Jump to content

Discutii generale


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Se vehiculeaza de cand a aparut conceptul / prototipul dar nu stiu nimic 100% sigur. Stiu ca Toni era mai la curent cu ce se intampla cu acest model si eram curios daca el stie ceva mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca pozitionarea brandului in cadrul grupului permite o asemenea motorizare pe Formentor. Oricum, chiar daca ar fi cazul, pretul s-ar apropia de RSQ3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

din eventul de presa tinuta vinerea trecuta in 09.10 in München, multi jurnalisti nemti au venit cu astfel de informatii, ca ar veni un motor mai potent decat acesta de 2.0tsi 310ps.

Multi spera la 2.5T in 5 cilindri, insa la fel de bine poate sa fie o combinatie dintre motor cu combustie+electric.

Concret "vom" sti in Q2 2021 @Rave ;)

PS: gen.... $_59.JPG

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil spoiler, ar fi si culoarea de mai sus, vezi evacuare...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cam confirma 2.5T pe Formentor, de la nemți la englezi ...

https://www.motor1.com/news/448995/400-hp-cupra-formentor-spied/

 

Cat despre motorizare, personal mă încântă orice cu mai mult de 4 cilindri, însă prețul paltonului creste și nu am vrut sa dau peste 50k pe o mașină nouă, și cât de cât dotată și motor decent @Rave

Modificat de ToniM
Le@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu e finalizata comanda poate ai timp sa te mai gândești, nu știu cât ai dat pe mașină dar nu ma aștept la mai mult de 5.000 de euro în plus pentru 2.5T fata de 2.0T și ar cam merita... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instant classic! 

 

E dragut 2.0 asta de 310 cp dar 5pot-ul e unic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca va entuziasmati prea mult. Cam cati clienti de o combinatie de genul asta credeti ca vor fi? SUV compact, motorizare 400 CP, la pret de multe alte masini.

Orice model are un sweet spot, daca e mai scump de atat, numarul clientilor potentiali se duce rapid catre 0.

Desi mi-as dori o masina cu o motorizare mai puternica, daca as avea de ales intre Cupra Ateca sau Formentor si un Cupra Leon, as alege oricand varianta a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 2.5T de pe RS, deja intra in teritoriul lui Q3RS, si nu stiu in ce masura ar dori sa-si canibalizeze modelele. Dar asa se pare ca va fi... daca sunt zvonuri... :) 

 

Arteron R de ex, a luat tot motorul de 2.0T de pe Golf R, si nu un 2.5T sau un V6T...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era mai tentant un 3008 hibrid de 300 CP? Interiorul este OZN fata de Seat, motorizarea este sigur mai putin gurmanda iar pretul se invarte tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi tot 300CP, dar sunt totusi masini diferite ca si conceptie. Eu nu m'as uita la Peugeot/ Opel, mai ales nu daca ar fi la acelasi pret cu Formentor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pejo 3008 cu Formentor nu prea au nici-o legatura, decat ca sunt in aceeasi clasa :) 

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Draft timeline" observat la englezi, eventual ajuta informal cei care asteapta modelul in motorizari mai docile

https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/new-cupra-formentor-uk-prices-revealed-upcoming-suv

 

A base 148bhp 1.5 TSI petrol, from £27,300, will then arrive early next year, as will a 1.4-litre plug-in hybrid with either 201bhp or 242bhp. A 187bhp 2.0 TSI petrol will also become available next month.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va pot spune , cu mandrie, faptul ca sunt primul din Romania care a adus acasa un Cupra Formentor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe comanda sau din cele 5 de pe stoc importate? Dotari? Detalii??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut deja un topic de prezentare in aria Masina mea, masina de test drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mic FYI, top view camera (PCT) s-a mutat din saptamana 48/20 pe saptamana 08/21.

De asemenea din ce urmaresc pe forumurile din Germania, la cei care au achitat avansuri saptamana trecuta si aceasta, au termeni estimati de livrare ~Martie/Aprilie.

