Jump to content

Mașini electrice - merita sau nu?


Retzius
 Share

Postare recomandată

     

în urmă cu 3 ore, voinea a scris:

Eu (cu ale mele 6 mașini dintre care una este electrica) nu regret deloc achizitia

 

      Sunt de acord, de la 3-a in sus se vad numai avantajele. Dar ca prima/singura alegere (in ideea in care vom ajunge sa folosim lucrurile mai eficient) ? 

 

      De altfel, corecta argumentatia vis-a-vis de avantaje/dezavantaje. Dpmdv inca e greu sa "schimbi" complet tehnologia. Sa o ai ca alternativa : cu siguranta.

 

acum o oră, akon a scris:

Ai venit din Germania cu un Smart ce are ~100km autonomie la oficial ? Imi scapa ceva ?

 

       Daca e smart, are peste 400 de cai, cred ca e Smart 3 :), deci nu are 100 km autonomie.

 

Modificat de Adria_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare logic dar nici nu stiam ca exista asa ceva 🙃

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@akon  masina are range ~390km in oras. La drum lung am avut ~330km intre alimentari.  Este Smart #1 


Foto pentru cei care nu vor sa google dupa nume :icon_cheesygrin: -> image.thumb.png.8ac599fe32b80edf56e418f5a13c6358.png

@Al Bundy da masina este inmatriculata in Germania (langa Nürburgring unde am eu a doua locatie). Guvernul german ofera pentru cei cu EV niste bani anual pentru ca nu produc CO2 in orase (https://co2.auto/ ). A fost generoasa suma din 2023, vad ca pe 2024 o sa fie mult mai mica dar tot este ceva cadou.  De asemenea la achizitie am prins bonusul de mediu ( Umweltbonus )  care nu a fost deloc rau reducand costul total de achizitie. 

Masina a inlocuit Jeep Renegade atat prin marime fiind aproape identic dar m-am bucurat sa vand in primavara 2023 foarte bine masina de 5 ani si jumatate incat a meritat comanda lansata in 30 aprilie 2023 pentru Smart #1

Este net superioara in dotari fata de Jeep. ID4 e prea mare pentru mine ca masina de oras (totusi mergem doar doi oameni in ea majoritatea timpului). 
 

Ma rog destul despre asta, mi-am spus argumentele mai sus. Cat o sa o tin? Probabil 4-5 ani ca si alte masini.  

Ce nota ii dau ca satisfactie in utilizare? 8 din 10. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
16 hours ago, Adria_n said:

      Sunt de acord, de la 3-a in sus se vad numai avantajele. Dar ca prima/singura alegere (in ideea in care vom ajunge sa folosim lucrurile mai eficient) ? 


Daca renunțam la mașinile youngtimer/oldtimer cu care din 2020 nu au mai mers deloc (probabil se vând cu prima ocazie pe preț corect) rămân BMW M2 care e de circuit exclusiv făcând 6-7000km pe an, Golf Sportsvan pe care il folosește doamna ~3-4000km pe an in oraș și Smart #1 pe care il folosesc eu sper ~14.000 km anual.  T5 TDI e lăsat pe mana tatălui meu sa-si facă treaba (deci putem sa zicem la cat de putin merg cu el ca nu ii adaug deloc km acestuia)

 

Exact cum ai spus și tu mie mi-a adus momentan numai avantaje prezenta unui EV in viata mea de șofer având alături celelalte mașini totuși. Cand se va vinde Smart-ul am sa va zic motivul (dacă ma întrebați de ce a plecat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

6 masini… unii de aici nici juma de roata nu-si permit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred asa ceva ..

Nu trebuie sa iti faci user pe forum daca nici de o roata nu ai bani

Exista multe alte metode de a petrece timpul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu zic ca idee care e tipoligia utilizatorului de masina electrica: cel care isi permite inca 5 masini pe langa. Evident, exagerez, dar daca vrei o masina electrica buna (whatever that means), trebuie sa fii pregatit sa dai macar 40.000 euro bani de care te poti descotorosi. E mult peste media tarii, si nu numai a noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@AndreiSergiu1991 am facut din 2020 pana azi aproape 1000 de ture pe Nürburgring. Clar acolo era de masina sport. Muncesc ~50-55h pe saptamana , tai facturi, imi permit un M2 cu costuri destul de mari in intretinere condus doar ~5-6000km pe circuit anual (si atat, nu mai merg prin alte parti cu el).  Apoi celelate masini sunt doua clasice. Mi le-am permis, le-am folosit putin, le-as vinde pe pretul corect oricand dar nu cer de mancare daca le pastrez decat impozit.  Daca apare omul pentru care sunt masinile perfecte se vor vinde.
Mai sunt alte masini pe care le conduc alti 2-3 membri din familie (chiar daca sunt la mine pe acte). Merg cu termic sau electric dar asa cum am afirmat mai sus eu din vara trecuta merg pe acel Smart #1. Si ma repet cand spun imi place ca masina de oras. E tot ce-mi doresc in aceasta perioada mai ales ca nu am fost niciodata reticent la evolutie si de a folosi tehnologia noua (in orice domeniu fie el de transport, comunicatii, unelte de gradinarit etc). 
Daca nu as fi cumparat EV probabil alegeam un T-ROC 2.0 TSi si tot maxim 5ani il tineam si pe acela. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu nu, nu ma intelege gresit, nu judecat ca de ce iti permiti, doamne fereste. Este doar meritul muncii tale. Ziceam doar ca masina electrica, asa cum e ea acum, are un pret prohibitiv pentru ce ofera si toate limitarile. Atat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!