Jump to content

ID.3 - Probleme achiziție


kolfleading
 Share

Postare recomandată

Nu fi suparat, ai facut rost din timp de cadou de 1 Martie pentru sotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tough choice :) Daca esti sigur ca poti sa iti recuperezi cei 4900 de euro de la Autoclub TM, eu votez pentru cea alba :D Mai conteaza si omenia pe lumea asta. 

Cea alba si cea turcoaz sunt aceeasi echipare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sotia nu are carnet de conducere din motive medicale, nu am bani sa le platesc pe amandoua si daca iei masina prin Programul Rabla Plus nu o poti vinde timp de 12 luni.

 

Ambele masini au aceeasi echipare, ID.3 1St Edition, varianta de baza. Difera doar culoarea (turcoaz vs. alb)

 

Si eu as vrea sa cumpar masina alba de la cei care au dat dovada de omenie. Deocamdata pentru asta ma zbat.

 

Problema este ca cei care au fost ne-omenosi au banii mei la ei in conturi...aproape 5000 EUR...si tot "uita" ca le-am cerut sa-mi returneze banii...

 

 

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte, ce te face sa crezi ca vei primi cei 3900 de euro in cazul in care renunti la masina alba de pe stoc de la al doilea dealer? Ai vreo clauza prin care poti primi banii inapoi?

 

Macar dincolo ai confirmare verbala si 2 cereri scrise la activ cu numar de inregistrare.

 

Sfatul meu...mergi pana la capat si renunta la contractul initial ca sa iti recuperezi banii in intregime, chiar daca ai fi vrut culoarea turcoaz. 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off @kolfleading, ce poveste urata, in loc ca aceasta perioada a vietii voastre sa fie minunata si sa va bucurati de decizia de a achizitiona o masina noua tu te stresezi - pe buna dreptate - de ce se va intampla cu banii dati avans.

Va fi cu adevarat o experienta "de neuitat".

 

iti doresc sa va bucurati de masina, oricare va fi ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kolfleading

Nu ar trebui sa primesti statia si cei 2000 kwh/600 euro gratis daca ramai la prima comanda? (1st Movers Club). In cazul in care ramai la a doua comanda, mai beneficiezi de ele? Promotia cred (nu sunt sigur) ca s-a terminat pe cand ai plasat tu a doua comanda. Asta ar fi un lucru de luat in considerare.

 

Al doilea e legat de tichetele rabla si rabla + pe care le ai...esti sigur ca le poti folosi pentru oricare din cele doua?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu e gata în 5 zile, din Curtici? Eu am ridicat o in peste 10 zile de când era în Curtici..  

Ai cum recupera realist avansul? Eu nu as mai cumpara de la TM. Sunt sigur ca gasesc sa vândă masina altuia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care ar fi situatia cu statia de incarcare si cei 2000 kWh daca cumpar a doua masina.

 

Nu stiu nici care ar fi situatia daca as accepta masina de la Autoclub Timisoara, avand in vedere ca "in sistem", prima masina comandata pentru mine a fost livrata deja altui client (are RCA valabil) iar asta din Curtici este practic tot o a doua masina, comandata de dealer...

 

Tichetele Rabla - dealerul cel cinstit, cu masina alba, mi-a facut deja o noua inscriere in ambele programe si mi-a gasit un "furnizor" pentru o rabla pe care o cumpar cu aprox. 2000 lei ca sa beneficiez de o reducere de 6500 lei.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai achitat avansul pentru a doua masina pana pe 21 septembrie inclusiv, primesti si statia de incarcare si cardul cu credit. Dar poti intreba de dealer ca sa fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as proceda asa:

 

Pasul nr. 1  - Vorbeste cu al doilea dealer, intreaba-l de statia de incarcare si de incarcarile gratuite si verifica posibilitatea de a primi inapoi avansul in eventualitatea in care te razgandesti din motivul acesta (totusi sunt ~1500 de euro aici doar din beneficiile 1st Movers Club). Din cate ziceai, par a fi intelegatori cu situatia ta.

 

Pasul nr. 2 - Daca nu sunt incluse beneficiile si iti poti recupera avansul, vorbeste cu primul dealer. Sfatul meu in cazul in care la primul dealer primesti statia de incarcare si incarcarile gratis, e sa continui cu comanda pentru masina pe care ti-ai dorit-o din prima (turcoaz). In plus, nu mai trebuie sa cheltui inca 2000 de lei pentru o alta rabla (tin minte ca ai deja un tichet rabla valabil pentru masina pe care ai casat-o). 

