Jump to content

ID.4 - sfaturi achizitie


Rave
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Stiti daca a comandat cineva ID4? Cand incep livrarile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Lansarea lui ID 4 in Romania este estimata in aprilie 2021,sunt singurele informatii la acest moment. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut pasul si am comandat ID4 pentru familie cu copii, utilizare preponderent in oras, dar si in afara orasului la bunici sau alte iesiri cu distanta de 250-300km dus intors: ID4 1st edition varianta simpla, pe culoare alba. Pentru incarcare sunt in proces de rezolvare sa ridic puterea ca sa duca +11kW. Pentru statia de incarcare acasa am vorbit la ev-mag. In rest... rabdare pana prin Aprilie 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vad ca a iesit 1st edition din configuratorul de ID4 si a aparut varianta Pro 204 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Chestiile astea puteau fi spuse doar de un posesor de Tesla :))

Absolut toti ceilalti proprietari de masini electrice sunt obisnuiti sa foloseasca diverse aplicatii pentru incarcare si sa nu se bazeze pe navigatia masinii pentru gasirea punctelor de incarcare pe traseu.

Desi ar fi bine sa nu fie asa si sa funcționeze toate masinile electrice ca cele facute de Tesla... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut o critica buna in contextul infrastructurii din SUA.

Sa iti programeze o oprire de incarcare de 10 ore e hilar.

Trebuie cineva ca Tesla sa ridice stacheta, altfel ramaneam toti cu masini fosile pentru ca nu aveam infrastructura de incarcare si nu aveam infrastructura pentru ca nu aveam masini electrice. Deocamdata Tesla este standardul la care ceilalti producatori trebuie sa se ridice, cel putin in SUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna tuturor,

Saptamana aceasta incep sa ajunga la

dealeri, pentru cine este curios :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa este. Dar spre clienti se vor livra doar dupa ce incepe Rabla Plus

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament! Foloseste, te rog, tag-uri, asa cum am facut eu!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Pai o iei fara rabla plus ? :) Ca dealer-ul sigur ti-o da :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mastermox Eu sunt foarte curios dar mi-as dori un weekend, nu 10 minute, si prin vara, ca pana atunci nu am timp. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Au ajuns la dealeri. Am fost si am vazut o. Ca prima impresie, calitatea interiorului e peste cea de la ID3. Finisajele sunt mai bune, asa mi a lasat impresia. Si se vede lucrul asta de cum deschizi portiera (care se simte mult mai grea in comparatie cu cea a fratelui mai mic pe care l am si testat). Confortul e si el altul, spatiul la fel, dar e si normal, fiind o masina mai mare. 

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt curios sa citesc niste comentarii despre tamburii de pe spate. 

 

Nu de alta dar pe forumul asta masinile cu tambure sunt văzute ca niste carute mai scumpe :))

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are doar franare pe tambure pe spate, ci si franare regenerativa, care e tot pe puntea spate, si care este destul de puternica (peste 100 kW de putere, o deceleratie identica cu acceleratia unui motor de 135 CP la cuplul maxim).

Prima parte a cursei pedalei de frana este regenerativa, iar franarea mecanica intra pentru a opri de tot si la apasarea mai puternica a pedalei.

Daca faci un test cu masina si la apasarea usoara a pedelei ti se pare ca franeaza bine, gandeste-te ca inca nu a folosit frana.

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam nevoie de o explicatie tehnica pt ca nu e cazul.

 

Eram ironico-sarcastic, dat fiind faptul ca o masina de +60k euro (tocmai ce m-am jucat cu configuratorul vw.ro) foloseste tehnologie considerata de multi "arhaica".

 

Pentru doritori:

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-id-4-ID7GK4qf.html

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A aparut GTX in configurator .ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bun, ieri am vorbit cu dealerul meu pentru comanda id.4 AWD fara pachetul de optiuni (singurul disponibil in Canada, "Statement"). Avand un lease care se termina la anul, am zis sa il anunt de pe acum sa ma puna pe lista de asteptare. Se pare ca durata de asteptare e de ~1 an aici in Quebec, deci pica la fix. 

Pretul total cu taxe dupa reducerile de la guvern e echivalentul a 32,060 Euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

Am cumpărat recent un ID.4 Max - e super masina, o recomand 🙂

 

După un i3 care era mai scuturator de felul lui, am dorit ceva mai comod - ID.4 are un echilibru f fain din punctul asta de vedere.

Recomand un test drive - pe mine asta m-a convins.

 

Nu în ultimul rand autonomia face diferenta, i3-ul era ușor chinuitor cu 200km reali (140 iarna) chiar și pentru oraș.

 

Poate sigura chestie care as schimba-o sunt scaunele top sport/scoica. Is faine, dar la poziția mea la condus ma deranjează ușor suportul lateral la picioare.

 

 

Dacă are cineva scaune electrice (fără tetiere integrate) și ar vrea modelul top sport - care teoretic e mai scump - le-aș da la schimb.

 

 

Spor la achiziții!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!