Jump to content

Discutii generale


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Cel mai probabil e vorba de o conducta sau alt element din compartimentul motor care vibreaza. Nu cred ca e vorba de antifonare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine Cristian, dar acea vibratie ar trebuie atenuata intr-un fel, la asta m-am referit cand am spus ca nu este antifonat corect din cauza acelor vibratii.  Nu m-am exprimat corect initial, dar asta era si ideea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vibratie, insa probabil dintr-un post se intelege altceva decat de la volan.

Este sunetul de "suierat aer", si nu la viteze mari, sa lasam la o parte antifonarea care la diesel la viteze de croaziera l-am simtit mai silentios la 2.0TDI 190ps decat la 2.0TSI 310ps la acest model, atat eu, cat si sotie, cat si cumnat.

 

Insa toate sunt subiective, sunt ferm convins ca detineti alte experiente personale si probabil cat si cunostinte tehnice.

 

PS: totusi am condus cativa km un Golf R FL prin Germania atata vara cat si iarna, si nu am sesizat acest suierat, si alte persoane care nu au condus, au sesizat acel suierat- nu zic ca e de la model, posibil si sa fie la unitatea de TD condusa (era dupa un weekend pe mana lui Simone Tempestini)

 

LE: @Cristian inteleg orice presupunere, insa probabil nu sunt neaparat obiective pentru cineva interesat de model, ma retrag oricum ca devin offtopic

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, eu nu am condus Formentor, daca la mine te referi, deci nu pot decat sa presupun. 

Ca si tine, iau in calcul achizitia unui SUV ceva mai rapid, insa nu iau in calcul Formentor, pentru ca la peste 50.000 euro nu cred ca ofera suficienta calitate, lucru care pare ca il confirmi si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee cu ce tip de dsg vine 1.5 ? dq200 ? Ma bate gandul sa renunt la cx30 pentru formentor ... (ambele sunt putin sub 30k).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e DQ200, cu ambreiaje uscate.

Intre timp, acum o saptamana, am reusit sa fac un test drive cu Formentor 1.5 TSI DSG tractiune fata.

Desi e bazata pe Ateca, masina pare mult mai putin spatioasa, datorita formei diferite a plafonului, a geamurilor laterale mai mici, a inclinatiei mai mari a parbrizului si dimensiunii mai mari a consolei centrale intre scaune.

Am incercat sa conduc masina in toate scenariile posibile, oras si autostrada.

Masina mi s-a parut zgomotoasa, mai zgomotoasa decat Ateca, zgomotul motorului si cel al vantului care se loveste de oglinzi si de geamurile laterale sunt mai prezente in interiorul masinii. Masina pare mai sportiva, designul interior sugerand acelasi lucru ca exteriorul masinii.

 

Ce am apreciat la masina testata:

- designul interior, imi place interiorul care a venit prima data pe Leon, apoi a fost preluat de Formentor

- noul sistem multimedia arata si merge foarte bine, am apreciat din plin marimea ecranului

- designul exterior, arata cel putin interesant, sigur nu vor fi foarte multe in trafic, mai ales daca alegi o alta culoare decat clasicele alb, negru si gri

- modul in care se conduce, sasiul e destul de rigid si in combinatie cu suspensia adaptiva poti avea o experienta foarte placuta

 

Ce nu mi-a placut la masina testata:

- portbagajul mai mic, desi masina e mai lunga decat Ateca, au reusit sa reduca cumva spatiul de depozitare

- zgomotul de rulare, am detaliat mai sus

- inlocuirea controlului pentru volum si climatizare cu zone tactile, nu sunt deloc usor de folosit cand conduci si nici nu sunt iluminate, noaptea vor fi greu de folosit.

 

Eu o vad ca pe o alternativa pentru un hatchback, nu ca pe o alternativa pentru Ateca, avand in vedere si garda mai redusa la sol, nu as lua-o pentru iesiri in afara soselei.

Nu e o masina de familie, dar nici nu cred ca isi doreste asta, exista Tarraco sau Leon ST pentru familii cu copii si multe bagaje.

