Jump to content

Activare pACC / ACC 0-210km/h (pe radar 2Q)


sabinx
 Share

Postare recomandată

Salutare

 

De cateva zile am inceput preagtirea activarii celor 2 sisteme pACC si ACC 0-210km/h

 

Ca dotare de fabrica am avut ACC 0-160km/h. Ulterior am inlocuit parbrizul, am montat camera pt Lane Assist.

 

Pana de curand nu a existat posibilitatea implementarii sistemului pe radarele 2Q. Skoda a anuntat introducerea predictive cruise control pe Kodiaq in 2021. 

 

Vorbim practic de acelasi radar 2Q0907572B. Acum 2 zile a fost implementat pe Kodiaq 2018 de catre un pasionat - este testat si functioneaza (atasat link) https://www.facebook.com/mqbcoding/

 

Activarea presupune update-uri de SW, coduri swap, dataseturi si codari.

 

 

Maine voi posta poze din timpul activarii si impresii dupa test drive. Nu stiu ce o sa iasa - fiind primul Karoq pe care se testeaza asta.

 

 

 

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • sabinx changed the title to Activare pACC / ACC 0-210km/h (pe radar 2Q)

Inteleg ca daca am din fabrica ACC care functioneaza pana la 210 kmh si lane assist, precum si functia de identificare a semnelor de circulatie, se poate activa si la Ateca mea predictive ACC? Singurul lucru care il vad in plus la predictive ACC e ca nu limiteaza viteza in functie de limita maxima pe sectorul de drum curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa meargă pACC și fără ACC-ul care stie 210 km/h, nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristianda. Teoretic el tine seama pe baza datelor primite din MIB, de la A5 (camera frontala) de intersectii, treceri pietonale, limite de viteza.

 

L-am implementat pe Octavia pe radar 5Q acum 3 luni. Daca merge la Karoq 100% merge si la Ateca. Rabdare. Vedem cum iese testul :)

 

@Rave Da 100%. Difera codul SWAP pentru pACC functie de versiunea ACC-ului (low sau high)

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neata. problemele sunt aproape rezolvate. este necesar sa inlocuiesc camera lane assist (long story) - in mod normal nu trebuie

 

vineri soseste, parametrizez apoi calibrez si in teorie se sfarseste ok :))

 

vor urma pozele...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e problema cu camera pe care o ai tu acum pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera mea este...tot un retrofit.

 

a fost dusa la ultima versiune gen4 0920 (tiguan,kamiq,scala).

 

nu este comp cu Pacc. fara sa mai dau alte detalii tehnice.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare. Proiectul a ajuns la final, cu succes. Dupa cel putin 50 incercari din partea mea, (modificari ale datasetului original) am apelat la un foarte bun amic B98XAL pt piesa lipsa din acest proiect, ultima si cea mai importanta: dataset-ul pt pACC si scoaterea tuturor limitarilor de tara.

https://www.instagram.com/vagguide_romania/

 

Multumesc @B98XAL pentru aceasta activare. Functioneaza absolut impecabil :)

 

Poze in curand :)

 

PS. am pastrat camera de pe Scala 0920 - este perfecta.

 

IMG-20210113-WA0003.jpg

IMG-20210113-WA0001.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacc reprezinta scaderea vitezei, in functie de intersectii si viraje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Si in functie de limita de viteza pe portiunea respectiva de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sabin, ce ar presupune activarea functiei pe masina mea, presupunand ca nu ar fi nevoie de modificari hardware?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update sw radar, refacere coduri swap, dataset. @B98XAL trebuie contactat. eu nu pot face datasetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Sabin pentru perseverenta și pentru reușită.

 Pot face pACC pe orice tip de radar din generația noua.

Practic se genereaza un set nou de coduri SWAP + codare + parametrizare specifica seriei VIN + setul de date specific fiecărui model in parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radar ACC 3QF.. / 2Q0 - generația 2018-2020, Lane Assist 3QD.../ 2Q0... + minim MIB 2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Bună @B98XAL

 

Am un Tiguan MY2022 ehybrid, El vine cu pACC din fabrica, doar că în momentul în care  îl activez, apare un mesaj de eroare cum că nu e disponibil in tara mea. Ai ceva recomandări cum sa activez această opțiune in Romania fără să pierd garanția?

 

Mersi,

Mihăiță

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Se poate face fara probleme. Dupa caz se flashuieste, inlocuieste datasetul / si se codeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, am un golf 7 din 2015, cu retrofit camera 3q0980654h, Radar Acc 3qf907561D ( nemontat inca ) Momentan am radarul vechi 5Q0 907 572 D, e necesara schimbarea pompei de Abs 5Q0 907 379 L pentru PACC ? Masina are Park Assist, deci senzorii abs spate nu necesita inlocuire. 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. in mod normal pompa ABS nu necesita inlocuire decat daca doresti 0-210. Altfel pe ce ai acum vei avea 30-210.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!