Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

VW Golf4 SH from Germany

Ciao!

Stiu ca nu e un subiect nou si poate a mai fost tratat pe acest forum, dar avand in vedere ca sunt cam nou pe aici, m-ar interesa urmatoarele, in vederea achizitionarii unui Golf4 (diesel)

- in ce parte a Germaniei e mai bine sa caut? (am inteles ca in nord sunt mai ieftine un pic)

- un Golf4, care are sa zicem 150000km, si sa presupunem ca a fost intretinut bine, cam cat mai merge, fara reparatii capitale?

- e o solutie buna sa caut pe "www.mobile.de"? (preturile de pe acel site sunt reale sau uneori unele sunt doar de reclama? - pun aceasta intrebare pentru ca de multe ori nu-mi venea sa cred ce gaseam: ex.: Golf4, din 2001, diesel, EURO3, 140000-170000km, pretul varia intre 5000 - 6000 EUR). - cat de usor se obtine TVA-ul inapoi? (si cum?)

- inca se mai inmatriculeaza masini diesel cu EURO3? (am inteles ca RAR vor sa introduca EURO4 si la diesel)

- la masinile pe benzina, trebuie EURO 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti raspund pe scurt, in ordinea intrebarilor:

- da, in N-V sunt ceva mai ieftine, dar daca diferenta e mica poti sa ajungi la aceeasi bani (drum mai lung). ar mai fi ca prin nord se maneresc mai putin masinile (asa se zice, motivele ...)

- intrebare extrem de generala! orice vw se poate exploate sute de mii de km daca respecti specificatii constructorului. sunt masini cu peste 500kkm care merg fara probleme (la nemti)

- eu mi-am luat masina de pe mobile.de si pretul a fost cel postat (fara TVA). chiar nu au vrut sa-l lase deloc mai jos! Garantia (nu e TVA) am primit-o inapoi in 7-8 zile

- da, se inmatriculeeaza E3, inca. vezi ca au crescut accizele (e un topic pe aceasta tema)

- E3 este norma minima acceptata pt. inmatriculare in 2005 in RO, indiferent de motor/combustibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Zic si eu cate ceva aici pentru ca si eu am trecut prin asta si poate te ajut ...

- Eu am cautat Golf IV sau Bora pe www.mobile.de si www.autoscout24.de si intradevar ceea ce am gasit mai bun si mai ieftin era prin nord. Pana la urma Golf-ul meu l-am luat din Bremen (gasit pe autoscout24.de).

- cred ca un Golf cu km pana in 130.000 poate fi bun. Insa ar trebui sa cauti unul cu carte de service si sa ii verifici intervalele si interventiile de service la ei "acasa". E mare lucru sa afli trecutul masinii.. Cauta ca autohaus-ul sa fie nemtesc. (Prin nord sunt mai mult nemti ... )

- eu am recuperat garantia in cateva zile (cam 5 parca) foarte usor. In primul rand .. TVA-ul care l-ar fi platit neamtul la mine era de 1700.. eu i-am lasat doar 1000 garantie .. si dupa ce am ajuns cu masina in RO i-am trimis Europeische Gemeinschaft (declaratia vamala de export - stampilata la iesirea din HU) prin UPS (costa 1 mil si ceva .. si ajunge in 24 ore maxim) si am vorbit cu neamtul .. i-am dat un cont si in 2 zile am avut banii. -> Fairplay. Altfel poti sa te duci inca odata in .de dupa bani :D

- de inmatriculat .. inmatriculezi orice are Euro3 indiferent de combust. Vor ei sa bage Euro4 dar nu cred sa se intample asta ... oricum sunt niste tampiti. :D

PS : daca ai posibilitatea (timp si bani - ceea ce eu nu am avut .. :D) in .de sa bagi masina in service la VW sa se uite la ea .. sa iti zica ce si cum e super .. am inteles ca un diagnostic la ei e cam 30 E. Si eu zic ca merita .. altfel risti sa vii cu ea aici si mu..ii de la RAR sa ti-o respinga ... doar asa ca nu esti imbracat adecvat. :D

