Jump to content

e-Golf Atlantic blue


Abu

Postare recomandată

Sa il stapaniti sanatosi! :D Subscriu si eu la ce ai spus despre @Aaron 

Eu o sa fiu mai rapid, maine dimineata sunt in Rm Valcea pentru a o ridica pe a mea. Nu mai am rabdare sa vina pe platforma. 

Cred ca iti vor inchide temporar adminii topicul, pana vei avea cheia in mana :)) 

Link către comentariu

Si voi sa va bucurati de masina @tudy_cnu. Ma bucur ca e gata asa de repede sa o luati :)

Aveti vreo recomandare pentru mine, la drumul catre Ramnicu Valcea, pe care o sa-l facem cu e-Up-ul?  Sa o iau pe autostrada sau pe langa? Ideea e ca o sa incarc masina la Nurvil, au acolo statie de 50KW, dar ma gandesc ca autostrada imi va manca mult din baterie si nu stiu cat de ok va fi la urcare pe Dealu Negru, dupa Pitesti, nu am nici cea mai vaga idee la ce consum sa ma astept.

Modificat de Abu
Link către comentariu

Am vazut'o si pe a ta azi. Era in curte, numara zilele pana la intalnirea cu tine :))

Link către comentariu
15 hours ago, Abu said:

Si voi sa va bucurati de masina @tudy_cnu. Ma bucur ca e gata asa de repede sa o luati :)

Aveti vreo recomandare pentru mine, la drumul catre Ramnicu Valcea, pe care o sa-l facem cu e-Up-ul?  Sa o iau pe autostrada sau pe langa? Ideea e ca o sa incarc masina la Nurvil, au acolo statie de 50KW, dar ma gandesc ca autostrada imi va manca mult din baterie si nu stiu cat de ok va fi la urcare pe Dealu Negru, dupa Pitesti, nu am nici cea mai vaga idee la ce consum sa ma astept.

La Vivo in Pitesti , intri direct de pe autostrada

Azi erau 2 locuri libere la incarcat

Intre timp luati pizza pe vatra de la etaj , este excelenta

Modificat de tavitara
Link către comentariu

Am mai prins cateva poze cu jucaria, asteptand cuminte in parcare.

@Rave cumva cea gri iti pare cunoscuta? ?

WhatsApp Image 2020-08-24 at 15.27.40 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-08-24 at 15.27.40.jpeg

WhatsApp Image 2020-08-24 at 15.27.41 (1).jpeg

Link către comentariu

Pasul "fara backup fosil" mi se pare foarte indraznet!

Si cred ca este posibil, cu o oarecare "regandire" a traseelor si timpilor in care acestea sunt parcurse.

Inca un topic de urmarit :)

Link către comentariu

Aici e mana lui @Aaron, el m-a ajutat sa gasesc configuratia asta. Eu alesesem initial una neagra, cu stopuri normale, dar fiindca am rezervat-o la alt dealer (unde am primit discount 0) nu am putut sa o mai prind dupa expirarea rezervarii. Am dat telefoane la Porsche Romania - nu a raspuns nimeni. Am trimis mail-uri zilnic - nu a raspuns nimeni.  Norocul meu cu @Aaron ca a prins-o pe asta si a rezervat-o el pentru mine.

Masina are ca si optionale: App-Connect, stopurile astea cu LED, pachet iarna, senzorii de parcare fata-spate, pompa de incalzire, geamuri fumurii, priza AC/DC si sunet motor. Acel sunet motor mi se pare foarte important pentru siguranta, aici unde locuiesc eu langa Bucuresti e un sat foarte linistit si strazile sunt pline de copii care se joaca. Fara un sunet motor e chiar periculos sa te aventurezi cu masina printre ei, fiindca efectiv nu se aude nimic.

Modificat de Abu
Link către comentariu

App-connect se pare ca se poate activa si ulterior mai ieftin. Nu as fi platit pt el.

Dar senzorii i-as fi vrut si eu. Eu am camera spate, si atat. As fi preferat sa nu am camera si sa am senzorii.

Ai si camera?

 

Link către comentariu

Foarte tare roadtripul! Felicitari! 

Inseamna ca a mea e cea mai cheala dintre toate 3 :))

Link către comentariu

Nuuuu... eram la un popas dupa Pitesti, in drum spre casa. Am oprit sa mancam ceva.

