Jump to content

Parbriz


bogmim1
 Share

Postare recomandată

Salutare, are cineva idee cât costă și de unde se poate achiziționa un parbriz cu senzor de ploaie și încălzire? Am o fisură, nu știu de la ce este, de la o piatră sigur nu-i, pentru că nu există acea "floare". Există posibilitatea cu un motiv întemeiat să-l schimb pe garanție? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu in Bucuresti am schimbat de doua ori la Ager Service . Au fost ok intotdeauna si la montaj cat si produsul oferit.  http://www.autoglas.ro/contact.htm 
Vezi daca au in Iasi distribuitor (banuiesc ca nu conduci o zi intreaga pentru a ajunge in Bucuresti sa-l schimbi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. este doar o parere: daca tot il schimbi pune unul si cu suport pt lane assist. Asta este momentul potrivit! Bafta!

 

cod parbriz incalzit + bracket pentru camera: 57A845011F NVB


Trim.uri negre (pentru camera frontala): 575868437A 9B9
3g0858633 82V
3g0858634 82V

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Dacă pun și pentru Lane assist, cum se procedează mai departe, ce cheltuieli mai sunt? 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Karoq esti inca in perioada de garantie. Daca nu ai urme de daune externe ti-l vor schimba pe garantie ( teoretic, depinde de competenta angajatilor ). Mie , pentru exfoliere, mi l-au schimbat fara sa zica ceva.

Daca nu ai fi in perioada de garantie eu as combina raspunsurile colegilor : parbriz cu lane assist la service-ul mentionat mai sus sau la altul competent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema, cel puțin momentan, am fost la un service pentru parbrize și din acea fisură a rămas una aproape insesizabila. Sper să fie ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

Daca se schimba parbrizul trebuie recalibrate Lane Assist si ACC?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am trecut acum cateva luni prin experienta asta, cu 2 sesiuni de recalibrare, prima nefiind cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti recomanda te rog aici sau pe privat unde as putea face recalibrarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat parbrizul pe garantie, la Avia Motors Pantelimon, tot ei au facut si recalibrarea. Nu as putea sa iti dau un pret, pentru mine a fost gratuita recalibrarea, insa iti pot spune ca a durat 3 ore aproximativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, mohordbx said:

Salut.

 

Daca se schimba parbrizul trebuie recalibrate Lane Assist si ACC?

 

Multumesc

probabil nu il schimbi undeva oficial, altfel s-ar ocupa ei de asta cum spune si Cristian.

daca schimbi undeva ssi vrei sa recalibrezi altundeva, arunca un ochi in aria de https://vwforum.ro/forum/224-oferte-extinse-prestari-servicii/ 

sunt cel putin 2 colegi foarte priceputi in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte complicata operatiunea si nu cred ca o poate face oricine, presupune conectactarea la serverele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. recalibrarea acc nu pp conectarea la server, nici lane assist.

 

acc se calibreaza f usor. am facut asta de cateva ori pana acum. pt lane assist inca prefer mersul la reprezentanta desi am plansa de calibrare acasa :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se rezolva. Oricum, daca nu iti scoate camera din mufa, nu se pierde calibrarea. In plus, la multe modele, chiar daca se deconecteaza,  tot nu se pierde calibrarea.

Niste poze mai vechi la calibrare camera lane assist si rear

20201015_063834.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles, nu e vorba de pierdere calibrare daca e deconectata sau nu, ci din cauza diferentelor de montaj.

 

Adica nu se mai poate monta fix in aceeasi pozitie, la milimetru, fata de cum a fost (evident).

 

Si tinand cont ca masuratorile se fac la precizie mai mica (mare) de 1 mm, o diferenta infima poate insemna mult la 10m mai incolo unde bate ea.

 

calibration.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai atata loc de manevra cu ea...cand e pusa in suport. E vb si de masina, cum sta acesta, raportat la sol, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!