Jump to content

Accesorii (Golf VIII)


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

In acest topic se vor discuta toate subiectele legate de accesorii OE si AM pentru Volkswagen Golf VIII.

In aceasta categorie NU intra și echiparea mașinii cu dotări care in mod normal vin ca opțiuni din fabrica (Retrofituri). Acestea se vor discuta in topic-uri separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Ma intereseaza un magazin online din Bucuresti cu accesorii originale pt Golf 8.

1 minute ago, traffictours said:

Salut,

Ma intereseaza un magazin online din Bucuresti cu accesorii originale pt Golf 8.

Livrarea si eventual returul sa fie din/in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut! Vreau sa mi schimb rotile de vara care sunt pe 17(ventura)cu unele de iarna,tot pe 17 OM sau AM.stie cineva daca senzorii de presiune sunt pe fiecare roata?astept sugestii de la cei care ati facut trecerea de la rotile  de vara la cele de iarna.multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa continuați discuțiile despre roti pe topicul din link:

Mulțumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, am cumparat plasa de portbagaj care tine obiectele sa nu se plimbe aiurea si, datorita agatatorilor puse in diferse pozitii prin portbagaj (vreo 7) si carligelor de pe plasa, se poate manevra foarte usor si folosi in multe feluri !

Pare foarte rezistenta, este elastica (nu extrem de elastica).

 

Am dat cam mult, de la PBN (~350 de lei)... dar ma rog, pentru asta e topicul aici, accesorii originale.

 

E ok, recomand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am una de pe g6 si arata perfect inca. ai grija cu carligele alea, pare ca am pierdut unul si nu prea pricep cum. ca partea care se prinde de plasa are 2 bucati f apropiate. oricum, ideea e ca sunt micute carligele, la o adica le pierzi rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cine vrea sa puna telescop la capota.  si se pare ca nici macar nu au economisit cu solutia actuala. explica de ce in film. pare ca merita, e super usor de instalat.

si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce pot sa va spun este faptul ca acele covorase originale de cauciuc de la Porsche Bucuresti  NU se potrivesc pe 1.5 eTSI sub nicio forma. Cel de la sofer are gaurile de prindere mult prea apropiate si este inutilizabil, iar cel de la pasager trebuie decupat putin in locul in care am inteles ca ar fi ventilatia de la bateria de 48V.  Asadar am dat banii doar pentru cele din spate :)
In alta ordine de idei, de unde s-ar putea comanda un telescop pentru capota ? DIn UK nu m-as incumeta (cu EORI si alte nebunii la transport).

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau cu covorasele "de vara" cu care a venit masina. Nu au probleme. Nici la masina anterioara nu le mai schimbam iarna.... Foarte rar probleme cu namolul, dar toate mizeriile se curata fara probleme si de pe astea de vara... Deci le recomand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu stiu ce sa zic... tinand cont ca le-a platit compania am zis ca sunt binevenite mai ales ca eu mai merg si pe la clienti care au "glodul" in curte cat china.

La prima vedere sunt foarte misto cele textile ("de vara").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

S-au furat 2 din 4 capacele janta aliaj. Am intrebat la reprezentanta, costa 170 lei bucata. Nu merita “investitia” date fiind riscurile asumate. A testat cineva o solutie alternativa tip replica? Pot monta orice acolo nu neaparat versiuni cu logo. Despre solutii furate de la altii, nu se pune problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, si mie mi-a disparut una acum o luna. Vecinului i le-au furat pe toate. A inceput sezonul.

 

Se pot pune altele, mult mai penale, din targ. Am pus o "replica" si momentan sta. Pentru cine nu stie, nu isi da seama ca e altceva. 

 

E suparator dar nu merita sa va bateti capul (mie de la Polo mi le-au furat de doua ori pe toate cele 4... deja ma lasa rece). Dar stiu ca este extrem de enervant.

 

Deci recomand vitan, vedeti ca unii exagereaza cu preturile si acolo...trebuie cautat. Cred ca am dat maximum 20 de lei pe un capacel. Cred ca 10. E aproape la fel.

 

Cum frate 170 bucata de capac original la reprezentanta ? E ireal... Sper ca vorbim despre acelasi lucru... dau un link aici doar ca sa stim ca vorbim despre capacele janta aliaj: https://www.emag.ro/set-4-capacele-roti-56-66mm-culoare-argintiu-pentru-jante-volkswagen-dekielki66mmvw/pd/DZLX6KMBM/?cmpid=86946

(nu au legatura cu Golf8, sunt doar de exemplu obiect in discutie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de pe emag si se potrivesc orarecum. Fixarea este foarte slaba. Ies scoase cu degetele. https://www.emag.ro/set-2-capacele-volkswagen-65mm-pentru-jante-aliaj-model-nou-2016-cap05/pd/DKC06DMBM/?ref=fav_pd-title

Cele originale au fost scoase cu un obiect contondent care a zgariat jantele serios. Nu as recomanda achizitie din Vitan. Sunt sanse sa cumperi solutii furate si atunci nu faci decat sa perpetuezi furtul, prefer oricand orice altceva, poate chiar nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am observat ca cele "compatibile" au o fixare foarte slaba, deci la fel si la mine !