@tudy_cnu asta e un lucru relativ, depinde de ce-ti doresti si ce iti este necesar. Toti ne-am fi dorit poate cate ceva in plus dar pana la urma nici bugetele nu sunt nelimitate :) 

Ce am observat acu spre seara, si nu inteleg, este lipsa acelui buzunar din plastic in portbagaj pe partea stanga. Pe dreapta exista, si acolo sta extinctorul, dar pe stanga nema. La Golf-ul 1.5Tsi aveam ambele buzunare disponibile, si spatiul ala chiar il foloseam.

nu inteleg de ce naiba l-au desfiintat.

@tudy_cnu poti sa verifici pls daca la tine exista sau e tot asa locul gol si nu poti pune nimic acolo fiindca nu are sustinere?

Și o poză cu stopurile. 

 

20200826_203023.jpg

Modificat de Abu
Link către comentariu

Stopurile sint superbe, daca pui si un filmulat cum semnalizeaza dinamic, deja fac infarct

Buzunarul in stamga nu exista, stai linistit, eu am zis ca e din cauza ca avem baterii?

Cum amortizeaza drumurile: sa verifici presiunea in anvelope, la mine era sub 36 (care in manual e numita presiune de confort nerecomandata pt autonomie mare), mult sub presiunea de 41 psi recomandata de ei.

Eu am facut un compromis si m-am dus la 39.

@tudy_cnu pai si ce facem? Punem senzori? Cam scumpi in orice caz... Ceva non-OEM dar mai ieftin nu o exista?

Link către comentariu

Eu trebuie sa pun. Ca a zis consoarta ca nici nu se gandeste ca anul viitor sa se intoarca la birou si sa fie nevoita sa parcheze pe stradute inguste fara senzori de parcare :))

Bine macar ca mi'a dat termen vreo 6 luni, sa imi mai revin si eu cu banii :)) Ma apuc de strans de pe acum

Link către comentariu

Despre senzori putem discuta în topicul de retrofit:

Deși s-a discutat problema asta pe topicul de Golf 7, la e-Golf sunt probleme în plus, legate de garanție, asa ca nu strica sa ținem discuția acolo. 

In rest, se pare ca mai mulți oameni au văzut mașina "mea" dar eu nu... :))

5 hours ago, Abu said:

 

20200826_123402.jpg

Geniala poza asta! :)

Link către comentariu

Pui deoparte lunar banii pe care ii dadeai pe benzina/motorina :)

Sa verificati nivelul lichid frana, eu am scos vreo 3 seringi si tot e undeva la limita superioara sau peste.

Mai e si o conducta neagra prinsa cu o clema de alta conducta, acea clema tot sare. Am verificat si la alte masini, cam la toate e sarita, nimic grav. 

Link către comentariu

Revin si cu alte observatii, de data asta mai putin placute :)

In primul rand scaunele: sunt OK la drum insa nu se compara cu cele Ergoactive pe care le-am avut la Golf-ul pe benzina. Acolo puteam regla inclinatia sezutului a.i. sa nu simt apasare pe coapse, in zona genunchilor. de asemenea si sprijinul lateral e cam deficitar la astea standard. Din ce inteleg totusi nu se puteau comanda la e-Golf nici optional (am verificat o lista de preturi de acum cateva luni).

In al dloiea rand anvelopele mi se par zgomotoase - aici nu compar cu Golf-ul standard, ca doar se auzea motorul mai tare ca zgomotul rotilor, ci cu micul e-Up care vine cu Goodyear.

Multumesc de sfaturi @detinator

Link către comentariu

Ce inaltime ai?

Fiind f pretentios cu scaunele, le gasesc totusi destul de bune.

Se preconizeaza un retrofit de scaune? Sa profitam de marele avantaj de a detine un eGolf, si anume ca se potrivesc pe el toate piesele aproape de la Golful normal genratia 7.5, dar si 7 si 8 chiar.

Link către comentariu

@detinator ai avut dreptate cu lichidul de frana, am scos 40ml pana sa-l aduc la nivel. Presiunea in roti am pus-o pe cea de confort, adica 2.5 bari, prefer sa consume mai mult decat sa ma zdruncine pe gropi. Presiunea de confort am folosit si la fostul Golf si asa am si la e-Up.

Eeeee, ce mi-ar placea un Ergoactive, dar nu mai "e" banuti. Am nevoie pentru bransamentul trifazat.

Si o poza cu "nevoia te invata" :)

20200827_193713.jpg

Modificat de Abu
Link către comentariu

Ca sa eliberezi gaura din dreapta, ai putea sa pui extinctorul fie sub scaun pasager (complicat, necesita montaj) sau sub podea, langa cablurile de incarcare

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!