Mult succes si drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios si eu, ti-ai cumparat masina dinsemnatura din De? Cat a fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pret net de export 10.336E :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice, cati kilometrii ?! :) Devin enervant :) si eu am luat una acuma 3 luni, insa din 2002 si mai vroiam sa mai vad asa ... mobile.de nu e neaparat sugestiv ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu stiu cat o avea reali .. nu m-am lamurit din pacate .. dar cand am luat cheile de la neamt, scria pe ea 65.300 km. Oricum merge bine .. sunt multumit de masina. Atat ca am avut problema la comp. de bord (nu mi-l mai afiseaza) despre care am si postat .. si mai nou cateva becuri arse si un microcip la CDplayer blocat.. sper sa nu aiba si alte probleme (sunt suspect in privinta partii electrice .. :) ). Una peste alta .. revenind putin on-topic ..eu zic ca merita. As fi vrut sa fiu putin mai precaut insa... If only I knew then the things I know now .... :confused:

@Sebica : a ta cat o fost ? :)

Modificat de Flatbone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Barton ! Eu iti sugerez sa iti iei de la dealeri Volkwagen pentru ca din cate stiu si din cate am inteles , cei care au parcurile alea auto si sunt fie arabi sau italieni , umbla in masini .Desigur poti nimeri una buna dar sunt cam mici sansele. Eu mi-am luat masina din Munchen de la Mahag mahag.de Intra pe site si vezi p`acolo, eventual dale un e-mail cu ce golf vrei. Multa bafta & sa ne anuntzi ce ti`ai luat ;) . Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat zilele trecute un golf in germania (gasit pe mobile.de), 2001, 100.000km si pana acum e SUPER masina... are climatronic, computer de bord, anvelope NOI, full electric, abs, esp, 4 airbag-uri, masina a fost acolo 7200E... merge absolut impecabil!

Mi-a adus-o cineva si s-a ocupat el de tot ce inseamna adus masina, recuperat TVA etc (7200 a fost pretul NET, pretul cu TVA era vreo 8400)... banii lui au fost 300E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao! In primul rand multumesc tuturor pentru informatii.

Inca n-am plecat in Germania (am suferit un mic accident, un motocilist neatent m-a lovit pe trecerea de pietoni. N-am patit nimic grav, am facut radiografii la cap, umar si s-a adeverit ca n-am decat cateva contuzii. In fine, l-am iertat pe motociclist, pe gratis, desi puteam linistit sa-mi fac rost de bani de drum:)

Acum am inceput sa caut din nou masini pe Internet. Chiar acum am gasit pe www.mobile.de un anunt despre un VW Golf4, din 2001, pret 5550 EURO, 81650km. Mi se pare un pic dubios de mic pretul. E si un nr. de telefon, cam dubios si ala (+49 - (0)22 / 000000

). Intrebarea mea e: ce ar trebui sa fac, sa sun si sa cer detalii despre masina? Saptamana viitoare chiar as vrea sa plec in Germania si inca nu stiu in ce zona sa merg. Cum sa procedez, localizez mai multe anunturi si apoi sun, cer detalii? Toti imi zic ca pana nu merg la fata locului si vad nu pot sa fiu sigur de nimic. Am inteles ca ar fi mai bine sa merg intr-o zona cu mai multe autohouse-uri apropiate unul de altul, ca distanta.

Mersi anticipat inca o data pentru ajutorul vostru, pt. ca chiar am nevoie de sfaturi. Sper sa plec o data si sa ma intorc cu un Golf4 sau un Opel Astra. Totul depinde insa la ce pret (ar f super fain daca mi-ar iesi cu tot cu drum si apoi taxe pana in 6500-7000 de euro).

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 lucruri am de zis.