 

Eu sper ca au furat un singur capac pentru ca era fixat atat de bine incat l-au spart cand l-au scos. Sper sa fie asta si sa se sparga cand il scot, ca sa nu mai scoata alta data...

 

Si da, o sa iau si eu de pe emag data viitoare, dar nu eram sigur de dimensiuni... 

Ai o recomandare pentru produsul cumparat sau ce specificatii/ dimensiuni ai ales ? (eu le-am luat la ochi, din targ :(, nu mai recomand nici eu acum)

Ca sa stiu si eu daca mai apare "necuratul".

Tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, titan_polo said:

 

Ai o recomandare pentru produsul cumparat sau ce specificatii/ dimensiuni ai ales ? (eu le-am luat la ochi, din targ :(, nu mai recomand nici eu acum)

Ca sa stiu si eu daca mai apare "necuratul".

Tks

Am decis rapid pentru ca am vazut in descriere: "modele noi dupa 2016, Golf 7/8, Passat B8 etc". Cu siguranta nu sunt o solutie ideala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat azi de la ei kit retuș vopsea - 97 de lei.

Pt cine nu stie ce contine, sunt doua flacoane mici (fiecare 9 mililitri (parca)) cu vopsea, respectiv lac si capac cu o mica pensula. (vopsea originala...etc)

(similare cu doua flacoane de oja, fix asa).

 

Ca sa mai acopar niste puncte...

 

Am mai avut... nu e o solutie ideala dar nici nu poti sa te duci in service pentru un punct de vopsea sarit...

 

Intrebare, pentru ca ei nu aveau, voi cu ce dati tot punctual tip polish ? Ma refer la o solutie incercata si calitativa, daca aveti ceva sugestii. (pentru mici zgarieturi portiera, de la ușile compatrioților).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turtle wax polish sau Quixx. Quixx e in 2 pasi, polish si ulterior finish, plus ca se livreaza impreuna cu 3 folii mici de smirghel pt a accelera, usura finalizarea polisharii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish nu, dar pot sa va recomand o cerea cu efect hidrofob. Se numeste "Collinite Insulator Wax"  si arata  asa: https://www.collinite.com/product/no-845-insulator-wax/

Vad ca se gaseste si la noi la acel magazin online cu 4 litere. Se baga tubul intr-un vas cu apa calduta, se picura 2-3 picaturi pe un pad sau pe o microfibra si cu miscari se aplica pe bucati apoi se sterge.

Ce mai pot sa recomand este un strat protector ceramic (https://www.chemicalguys.com/exterior-care-and-paint/ceramic/) - si acesta se gaseste pe la noi.

Ce pot sa va spun este ca eu tocmai ce-am terminat un Prius de 11 ani si o sa va atasez o poza sa vedeti cum arata.

 

Se spala masina si se usuca.

Se freaca cu "clay bar" - argila impreuna cu ceva solutie lubricanta

Se usuca foarte bine

se aplica ceara cu miscari circulare si se sterge

se aplica "chemical guys ceramic" cu miscari verticale  / orizontale si se sterge. Acesta se aplica pe sectiuni (faci capota, faci o usa, te intorci si stergi capota, mai faci o usa - stergi usa ... intelegeti voi).

Atentie ca microfibra pe care o sa o utilizati la Chemical guys se va "distruge" - este hidrofob si nu se mai spala microfibra :)

 

Rezultatul este "wow", necesita munca si ceva banuti , dar solutiile ajung la cateva masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista tavita de portbagaj pentru masinile cu portbagaj cu podea reglabila, dar pentru pozitia de jos a podelei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista toate variantele de tavite portbagaj, de exemplu e o firma din timisoara care livreaza prompt si cu reduceri proportionale cu valoarea comenzii.

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la firma accea din Timisoara pentru "zona de jos" si cred ca au fost cei mai justificati bani!

merita fiecare banut , mai ales ca ea "premium" din descriere este foarte aderenta si nu se plimba lucrurile prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

interesant cu tavita pentru partea de jos a portbagajului, am gasit pe net, deci cea de 174.99, nu ? (nu fac reclama)...

Ma intreb in ce masura afecteaza sunetul de la subwoofer... ?

 

Teoretic ar putea sa fie ok si sa nu se simta vreo atenuare a basului, dar cred ca acea "cutie" ( adica spatiul dintre subwoofer si plafonul (original) pe pozitia de sus a portbagajului ar putea fi "cutia de rezonanta"... )

 

Ma rog, as putea sa testez singur cu capacul original pus pe partea de jos :)

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"LP 193881CM Tavita portbagaj Premium Volkswagen Golf VIII HB/5 12.2019-\ lower boot\ adjustable boot floor in the lowest position\ with mini spare tyre / tyre repair kit" - 145 fara TVA  de la Timisoara.

Nu stiu in ce masura afecteaza, ca nu am :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt interesat daca se poate instala un tow bar pe un Golf R MK8 2022.

Nu ma interesaza sa tractez, vreau pentru suport biciclete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!