Jump to content

ID.3 - jante și cauciucuri


IRONICK
 Share

Postare recomandată

Crezi ca o sa ai un id3 pana la iarna ? As vrea si eu sa mi se indeplineasca acest vis.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/1/2020 at 8:27 PM, Rave said:

O mașină mare, înaltă și destul de patratoasa ca ID. 3-ul ar fi arătat absolut stupid cu niște jante "normale" de Golf. O sa fac un PS, când o sa am timp, sa va convingeți. 

Hai ca am apucat sa fac PS-ul ala cu niste jante de e-Golf(mai pe repede inainte dar e doar sa se inteleaga ideea, nu de postat pe undeva). Am incercat sa pastrez proportiile intre  215/50/19 de pe ID.3 si 205/55/16 de pe e-Golf cat mai reale posibil.

Mie mi se pare ca arata dupa cum am zis, stupid. Masina este prea inalta, ma refer de la podea la plafon nu ca suspensie desi cu jantele pe 16" este prea SUV-ish, si prea masiva vizual pentru niste jante atat de mici. Dar altii pot avea alte pareri asa ca fiecare judeca cum vrea.

Untitled-1.thumb.jpg.72ca5b25bda0611be7c859e8a25044bd.jpg

On 8/2/2020 at 8:46 AM, detinator said:

Mi-e greu sa cred ca ar fi aratat "absolut stupid", tinand cont ca avem inclusiv SUVuri mari de la Tiguan, Santa Fe si pana la Tuareg care nu ajung la jante de 20... Motivele trebuie cautate in alta parte.

Din lista ta doar Santa Fe nu vine cu 20" (are 19")... Tiguan vine cu 255/40 R20 optional (19" standard la R-Line), Touareg vine cu 285/40 R21 (20" standard la R-Style). Dar asta este absolut irelevant pentru ca nu vor fi multi cei care vor lua varianta Max ca sa primeasca si jante 20", cei mai multi vor ramane la 18" si 19" ceea ce e in linie cu ce e pe piata acum (pana si Qashqai vine cu 19"...). Acum cateva zeci de ani era ceva normal sa vezi o masina cu jante pe 14" si 18" era ceva de domeniul fantasticului. Incet, incet s-a trecut la 15", 16", 17" etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy cum adica? masinile vor incepe sa fie livrate in a doua jumatate a lunii Septembrie.  ai dat comanda, sau vrei sa dai comanda? ca nu mi-e clar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva specificatiile jantelor (distanta intre prezoane, etc.)?

Ma intereseaza sa caut niste jante de iarna de tabla, daca se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pot sa te ajut cu cele pe 18 de pe 1st trecute in carte:

18" 5 x 112, 7J. dar nu am masurat ETul si nu e trecut in carte.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Bogdan_wrc said:

eu pot sa te ajut cu cele pe 18 de pe 1st trecute in carte:

18" 5 x 112, 7J. dar nu am masurat ETul si nu e trecut in carte.  

 

Multumesc. Doar cele de 18 sunt trecute?

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1st, da. doar astea. nu stiu la PLUS si MAX. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauciucuri de iarna ne luam?

Ati facut careva ceva demersuri in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat comanda deja. trebuie sa vina zilele astea. 

WINTER Kumho WS71 undeva la 485 de lei. 

DEZENT TZ la cam 650 lei. 

sunt si optiuni mai bune dar eu pe astea le-am gasit repede si ok la bani. 

erau putine cu 5 x112, 57.1 (nu vreau inele centrare), 7J, Et 50 disponibile repede. teoretic merg si 7.5J, dar nu erau diferente mari pe modele. 8J erau la limita ca latime pentru 215. iar sa iau SH jante mi-a fost frica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa comand ceva anvelope...

Sa ne spui te rog daca jantele se potrivesc fara probleme, mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai le-am luat dupa cartea de identitate. nu vad de ce sa fie probleme. la ET aveam emotii ca nu am gasit nimic apropiat cu livrare buna. tot ce se putea livra in NOV aveau ET <35. iar masina are ET50. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 minutes ago, Bogdan_wrc said:

erau putine cu 5 x112, 57.1 (nu vreau inele centrare), 7J, Et 50 disponibile repede. teoretic merg si 7.5J, dar nu erau diferente mari pe modele. 8J erau la limita ca latime pentru 215. iar sa iau SH jante mi-a fost frica. 