1. Golf-ul acela din 2001 la 5550 E .. e teapa sigur.

2. Daca ai 6500-7000E in total pentru masina .. nu prea cred ca gasesti un Golf IV Euro 3 .. decat poate unul accidentat pe care sa il faci aici apoi .. Cred ca un Astra gasesti mai repede la banii astia..

3. Da. Cel mai bine ar fi sa suni .. dar asta dupa ce te-ai uitat pe net la telefoane nume .. date de contact pentru autohausul respectiv. Apoi e bine sa suni daca gasesti o masina buna pe net .. cateva sute de mii in plus la telefon nu mai conteaza .. Vorbesti cu omul de acolo .. il intrebi una alta .. .. Si da .. e bine sa mergi unde sunt mai multe autohausuri, dar sa fie apropiate .. (taxi-ul e cam scump .. :D ) ca sa ai de unde alege ..

Multa bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000e cu tot cu drum? la 2001 vama e 1500... drumul 250-300... 5250-5300 pt G4 din 2001? nici o sansa, sorry :)

Citeste aici, am scris ce-am gasit eu si mai bine nu cred ca poti gasi (postul 11) http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5381#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao!

Deci sa-nteleg ca pe la 6500 - 7000 de euro (cu tot cu drum si taxe), n-am nici o sansa sa gasesc un Golf4, din 2001, cu EURO3, fie el si cu 2/3 usi, model Limousine?

O sa vad la fata locului, daca nu o sa ma orientez spre un Opel Astra, 2001, modelul Limousine.(sper ca macar aici ma incadrez in bani). Daca nu, raman cu o excursie in Germania:)

Eu nu vreau ca masina sa fie super-echipata, dar mi-ar placea sa aiba clima + ABS.

Va salut si mai astept sfaturi.

<{POST_SNAPBACK}>

nici eu nu cred ca ai sanse sa iei un G4 la 6-7000, cu tot cu taxe. poate daca mai astepti un an ...

ai grija si la taxe, s-au marit accizele. vezi ca Astra diesel de 2l are taxe mai mari decat G4 de 1.9l (taxele sunt pe cilindree), chiar daca o iei mai ieftin in .de

eu caut pentru sotie o masina in acesti bani (6mii) si am gasit Opel Corsa 1.2 16v 75cp la 60-80kkm cu air+abs+airbags, pret nett 4500-4800.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluti!

Eu mi-am luat anul trecut in aprilie Golf-ul din semnatura (+full electric, A/C), avea 111 kkm la bord, carte service la zi + cauciucuri de vara (aici n-am fost eu atent, ca masina am primit-o pe cauciucuri de iarna 195/55/R15 dar in Brief scria ca masina era dotata cu jante de aluminiu 16" VW... gumele de vara, 205/55/R16, le-am primit fara jante... poate mai puteam stoarce niste 4-500 Euro pe motivul asta). Pana acum sunt foarte multumit de masina, singura problema care a aparut a fost clasica defectiune a mecanismului geamului electric (geam picat in usa).

Am platit pe masina 7700 Euro si am primit inapoi TVA, deci net a fost 6636 Euro. Cu toate cheltuielile (drumul, spagi la vama, la RAR, TVA+accize, inmatriculare) etc m-a ajuns la 8250 Euro.

Modificat de neutrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve

Oricum, decat sa le dai baietzasilor ce duc masini 1-2000 de euro moka, eu sunt de parere ca tot mai bine e mers in patria masinilor, Germania si macar ai de unde alege+o excursie.

Eu unul am ales varianta cu excursia si nu mi-a parut rau. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. Sunt de acord cu tine, nu inseamna neaparat ca ti-ai aduce tu o masina mai buna de acolo decat cel pe care il trimiti tu, dar ideea e mai mult psihica, ca ai adus-o tu, macar ai ales-o tu personal.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci nu prea am nici o sansa sa gasesc un Golf4, 2001, EURO3, fie el si cu 2/3 usi, pana in 7000 de euro (cu tot cu taxe vamale si drum in Germania). Asa ca, ar trebui sa ma orientez spre un Opel Astra, 2001, modelul Limousine. O sa vad eu cand ajung acolo. Puteti sa-mi recomandati cateva orase cu autohouse-uri mai mari? As prefera sa fie mai prin nord (un pic mai departe de Romania), ca sa nu ma intalnesc cu "traficanti" nostri de masini.

