Jump to content

Karoq 1.5TSI (young padawan)


sabinx

Postare recomandată

Salutare tuturor!

 

Cea de-a treia masina a familiei este o Skoda Karoq 2019 cu motorizarea 1.5TSI DSG7. 

 

Numele (Young Padawan) - i l-am dat de curand cand a fost parcata langa masina lui Radu (kadettro), el avand un Kodiaq de aceeasi culoare.

 

Am achizitionat bijuteria (culoare emerald green) in 2019. Este masina de test drive si avea aproximativ 2600km si 4 luni vechime.

 

Ca dotari de fabrica (in mare) avem: Jante 18", faruri LED, proiectoare LED,stopuri LED, lumini interioare LED, lumini ambientale usi/bord, scaune PIELE, scaun sofer electric cu memorie, BOLERO MIB2.5,AID,senzori parcare fata-spate, camera marsarier lowline, scaune incalzite, volan incalzit, ACC 0-160, Front Assist, frana parcare electrica,parbriz incalzit,oglinzi rabatabile electric heliomate, portbagaj electric, KESSY,Drive MODE, etc

 

Ce am schimbat/adaugat: parbriz incalzit cu Lane ASSIST / activare TSR,HBA,Emergency Assist,TJA

camera marsarier HIGHLINE

Navigatie MIB 2.5 Columbus cu display 9.2"

BSD,RTA radare 2Q (Side Assist)

amortizoare capota

ornamente bara fata/spate

aparatori noroi fata/spate

jante 18" iarna (ambele seturi sunt OEM)

ornamente pedale si footrest (OEM)

diverse adaptari SW (gen lumina ambientala 30 culori, activare meniu personalizare..etc)

 

Retrofituri in curs de realizare: predictive cruise control (pACC) si ACC 0-210km/h

inlocuire oglinda retrovizoare cu oglinda frameless

update SW motor si SW cutie

update pompa ABS (la ultima versiune SW)

 

 

 

rps20200620_182804.jpg

rps20200620_182727.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Ce consumuri ai cu ea ? Si mie imi face cu ochiul un Karoq dar ma cam tem de benzina la consum . Cat te-a costat trecerea de la Bolero la Columbus ? 

Link către comentariu

consum in oras 12,5 - 13

columbus - gasesti postarea mea completa la sectiunea Karoq. Cu piese NOI la momentul respectiv (au fost comandate inainte de pandemie) - 900 EUR. acum au mai crescut deoarece e lipsa pe piata.

iar piesele noi...stoc 0. si crede.ma am cautat.

 

dar alea sunt doar piesele. am facut full unlock, si component protection.

 

de codare si instalare m.am ocupat singurel

Modificat de sabinx
Link către comentariu

depinde :)) Cel mai important lucru este datasetul compatibil pentru modelul respectiv. In cazul meu Karoq-ul Young Padawan este primul din lume (din cate am verificat) pe care se incearca acest lucru. Pe langa asta avem update de SW la radar (depinde de caz), cod SWAP,codare modul 13.

Modificat de sabinx
Link către comentariu

Cand te referi la update-uri SW zici despre cele de fabrica sau custom?

Vazusem si eu cu obdeleven ca imi arata existenta unor versiuni mai noi pentru modulele ACC, DSG si Clima parca.... daca vorbesti de cele oficiale eram curios unde le faci?

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme.


Mai multe poze? :)) Momentan am vazut doar o parte din interior :) 

Link către comentariu

ma refer la update.uri de fabrica. procedura este gata. nu a avut masina asta atata flashuri de la factory release si pana acum :))

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

 

pACC este valabil in romania la Skoda ? Am asa ceva pe Audi si nu este valabil in Ro, adica imi zice ca nu este valabil pentru tara curenta.

Link către comentariu
12 minutes ago, sabinx said:

ma refer la update.uri de fabrica. procedura este gata.

Am inteles. Nu doresti sa dezvalui prin ce modalitate ai realizat update-urile :)

 

ACC-ul tau detecteaza si masinile stationare? Spre ex cand ai o masina in fata detectata si care schimba brusc banda iar tu ajungi in spatele altei masini ce era deja oprita la semnafor (adica nu a detectat-o deloc ca fiind in miscare? Sau cand schimbi tu banda si te duci in spatele altei masini deja oprita....la mine nu le vede daca in prealabil nu le-a perceput in miscare.

Link către comentariu

@qwkce Audi? momentan am intampinat problema asta la Karoq. Pe Octavia il am.functional. Trebuie sa mai fac un test pe Kodiaq.

Link către comentariu

@yanq unele update.uri le.am realizat singur, altele mai complexe cum a fost cel de astazi in care radarul a fost updatat la versiunea S (ultima posibila) au fost facute de catre prietenul meu Zhenya.

Link către comentariu

Mi se pare prea tehnica discutia pentru acest topic, as vrea si eu sa particip la ea, dar cred cred ca ar fi mai bine sa o facem in alta parte?

 

@sabinx imi place culoarea exterioara (fiind aceeasi cu a lui kadettro), ne pui mai multe poze? :) 

Link către comentariu

Mult prea tehnica asa ca o sa va rog sa continuați discuțiile despre pACC în topicul dedicat și aici sa ne delectam cu mașina și dotările ei, fără sa aprofundam prea mult cum s-a ajuns la ele. 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
  • 4 months later...

cel mai recent retrofit: volan MY2021 pe Karoq MY 2019. 

 

la acest moment tasta "VIEW" nu este functionala insa in aprox. 1 luna se va rezolva.

 

astept cu nerabdare. :d

IMG-20210218-WA0012.jpg

IMG-20210218-WA0016.jpg

IMG-20210218-WA0017.jpg

IMG-20210218-WA0015.jpg

IMG-20210218-WA0013.jpg

Link către comentariu

Felicitari @sabinx.

Imi este ciuda ca pentru piata din Vest noul volan sport de la Skoda se poate comanda cu Incalzire in Volan, pe cand la noi NU.

Link către comentariu

salut. nu am consultat configuratorul insa nu vad ce ce ar fi aceasta diferenta....

 

L.E..vezi poza

Screenshot_20210219-220954_Chrome.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu

Felicitari Sabin! Bine ca ai mai multe masini, nu apuci sa te plictisesti de retrofituri 

Link către comentariu

@sabinx Eu ma refeream strict pt Kodiaq unde nu se poate achizitiona decat cel sport simplu fara incalzire.

Anyway sa ai parte de covrig fara nici un incident.

Link către comentariu
  • 11 months later...

Salutare. a trecut ceva vreme de cand nu am mai postat...lipsa timpului ma omoara.

 

ei bine - avem clima tiguan 2021, oglinda arteon frameless, camera A5 lane assist la ultima versiune soft 1401 / 30.01.2022 cu toate codurile swap, Audi style maps, patch waze etc.

 

Update-uri la: ACC la versiune AA 2021, BCM la versiune DQ 2021.

 

Am inlocuit centralele usilor fata pt a obtine deschiderea oglinzilor la punerea contactului - cele de pe masina erau versiunea F (nu suportau functia).

 

Urmeaza bancheta incalzita (totul OEM). 100% nu voi termina aici. Va tin la curent functie de ce idei imi vin.

IMG_20220205_195049.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu

Ma poti ajuta si la Octavia 1.5TSI? Cod motor DADA, in prezent soft motor 9692, e mult mai bun ca cel de fabrica dar tot mai are hibe....

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!