 

Din pacate nu e fain sa 'castige' dealer-ul neserios, dar pana la urma e important sa castigi tu.

 

Bafta!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important de intrebat si primul dealer daca ai parte de statia de incarcare si credit. Pentru ca in functie de cand a facut el comanda pentru aceasta a doua masina pe care ti-o propune acum, s-ar putea sa nu ai parte de ele nici la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am confirmare scrisa pe e-mail de la primul dealer ca o sa-mi returneze avansul in 10 - 12 zile lucratoare.

Am confirmare scrisa pe e-mail de la al doilea dealer ca Luni se radiaza rabla.

Merg la al doilea dealer.

 

Al doilea dealer este la vreo 500 Km de mine.

 

M-am apucat sa-mi fac conturi pe e-charge si plugshare.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia 500km te vor face sa te bucuri de masina :) o vei incepe sa o cunosti. 

ma duc sambata sa i fac o poza? :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, Bogdan_wrc said:

ma duc sambata sa i fac o poza? :P 

M-as bucura, dar nu as vrea sa te pun pe drumuri doar pentru asta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc maine sunt la birou pana pe la 12. Te astept daca ai drum

@kolfleading te mai ajut cu pozele? ? Avem chiar 380 km. Cu putina grija ne incadram cu un plin pana acasa.

Modificat de Aaron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. Nu mai e nevoie de poze suplimentare. Nu mi-ar displacea, dar nu vreau sa va deranjez pe nicicare dintre voi doar pentru asta.

 

Nu am curaj sa ma bag la 380 Km din prima dintr-un singur plin.

Ma gandesc ca poate o sa fie nevoie si de putina caldura, faruri, stergatoare, dezaburire geamuri si oglinzi (chestii specifice sezonului de toamna)...

 

Am rezolvat cu Renovatio, mai sunt si cate statii gratuite pe traseu, sunt sigur ca o sa ma descurc.

 

Acum ma chinui sa gasesc un cablu de incarcare USB C - USB C pentru incarcat telefonul.

Am Samsung Galaxy A50 si am citit ca e cam mofturos la cabluri de incarcare si chiar am cateva pe acasa care merg la alte telefoane dar nu merg la al  meu.

Modificat de kolfleading
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca s'a rezolvat totul cu bine. Si daca al doilea dealer era Nurvil si implicit @Aaron, clar nu aveai cum sa nu ii alegi pe ei :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat sa ascund identitatea celui de-al doilea dealer, de teama ca poate primul dealer citeste pe aici si o sa-l contacteze pe al doilea dealer sa-l injure ca "i-a furat clientul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tichetul tau rabla ar putea fi vandut cred? Sa mai recuperezi din pierderi. Poate chiar de dealeri, care si ei le cumpara mai ieftin de pe olx si le dau mai departe cu adaos la client. 

 

Eu am mers direct la sursa (olx) si am economisit 1000ron (imi cereau 2500ron).

 

Am vazut dealeri care cer si 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aaronmulțumesc de oferta.  Nu cred ca ajung până la 12. E sambata. Sunt leneș ;). Plus ca opresc la Pitești sa incarc si sa fac niște cumpărături. 

 

Lasa sa nu se chinuie cu range. I am explicat unde sa încarce pe drum. Sa facă pauza.  E mișto masina de condus nu de protejat. Are sibiu si deva.  Eu m am bucurat enorm de masina pe traseul ala. Si fara autostrada.  Ca e mult mai interactiv. 

@kolfleadingmâine sunt în vâlcea 100%.  Dar cred ca închid până ajung eu. Pe la 15...  

Dacă vrei îți pot lăsa la valcea un cablu original Samsung usb c usb c. De ala sa ai. Dar cred ca vei primi unu cu soseta? :)

Dar ești curajos sa încarci telefon de la masina. :)) sigur nu vrej invers?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am achitat integral masina alba de la Aaron (multumesc pentru amabilitate si promptitudine) si Luni o sa ma duc sa o ridic.

Inca nu s-a returnat avansul de la Autoclub TM, dar suntem in termenul de 10 - 12 zile lucratoare.

pregatire-de-livrare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu tu, dar eu dupa ce am vazut live toate culorile, tot alb as alege. 

sa te bucuri de ea :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! ma bucur ca s-a rezolvat totul cu bine pana la urma.

Cum a ramas cu statia de incarcare si cei 2000 kwh? 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!