Sunt un pic dezamagit, eu credeam ca o sa gasesc fara nici o problema un Golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

try www.autohus.de -sper ca nu e nici o problema ca am postat numele site-lui :beerchug: Eu zic ca cel mai profi autohouse din europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao!

Stie cineva in cat timp trebuie platite taxele vamale, la o masina second hand adusa in Ro din De?

Si in cat timp se obtine TVA-ul inapoi de la proprietar?

M-ar interesa sa stiu daca e vreo sansa ca perioada necesara obtinerii TVA-ului inapoi, sa nu fie mai mare decat perioada in care cumparatorul trebuie sa plateasca tazele vamale.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi recomandati cateva orase cu autohouse-uri mai mari? As prefera sa fie mai prin nord (un pic mai departe de Romania), ca sa nu ma intalnesc cu "traficanti" nostri de masini.

<{POST_SNAPBACK}>

Bruxelles. gasesti opel astra 1,9 D, 2000, full options, 80 mii Km la 6400 euro. asa a luat un prieten de-al meu.

si eu sunt prin zona, mai stau pana prin iulie si caut o masina pt parintii mei. eu as vrea golt IV variant, TDI, dar intru pe la toate marcile. daca vad ceva interesant postez aici. poate iese de o bere :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am fost la

http://www.automatch.be/E_handelaars_detail.asp?id=11236

este un golf diesel cu numai 24 mii la bord la 10.000 euro. doar ca-i este rupta o aripa interioara ceea ce ma face sa-l banuiesc de lucruri necurate. in plus avea toate 4 discurile de frana cu pete de rugina si paianjeni la jante. in afara de faptul ca sta de mult acolo ce concluzii se mai pot trage?

pana in 7000 am gasit un singur Golf dar nici vorba de 2001. Nu stiu flamish asa ca postez tot anuntul, luat din revista Auto Koopjesmagazine de saptamana asta.

VW Golf IV, 1600 cc, bj 07/1998, 5 d (usi), 131.000 km, manueel, blauw met, abs, airbag(s), stuurbekrachtinging, verstelbaar stuur, achterbank deelbaar, 4 hooofdsteun, alarm afstandsbediening, lichtmetalen, velgen, verlaagd, 4.800 EUR, (regio: 9990), drag_on25@hotmail.com, tel 0477/752.146

e un nr de mobil deci nu stiu regiunea, si nici dupa codul ala, dar banuiesc ca e in estul Flandrei. oricum aici totul e aproape, din Bruxelles iei trenul cu 10-12 euro pana oriunde in Belgia.

masini din 2001 la care le-a scazut pretul mai mult decat la golfuri gasesti. la banii de care ziceai poti gasi Opel Astra, Peugeot 307 sau Ford Focus. saptamana viitoare voi fi mai liber si voi cauta si eu, deci voi avea mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informnatiii.

Problema e ca nu pot sa iau un Golf din 98 pentru ca nu are Euro3, ceea ce e esential daca vreau sa-l inscriu in Ro. M-ar interesa mai mult autohouse-uri din Germania, pt. ca am inteles ca acolo sunt mai multe masini si mai ieftine. As vrea sa merg mai spre nord, pt. ca nu sunt atatia romani (afaceristi cu masini) pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. asta nu stiam. credeam ca daca al meu are euro 4 are si ala macar 3. pt inmatriculare trebuie minim euro 3? de cand va fi 4? ce altceva mai trebuie? cum stiu ce euro e, sigur?

Modificat de lautrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt asa de contradictorii preturile de pe siturile germane (autohus, mobile, autoscout) incat cred ca cel mai bine e sa merg acolo si sa vad cu ochii mei cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!