia).

Nu am gasit nicaieri un studiu comparativ pe aceasta tema pentru masinile dupa 2013 dintre sistemele OEM si cele aftermarket.

 

Incep eu care nu stiu mai nimic ?

 

Navigatia originala OEM

Avantaje: aspect si fiabilitate, calitate audio

Dezavantaje: presupune codare (100 euro), cost mare pentru o masina fara navigatie(4000-6000 lei), montaj dificil (presupune rama adaptoare, cablaj intre unitate si torpedou, montat antena gps, microfon bluetooth)

 

Navigatie dedicata No-Name (aspect OEM)

Avantaje: pret 1/3, se poate adauga camera de marserier la pret foarte mic (intre 40-200 de lei costa o camera), nu necesita codare, preia foarte mare parte din meniul OEM, garantie 2 ani la sistem, preia si comenzile de pe volan (eu la acest moment nu am).

Dezavantaje (nu mai poti schimba setarile de usi sau geamuri din ea), calitate audio mai slaba, calitate bluetooth mai slaba

 

Flexibilitate maxima la sistemul made in china:

Internet

- Internet WiFi: Modul WiFi încorporat, suport 802.11b / g / n, suport WiFi Hotspot
- Explorer: Opera, UCWeb, SkyFile, Dolphin și mai mult explorator pentru selecția dvs.
- Divertisment online: video online, TV, film, muzică, radio, chat video
- Navigare online: Navigare online Google Maps
- Jocuri online: Da, joc online sau îl puteți descărca din magazinul Google Play
- Comunicare online: rămâneți conectat prin WhatsApp, WeChat, Twitter, Facebook, Gtalk, Gmail ...
- Citiți și editați software Office: Da, acceptă Word, Excel, Powerpoint, PDF, TXT

 

Are cineva montata navigatie after Market pe masina VAG dupa 2013? Cum se comporta in timp? Ce probleme apar? (am citit ca descarca acumulatorul, etc...)

 

 

Clipboard04.jpg

Clipboard03.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM all the way

Gasesti pe OLX Discover Media MIB 2.5 la pretul de 2500 de lei. Mai ai nevoie de microfon, antena GPS, card cu harti si, bine-nteles, codare cu ODIS. In total maxim 3500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti la ce pret am primit difera foarte putin de ce ai gasit tu Navigatia originala + mib 2.5 discover media.

(2500 ai gasit tu 2700 am gasit eu). Dar de aici se adauga multe alte costuri...

 

unitate + display 8 inch touch 2400 lei

torpedou (Mib) 300 lei

 

rama adaptoare 400 lei
antena gps 100 lei
sd card harti 200 lei
cablaje legatura pana in torpedou 350 lei
usb si cablaje 400 lei
microfon bluetooth 100 lei
activare unitate cu fabrica 500 lei

montaj la tot sistemul 300 lei

 

daca se doreste activare de app connect mirrorlink gen waze google maps etc 500 lei

 

Adica ajungi la un 5000-5500 lei. Daca nu vrau app conect mai pot sa scot usb si cablaje aferente. Sa zic un 4500...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o prima cautare am gasit-o pe cea la 2450 lei din Pitesti. Din anunt reiese ca este completa la acesti bani (Display, unitate torpedo, rama, cablaje, montaj). Daca se taxeaza individul pentru fiecare atunci se ajunge la pretul de care ai amintit mai sus. In postul anterior am uitat intr-adevar de mufa USB pentru android auto/ Apple CarPlay

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, MOTANUL said:

Nu am gasit nicaieri un studiu comparativ pe aceasta tema pentru masinile dupa 2013 dintre sistemele OEM si cele aftermarket.

Incomparabile... retrictii nu prea ai, daca iti cumperi un mib 2....sau 2.5. Costuri da...ca si calitate.