 

O mentiune pentru modul in care te simti la volan, mai ales ca din pozitia in care am reglat eu scaunul, vedeam si nervurile de pe capota. Mie mi-a placut masina, chiar si minusurile detaliate.

 

20210227_112518.jpg

20210227_112515.jpg

20210227_112316.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu a fost postat pe undeva, pentru interesati recomand acest pdf.

Spoiler:

  • doar variantele peste 150cp au independenta spate
  • 450l boot space; 420 4drive, 345 plug-in
  • pACC can read road layout ahead (din ce stiu, deocamdata nu sunt multe masini inca care au aceasta functie (Passsat,Superb,Golf))
  • 2.0 TDI DSG/M6
  • standard infotainment 10.25 inch

Termen de asteptare: 3 luni

 

@Cristian comparand cu Leon-ul, poti sa spui pe scurt despre rigiditate si zgomotul la vant? Multumesc.

Modificat de alexs_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexs_, nu am condus Leonul mk4, insa fata de Leon 5f (mk3), Formentor mi s-a parut mai zgomotoasa.

Avand in vedere faptul ca in scurt timp Cupra va inlocui Seat, ca brand, dar si preturile modelelor Cupra, cred ca ar putea sa includa ceva mai multe materiale insonorizante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/6/2021 at 1:10 PM, alexs_ said:

 

  • 450l boot space; 420 4drive, 345 plug-in

 

Mda ... oferta la plug-in-ul de 204cp e apropiata de cea de la 1.5 tsi (pentru ca scazi mult prin rabla). Dar 345L .... no.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

True. Dpmdv la dimnesiunile masinii sa aiba doar 345L pentru ca plug-in in 2021 este o gluma. Practic, cand pleci in vacanta e o masina doar cu 2 locuri.

Multumesc Cristian. La mk3 ma gandeam. Si asa a aparut primul minus mare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
jeansucprigat

Salut,

 

Am comandat modelul acesta cu motorizarea de 2.0 tsi 190 bhp 4Drive.

Evident ca sunt super fan și mi-a plăcut mai tot la aceasta mașină și personal, o văd ca o alternativa la suvuri compacte de familie decenta, pentru ce înseamnă drumurile din Ro/Europa și nevoile mele.

Sunt curios dacă a testat cineva acesta motorizare pe Formentor. Aș aprecia detalii. 

 

Multumesc!

Modificat de jeansucprigat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice. Total de acord cu tot ce ai scris. Asteptam un nou topic in 'Masina mea' :D

Din cate stiu pentru aceasta motorizare nu se poate aplica rabla. Ai putea oferi niste cifre de reducere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2021 at 5:28 PM, alexs_ said:

Nice. Total de acord cu tot ce ai scris. Asteptam un nou topic in 'Masina mea' :D

Din cate stiu pentru aceasta motorizare nu se poate aplica rabla. Ai putea oferi niste cifre de reducere?

Nu se poate, confirm! Tot ce trece de 150g CO2 nu se incadreaza (si asta are 157g...). Dar baietii de la reprezentanta stiu lucrul asta si ofera discount putin mai mare decat la 1.5TSI. Un 6-7% obtii usor.

 

Am facut test drive cu 2.0TSI 190CP 4drive si cu 1.5TSI. Nu exista termeni de comparatie intre cele 2. 2.0TSI e net superior, atat la putere si tractiune, cat si la insonorizare. Singurul aspect negativ la 2.0 190cp il reprezinta portbagajul care devine mult mai mic decat la 1.5 TSI (stiu ca pe hartie diferenta nu pare mare, dar ochiometric si practic este mare).

 

Si daca nu stiti ce culoare sa alegeti, am gasit un video interesant:

 

 

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era normal sa fie mai mic portbagajul, 2.0 TSI 190 CP vine cu 4drive, care de obicei micsoreaza spatiul din portbagaj.

Ciudat totusi ce spui despre diferenta de insonorizare intre cele doua motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai degraba e vorba de diferenta de zgomot a motorului, decat de insonorizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, new guy here! 

