Jump to content

Masini electrice - noutati


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Eu o sa zic doar atat: Exista ceva pentru fiecare si toti avem pretentii diferite! In timp ce unii se uita cu jind la un... Golf 7, sa zicem, si viseaza sa-l detina, altii stramba din nas cand se urca intr-unul si cauta ceva mai mult. Si ambii au dreptate, in felul lor, asa ca niciunul dintre cei doi nu trebuie blamat! Si cu atat mai putin cei care le vand produse celor doi!

 

Acestea fiind spuse, tin sa va atrag atentia asupra post-ului pinned, din capatul fiecarei pagini, care spune asa:

 

Quote

În acest thread vom prezenta noutăți care țin de modele electrice doar din grupul VAG. Pentru alte mărci avem un thread de comparații și o arie întreaga de Versus.

 

Sper ca o sa gasiti singuri thread-ul de comparatii, unde putem discuta despre cum ajunge "ieftin" sa fie "prea ieftin" si care este acel prag. Pe acest topic, in schimb, o sa va rog sa ramanem on topic si sa discutam DOAR despre masini din grupul VAG.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update la We Connect.ID. acum afiseaza puterea in kW.842749962_Screenshot_20211210-203236_WeConnectID.thumb.jpg.83d1c6d8f7b8a0ec6ef121adfe45044e.jpg

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Android. Probabil urmeaza si pe iOS.

Modificat de VickEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/9/2021 at 10:43 AM, acidone77 said:

Gluma asta de masina, zisa Spring, parca aduce a Matizul de acum zeci de ani...

Ieftineala asta se simte si se vede.

ai mers cu ea? as zice ca nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o in showroom. Nu e nevoie de mai mult sa ti faci o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are vecinul meu care lucreaza la Porsche, unul pe care l am vazut ieri. Nu pot sa spun ca nu arata interesant, doar ca n am vazut interiorul, daca e acelasi ca la Id3 si id4...meh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

MDa, pe masinile noi stam sa jucam solitaire, pe ale noastre nu avem nici macar 2.4

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare haos cu atatea versiuni de soft pe piata, cu chemari in service si asteptat dupa descarcat pe 3G, etc.

Probabil incarcarea bidirectionala nu e disponibila pe modelele vechi, de asemenea, desi mi se pare un feature super important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kolfleading

Mentalitate de "producator traditional" (legacy automaker).

Inca n-au reusit sa se adapteze la mentalitatea de "telefoane mobile".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Florida Home That Survived Hurricane Burns to the Ground from EV: 'A Ticking Time Bomb'

 

Citat:

After surviving Hurricane Ian, some homes in Florida are facing a new danger: electric vehicles catching fire due to their batteries being corroded by the floods.


“Electric vehicles are catching on fire due to electrical system failure caused by saltwater storm surge from Hurricane Ian, catching homes on fire, endangering first responders and FL families. I’m calling on EV companies to partner with us to find solutions. We must take action,”

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, daca intra apa de mare in ea este mai periculoasa o masina electrica.

Sper sa se imbunatateasca reglementarile si sa izoleze complet circuitele de inalta tensiune cat sa poti sa o folosesti ca submarin.

 

image.png.beab6bca923d245fb6193ba5eb2c66f3.png

 

Adevarul e ca la stiri numai de incidentii de masini electrice auzi, deci clar e ceva...

 

 

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare isi ia cantitatea de informatie/morala pe care o vrea din stirile care circula.

Unii sunt prevazatori, nu-si mai parcheaza masina in garajul de langa casa, o lasa afara la ceva distanta, sau altul chiar pe strada si si-a mutat statia de incarcare pe gard (este un cartier rezidential, nu se intampla mare lucru).

 

Orice apa dauneaza, pentru ca nici o acumulare de ape reziduale de pe sosea, lacurile de sub poduri, nu este perfect pura.

Oamenii inteligenti invata din greselile altora...stiti aforismul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar veni, nu poti sa treci prin balti cu masina electrica? 🤯

Trebuia sa-mi spui si mie, ca am trecut deja de sute de ori. Cand ia masina foc, ca sa ma pregatesc?

 

Masinile alea au fost inundate, adica scufundate in apa sarata, coroziva, ca sa ia foc: 

 

image.thumb.png.e07f9006d22897c5ae2361bf9aa7fd0c.png

 

Quote

[...] batteries being corroded by the floods [...]

[...]  electrical system failure caused by saltwater storm surge [...]

 

Statistic, masinile electrice sunt mai sigure (din mai multe motive, vezi poza de mai sus — am pus poza ca sa nu existe discutii, dar chiar si asa...).

E ca la accidentele de avion: cand pica un avion auzi peste tot, dar accidente cu masini se intampla tot timpul si nu auzi de fiecare. Totusi, statistic, care dintre modurile de transport e mai sigur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!