Daca vrei ceva aftermarket,  vb cu userul @Akaiu07, el are unele ok pe stoc, te ajuta cu tot ce ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z e n i t h referitor la cablaj: Florin poate sa confirme daca gresesc sau nu - dar am inteles ca nu poti sa iei cablajul din dezmembrari. Trebuie cumparat cablaj nou pentru alimentare display si unitate din torpedou + cablaj de comunicare intre cele 2.

 

Cu antena gps si microfon probabil e prea multa manopera sa le scoata si prefera sa puna noi. (aici chiar nu stiu motivul).

 

Cel de care spui tu (mufa USB pentru android auto/ Apple CarPlay) e singurul optional. Nu vrei activare - nu are rost sa il pui.

Dar in cazul asta dai 1000 lei doar pe activari.

 

@FlorinO sa iau legatura sa vad ce oferta are Akaiu07. In alta ordine de idei: Mib 2 sau 2.5 nu trebuie activat pentru functionare google map? (adica pentru cazul meu: masina nu are mib deloc -  activez odata display si MIB2 (100 euro) si inca 100 euro (activare de app connect mirrorlink pentru waze, google maps)?

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, MOTANUL said:

@z e n i t h 

Cel de care spui tu (mufa USB pentru android auto/ Apple CarPlay) e singurul optional. Nu vrei activare - nu are rost sa il pui.

Dar in cazul asta dai 1000 lei doar pe activari.

Avem coleg pe forum care face activari cu 400 de lei. Pe OLX gasesti chiar mai ieftin de atat

Exista si varianta mai ieftina Composition Media MIB2.5 + android auto/ Apple CarPlay care arata aproape identic numai ca ii lipseste partea de navigare GPS

Retrofitul unitatilor MIB 2.5 (Composition Media, Discover Media/ Pro) este destul de complicat si necesita multa munca de documentare daca vrei sa-l faci la un pret rezonabil (gasesti preturi mai bune pe eBay)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 10/31/2020 at 4:12 PM, MOTANUL said:

 

 

@FlorinO sa iau legatura sa vad ce oferta are Akaiu07

In functie de bugetul pe care doresti sa-l investesti, am 2 variante:

 

https://navigatie-dedicata.ro/navigaii-android-mib/mib8912i-vw-golf7-octacore-4gb-ram-32gb-intern-slot-sim-4g.html

sau

https://navigatie-dedicata.ro/navigaii-android-mib/audiosources-mib8912e-vw-golf-7.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mă interesează și pe mine topicul ăsta. Din ce știu, la OEM partea de GPS se actualizează la service contra cost. Nu mi se pare normal în 2021 să merg la service odată la x luni să-mi actualizeze hărțile. 

Pe partea de aftermarket în schimb mă îngrijorează calitatea și fiabilitatea. La telefon mai înțeleg, crapă - iau altul. Dar cu sistemul din mașină nu prea este de joacă. Am văzut tot felul de probleme jenante de la defecțiuni la touchscreen până la modul defectuos în care sunt integrate datele de la mașină în sistemul multimedia. 

Încerc să-mi dau seama dacă se merită un aftermarket sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele ce le-ai descris mai sus se gasesc in general pe unitatile low cost. Cu cat creste pretul, cu atat scad problemele. Ia legatura cu userul @Akaiu07 si iti poate face recomandari ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare dar despre 5G0035869 RCD520 RCD 520 Mib2 VW Golf Carplay ce parere aveti 

( Acesta solutie este perfecta pentru retrofit de la unitatile de prima generatie MIB1 sau Composition Touch / Color (fara unitate multimedia in torpedou).

ACTIVAT (full - complet)
Component protection - off - permanent
Activat APP Connect - Carplay (doar pentru telefoanele iPhone) pret fiind undeva la 2000 ron . O mai  are cineva pusa pe masina ?

IMG_9748.jpeg

IMG_9751.jpeg

IMG_9750.jpeg

IMG_9749.jpeg

IMG_9747.jpeg

Modificat de Abeaboer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!