Fiind viitor proprietar de Formentor 2.0 TSI 190 CP 4Drive (inca o luna, fingers crossed sa nu intarzie) am zis sa-mi fac si eu un cont, sa pot participa la discutii.

 

@Eugen B felicitari pentru alegere, sper sa te bucuri totusi de masina, in ciuda minusurilor gasite (apreciez faptul ca ai incercat sa fii obiectiv)

 

Referitor la cutia de viteze, din tot ce am studiat pana acum despre masina asta, 1.5 TSI vine cu DQ200, care duca un cuplu de pana in 250 Nm. De aceea probabil nu necesita service (la fel mi s-a spus si la noul Tucson MHybrid, care are tot o cutie dublu abreiaj uscata).

La test drive am avut tot un 1.5 TSI DSG si desi mi s-a parut cutia putin "jerky" sa zic asa, am pus-o pe seama stilului meu de condus si lipsei de experienta cu DSG, dar nu a fost un deal breaker. 

 

Ma bucur ca sistemul audio standard pare sa sune decent - nu m-am jucat cu el la test drive, am preferat sa ma joc cu masina :D. Daca are si amplificator, retrofit cu un subwoofer SEAT sound sau un JBL n-ar trebui sa fie prea complicat.

 

Referitor la suspensii, intr-adevar e un punct care sper sa nu-l regret nici eu (nu am pus suspensiile adaptive). Varianta 2.0 190CP are multilink pe spate, deci ar trebui sa se simta mai ok decat cea punte. Voi vedea...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Cristian said:

Era normal sa fie mai mic portbagajul, 2.0 TSI 190 CP vine cu 4drive, care de obicei micsoreaza spatiul din portbagaj.

Ciudat totusi ce spui despre diferenta de insonorizare intre cele doua motorizari.

Asa mi s-a parut mie. Probabil era o combinatie intre zgomot motor, suspensie, viteza....dar overall mi s-a parut mai silentioasa cea de 2.0.

 

Despre culori ce pareri aveti? Mie mi se par putin limitate...as fi vrut ceva mai diversificat. Dintre toate, cea verde mi se pare cea mai ok. Nu iau in calcul culorile mate deoarece sunt foarte pretentioase.

 

De asemenea, daca aveti copii, nu recomand scaunele sport deoarece sunt prea late si obstructioneaza total vederea in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/9/2021 at 10:42 AM, barqqsanu said:

Despre culori ce pareri aveti? Mie mi se par putin limitate...as fi vrut ceva mai diversificat. Dintre toate, cea verde mi se pare cea mai ok. Nu iau in calcul culorile mate deoarece sunt foarte pretentioase.

Asa e, sunt cam limitate culorile. Rosul arata foarte bine, insa cam ascunde stopurile, ceea ce mie mi se pare pacat.

Eu unul am mers pe Magnetic Tech (regular). Am gasit un filmulet cu culoarea asta dar astept sa vad cum arata live. Mi s-a parut ca merge bine cu elementele din plastic putin mai deschise prezente in partea inferioara a masinii

 

Modificat de Marius N
Adaugat YT link relevant
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Stiti careva care sunt discounturile maxime care le pot oferi dealerii pentru modelul acesta? Sunt in mare dilema daca sa astept modelul de 2.5l sau sa cumpar un audi rsq3. La audi am primit un discount urias de 24% din pretul masinii. Imi place parca mai mult modelul acesta si nu prea ma intereseaza comfortul si spatiul interior, o s-o conduc destul de putin, undeva pe la 3-4000km/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei afla asta aici, tine de fiecare dealer, de politica de discounturi a importatorului si de abilitatile fiecaruia de negociere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interesant, cred totusi ca reducerile alea se pot obtine la orice dealer.

Pacat ca nu au oferta pentru varianta cea mai ok de motorizare, din punctul meu de vedere, 2.0 TSI 4Drive DSG 190 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare atractiv hibridul, e mai ieftin decat 1.5 tsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Discutii generale

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!