Jump to content

Problema frana parcare dupa inlocuire placute spate


tykazs
 Share

Postare recomandată

Salutari, 

Masina in cauza a5, 2.0 tdi, 2014 B8

Postez aici pentru ca sunt mai multi ochi si e aceeasi platforma de constructi a4 - a5

Nu am gasit un topic dedicat franei de parcare in afara de cel legat de comportamentul acesteia in diferite situatii.

Eu am o problema pentru care am nevoie sa cer ajutor:

Mi-am comandat placute frane spate. M-am apucat sa le schimb. Nu am folosi vcsd pentru decuplare - cuplare. am demontat etrierii, am actionat frana de parcare pana a iesit pistonul aproape de tot. l-am scos afara, am infiletat manual tija care actioneaza pistonul. Am bagat pistonul la loc. am pus placutele noi si am aerisit prin metoda clasica. Dupa operationea asta, mi-a aparut in bord eroare frana parcare. Parking brake malfunction. Am pus vcsd-ul, am verificat si am gasit urmatoarea eroare:

329984 - Function Restricted due to Missing Message(s) 
          U1111 00 [009] - -
          [New feature! Extended UDS fault detail is only supported by current gen. interfaces]
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 45
               
 

Am incercat sa o sterg, nu dispare.

Am urmat procedura normala de deschidere si inchidere frane. Am dat pe "start of operation" avand motorul oprit, contactul pus si frana decuplata. Am dat reset eprom, reset EOL, eroarea ramane activa.

Frana se aplica din buton, se elibereaza din buton, comanda o asculta. insa nu se mai decupleaza automat la plecare si este martorul activ in bord. Am cautat cam peste tot si nu gasesc ce as putea sa ii fac.

Aveti idee ce e de facut?

Stiu, m-a mancat in c*r si acu trag ponoasele.

Rog ajutor sau recomandari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Revin cu update.

M-am panicat degaba. Problema s-a rezolvat. Nefiind prea multe cazuri asemanatoare, nu am avut de unde sa ma inspir. Insa, am reluat atent procedura de inlocuire a placutelor spate. Am efectuat comanda depresare (initiere inlocuire plate), am luat contactul. Am asteptat 2-3 minute. Am pus contact, pus vcds si dat comanda presare (finalizare inlocuire placute). Sters eroarea activa. Luat contact, pus contact. Rezolvat, totul functional, fara nici o eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!