 

Eu am gasit ca jantele trebuie sa fie 7.5J x 18 ET50, dar par greu de gasit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, Bogdan_wrc said:

pai le-am luat dupa cartea de identitate.

La mine in cartea de identitate este 7.50J x 18, de aceea mi s-a parut interesant ca jantele pe care le-ai pus mai sus sunt 7J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta scrie la mine. 

o sa verific si in cartea noua, dar e data pt inmatriculare. oricum amandoua merg. am cautat pe net si 7J si 7.5J sunt Ok pt 215. 

Capture.JPG

 

@Sparkyson, din contra. tot mai multe erau cu 7.5J cand cautam eu, dar vreau sa evit vreo disuctie inutila cu un politist zelos. ideal voiam pe 17"..dar nu am trecuta in carte decat marimea de 18". 

oricum diferenta dintre 7 si 7.5 nu e blocking point. merg amandoua pe 215 dimensiunea cauciucului. 

 

 

 

LE: mi-a dat o poza persoana care se ocupa de inmatriculare si in cartea noua sunt 7.5J trecute ... eu deja aveam comandate pe 7J.

si la mentiuni sunt si cele de 19" si 20". 

well... asta e. 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.

Uite in atasament cum scrie la mine.

id3-roti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am editat intre timp. acum, pe cartea noua, asa scrie si la mine. dar eu comandasem bazat pe cartea "veche" unde era asa: 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc

Ti-ai luat de aliaj sau de tabla? Ma gandesc si la aerodinamica.

Modificat de Rave
Renunta la quote, este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri cum am facut eu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa nu mai dam quote, ca ne cearta moderatorii :)

am luat deja aliaj. am spus mai sus ce.

nu am gasit tabla pe 18" si oricum aratau urat rau. nu prea ma uit asa atent la aerodinamica iarna incat sa faca diferenta dintre designul jantei. nu merg asa mult sa conteze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ET50 e tocmai pt aerodinamica. 

 

Cred ca sursa cea mai buna de info pt dimensiuni jante ramane CoC-ul, in cartile de identitate romanesti se greseste si oricum ele se completeaza dupa CoC.

 

Orice masina noua vine cu CoC. Poate posteaza cineva o poza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu cât de relevantă este informația. În CoC eu am o singură dimensiune, la RAR pe carte au trecut 4. Nu e ID3 mașina, dar nu cred că e o excepție. Intuiția mea este că RAR trece toate dimensiunile cu care a fost omologat modelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai omologarea e CoC ul din cate stiu eu. Multi au povestit cum au platit bani pt CoC inainte sa mearga la RAR tocmai pt a avea toate dimensiunile trecute.

Si eu am facut de fapt la fel la Passat, si inginerul de la RAR mi-a confirmat ca il va lua in considerare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, detinator said:

Pai cred ca ET50 e tocmai pt aerodinamica. 

da, de aia l-am respectat. eu ma refer la diferenta de aerodinamica intre designul dintre cele tip de serie , sau cum sunt la e-golf, relativ plate si cele cu spite care nu sunt la fel de aerodinamice. 

10 hours ago, detinator said:

Pai omologarea e CoC ul din cate stiu eu.

uneori mai fac greseli. 

12 hours ago, detinator said:

Poate posteaza cineva o poza? 

 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe cale sa comand 4 x Bridgestone Blizzak LM 005.

Imi place ca in testele ADAC a avut un comportament foarte bun pe carosabil umed.

Dar a iesit destul de ... mediu ... pe carosabil uscat...ciudat...

 

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/winterreifen/235-55-r17/details/4454/bridgestone-blizzak-lm005/

 

Cea mai mare teama a mea cu ID3 cu Rear Wheel Drive este acvaplanarea, sa-mi fuga fundul pe asfalt umed si sa ma infasor in jurul unui copac.

Nu ma astept sa plec la drum lung pe zapada, dar pe ploaie probabil ca voi face ceva drumuri...

 

Vedeti in film cam pe la minutul 04:00 si 08:00.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!