Jump to content

Black and White ID.3 1st Max

Silviu_7

Recommended Posts

Felicitari ! Sa te bucuri de ea multi km fara probleme.

Nu fi zgarcit cu pozele. ?

Super masina si in echiparea de top, bravo! Sa va bucurati de ea si bun venit in lumea electricelor :)

?? good choice.. si tot ezitai:)) ai vazut, ca tot alba si cum am zis eu:)

Ezitam, asa este, mai ales avand in vedere ca nu mai am acei ~40km/zi pe timp de WFH.

Senzatia sa te urci in masina incalzita dupa ce am activat incalzirea cu cateva minute inainte, mai ales cand masina e in priza si nu pierzi din range e priceless. 

Edited by Silviu_7

Cum arata in pozele puse. Nu am avut ocazia sa vad live / conduc una.

Edited by ShadoWzZ

Nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am nimic cu oamenii care-si iau electrice...insa nu stiu cum dracu se face dar toate masinile astea mai noi arata ca niste pokemoni. :)

Sa o stapanesti sanatos! 

Multumesc de urari.

Va recomand sa faceti un test drive cu una. Sigur are @mastermox un Plus Makena de test. Dupa ce am mers cu masina m-am hotarat pe loc ca vreau una si in 6 zile lucratoare era a mea.

Intradevar, dupa cum am si zis, bifeaza majoritatea cerintelor pentru mine acum. Dar iau in considerare ca in 2/3 ani, timp in care ma astept ca piata masinilor electrice sa creasca exponential, sa o schimb cu Q4 e-tron, iX3 sau un Model Y. 

Silviu, nu contest punctele forte ale masinii pentru ca știu ca exista si sunt cat se poate de palpabile. Ca idee, e-upul lui @Rave m-a cucerit de la prima "pedala". 

Q4 etron sau ix3 arata a masini. :)

in fine, sper ca nu am deranjat cu remarca mea pentru ca ea nu are nicio treaba cu posesorii. E pur si simplu o parere.

sa o stapaneti sanatos!

Mie imi place cum arata, si pana acum am patit la fel ca tine. nimeni nu a zis ca arata urat, din contra. prin parcari, pe la semaforatrage priviri si primeste complimente. 

cum sunt jantele pe 20"?

de ce MAX si nu PLUS? 

Edited by Bogdan_wrc

Multumesc @Bogdan_wrc. Intradevar atrage atentia, putin mai mult decat mi-as fi dorit, dar o sa treaca asta cand o sa fie multe pe strada.

Jantele pe 20" sunt ok, dar compar cu 18" pe Golf cu arcuri sport si cu RFT de BMW.

De ce MAX? O sa o iau in ordine:

- Travel Assist, e next level fata de ce are un Plus. Foarte putine materiale am vazut despre el, dar practic masina se conduce singura in mod activ, nu doar corecteaza cum ar face fara, iar in bara la bara, face totul singura.

- Scaunele superioare, din pacate doar cu reglaj electric si fara memorie.

- HUD ofera toate informatiile necesare si in varianta de acum, probabil cu AR o sa fie spectaculos.

- Trapa

- Arata mai bine rotile, parerea mea

- Are boxe si pe spate ?

1 minute ago, Silviu_7 said:

- Are boxe si pe spate ?

*injuraturamare*?

puteai sa nu rasucesti cutitul :))

ma bucur ca le-ai considerat ca merita. cumva asta eram curios, pt ca dintre toate cele 3, cred ca a fost cererea cea mai mica pt MAX. 

da, rotile arata demetial, dar m-am speriat de 20". Orasul meu e bombardat la asfalt. 

• 3 weeks later...

Masina a primit si echiparea de iarna sub forma unui set de jante VW Loen pe 18" incaltate cu Dunlop Winter Sport 4D plus efectuarea unei geometrii fiindca aveam impresia ca volanul nu este perfect drept la mers drept, operatie facuta pe garantie.

Dupa 700km, nimic semnificativ de raportat :D

IMG-1584.jpg

• 1 month later...
Silviu_7
Posted (edited)

Update la putin peste 2 luni si 2000 km parcursi.

Nimic de raportat, nu am avut, din fericire (sa nu cobim), din problemele despre care am tot citit. Am avut o singura data warning de bateria de 12V dar s-a rezolvat de la sine si de 2 ori s-a aprins becul de airbag, dar tot asa, s-a rezolvat la urmatoarea inchidere a masinii.

Singura schimbare a fost ca am schimbat anvelopele de iarna din Dunlop in Continental TS 850P Seal Inside, cele cu marcajul +, recomandate de VW. Schimbarea a fost facuta fiindca cele Dunlop erau RoF, pe langa duritatea lor, masina nu are senzori cantitativi de presiune in roti.

WhatsApp Image 2020-12-23 at 12.56.24.jpeg

Edited by Silviu_7