 

Offtopic: eu am pastrat PCT deci avansul meu platit la inceput de septembrie, spera sa isi vada masina din Martie incepand, daca nu mai apar si alte delay-uri, respectiv, macar nu am nevoie de jante de R19(obligat R19 pt franele Brembo) si pneuri iarna pe sezonul acesta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa multe episoade ciudate, doresc sa felicit toti viitori propietari ai acestui model, sper sa se bucure de el.

Eu am mutat tabara din Cupra Formentor catre model sa stie vecinii, un Tiguan, deci ma voi retrage de pe acest subiect si poate voi detalia tot ce s-a intamplat din August, cand am achitat avans, pana astazi, cand am inceput demersurile sa renunt la comanda, cu marketing-ul Cupra, insa nu doresc sa poluez mai mult topicul.

 

Deci HF viitorilor propietari, si daca credeti ca aveti nevoie de pareri la configurari, cu drag tag aici sau PM ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM de ce ai renunțat la comanda? Are legătură cu dealer-ul sau cu mașina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Restricții încă actuale pe producție pe anumite extraopțiuni după care am tot așteptat și nu prea m-a încânta sa am mașina fără , 2020 pe lângă pandemie și cum e lipsa actuala de cupru ca materie prima, au dus la așteptări prea mari pentru mine și am decis sa schimb tabăra 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am avut o unitate de TD de Formentor 2.0 TSI de luni dupa-masa pana marti dimineata in "joyride", si am zis sa revin cu cateva pareri personale, daca tot am fost mult timp chitit pe model, la cateva zile dupa TD

 

  • tinuta pe drum ireprosabila, chiar si R19 DCC isi face treaba, nici pe Cupra Mode nu am avut plangeri din dreapta (sotia), pe confort oricum mai confortabil decat Ateca R19 fara DCC
  • Motorul este fun factor, ultra cunoscut, nu are rost sa intru in detalii
    • Neplacut insa sunet de "vajait" in habitaclu intre 4 si 6 ture in bord, indiferent daca viteza de rulare era 40km/h sau 100km/h, la acceleratie "blana" si intre acele turatii intra cam la fel in habitaclu
  • Bord simplist, design modern, display central mare
    • Neplacuta zona de clima/sunet neilumunata noaptea, neplacuta zona de pozitii/faruri ceata cu touch, am prins ninsoare/ceata pe autostrada la cruise control pe 130km/h, am incetinit sub 70km/h instant, a durat ceva pana sa nimeresc butonul de ceata, initial apasand dezaburire parbriez&luneta
  • Pachet contemporan, intoarce priviri si ca sofer, cand o parchezi, sa vezi cum arata din "alt unghi"
    • insa parca nefinisat, scos pe banda rulanta inainte, "fortat"

 

Inca imi place modelul, este unul care mi l-am dorit si am aspirat cateva luni bune la el, insa din punctul meu de vedere incomplet (pe motorizarea 2.0TSI 310ps - fara incalzire auxiliara, fara parbriz degivrat, restrictii la Area View/Top View Camera, din ce am prins acuma si cu probleme la haionul actionat electric - ori asta la un pret de lista de masina "dotata" care sare bine de 50k€, mi se pare trist...)

 

Din nou, o placere sa o conduci, insa parca mai merita putin timp investit in produsul final, parca resursele si timpul necesar pentru produs a fost transferat bugetul in marketing - desigur parere pur personala si subiectiva

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot respectul pentru ca ai impartasit aceste detalii desi stiam ca ti-l doresti foarte mult si stii ca si in paginile trecute s-a zis de cateva ori despre faptul ca o masina de 50k deja ridica pretentii spre premium.

 

Poate gasesti timp sa detaliezi ce s-a intamplat in detaliu, daca nu aici, in alt topic. 

 

Ciudat ceea ce spui de vajait intre anumite turatii. Clar nu este ceva ok cu antifonarea legata de un zgomot pronuntat al motorului in acea plaja..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to Discutii generale

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!