Jump to content

vibratii caroserie (usoare) intre 1000-1500rpm


sabinx
 Share

Postare recomandată

salutare.

long sory short...am avut ceva pb cu masina.

am inlocuit electromotor, volant (nu era defecta), tampoane - motor,cadru,cutie (cel de pe cutie era rupt) si am facut soft cutie TVS (driveability)

...a si un amortizor electric de haion.

ideea este ca am un trepidat usor,o vibratie de acum 2 luni de zile de care nu reusesc sa scap.

toate piesele inlocuite sunt OEM. - necazul a inceput de la bendixul ramas blocat...

care ati avut pb cu vibratiile va rog un sfat. am fost inlcusiv la reprezentanta....nimeni nu gaseste rezolvarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata acum 1 ora prin update la ultima versiune de SW la motor. dupa 2 luni pot.spune ca totul este perfect :)

0_IMG-20200904-WA0019.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. ideea este ca in astea 2 luni m.am concentrat integraL pe cutie...ca aColo am butonat....si nici macar o clipa nu m-am gandit ca solutiA poate e in alta parte. pana acum 2 zile cand m-am consultat cu un bun amic din Ro (stelian) si apoi am pus cateva intrebari in rusia.

mentionez ca cei de la Automatico au dat in pregatire un sw personalizat (aprox 2 sapt pana sa fie gata) pt masina mea care urma sa imi rezolve aceste pb. din fericire s-au rezolvat mai repede.

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 9/5/2020 at 6:42 AM, sabinx said:

mentionez ca cei de la Automatico au dat in pregatire un sw personalizat (aprox 2 sapt pana sa fie gata) pt masina mea care urma sa imi rezolve aceste pb. din fericire s-au rezolvat mai repede.

Salut,

 

Este vorba de acele trepidatii cand DSG-ul schimba prea devreme in viteza a doua (cum zic multi, ca subtureaza motorul, dar doar in modul D, nu si in modul S)?  Am vazut ca cei de la Automatico ofera modificarea softului DSG, softul fiind de la TVS Engineering, care ar optimiza comportamentul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt trepidatii din-astea si cand schimba intr-a sasea, tot in modul D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Automatico a instalat asta la minesw de la TVS,insa tot mai aveam vibratii. azi au instalat sw personalizat. revin maine cu primele impresii dupa ce iau masina.

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. 2 zile cu noul SW...minunat :)

 

nici o urma de vibratii...inca nu imi vine sa cred... automatico cei mai buni. operatiunea nu s a tarifat suplimentar. problema rezolvata.

 

cutia schimba frumos, lin. motorul sta usor mai turat...cu 200 ture. insa condusul este foarte placut.

 

recomand tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trist ca trebuie sa platesti pe a avea o masina cum ar trebui sa fie din fabrica. Personal mi se pare cam piperat pretul pentru softul de la TVS, daca avea un pret mai decent mi-as fi pus si eu. Oricum la mine nu vibratul e problema (nu am vibratii mari), problema e ca motorul e cam mort la 1100 rpm - 1200 rpm si iti taie mult din placerea de condus. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cate am facut la masina...a trecut de hobby...si nu puteam sa ii pun orice. am vrut "the best". normal a venit la pachet cu acest cost ridicat. dar...cand vrei calitate...asta e. plus ca acum..este exact cum vreau...dupa bunul meu plac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/5/2020 at 9:56 PM, sabinx said:

ok. 2 zile cu noul SW...minunat :)

 

nici o urma de vibratii...inca nu imi vine sa cred... automatico cei mai buni. operatiunea nu s a tarifat suplimentar. problema rezolvata.

 

cutia schimba frumos, lin. motorul sta usor mai turat...cu 200 ture. insa condusul este foarte placut.

 

recomand tuturor.

 

Salut,

 

Interesant, si mie mi se pare ca DSG-ul schimba in treapta superioara cam devreme, probabil pentru a iesi mai bine la consum/emisii, multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!