Jump to content

Seat Ateca 1.5 TSI 4Drive


laduncaag

Postare recomandată

Salutare,

Azi incepem un nou capitol. Cei patru ani alaturi de Golf ne-au aratat ca e fain sa ai o masina buna, o masina ergonomica, o masina dotata. Totusi ne-a aratat si ca vag are limite autoimpuse si trebuie multa atentie pentru a configura masina corect. In timp s-au coagulat doua directii: hatchback sportiv si mai de curand suv. Pana la urma decizia a fost catre suv, mai ales pentru ca suntem oameni de munte si golful ne facea de multe ori traseele prea lungi.

Astfel ca, am stabilit un buget, l-am depasit bineinteles si in final am luat o masina faina.

Am luat-o de la welt, are 10k km si aprox 6 luni.

Are cateva dotari pe care mi le-am dorit foarte mult: dcc, alcantara, aid; are jante pe 19 care la prima impresie par ok dar sa vad cand o scot de pe sosea ce va fi.

Primul impact a fost foarte pozitiv, m-a convins de la primele minute. Capul mi-era plin de vag, nu am avut nevoie decat de confirmarea fizica ca e ce trebuie.

Nume personalizat inca nu i-am gasit, sa vad si familia ce propuneri are ?

P.S. mentiune si multumiri speciale colegului si prietenului @vdragos pentru rabdare si consiliere aceste zile.

 

Screenshot_20200629-202120_Gallery.jpg

Link către comentariu

Sa fii tu sanatos ca masina e ce trebuie. Ma rog, nu strica un motor mai mare, dar cunoscind dedesubturile si alternativa unei Skode diesel, e fix ce trebuie.

Sa va poarte sanatosi si pe unde vreti voi! Si sa pui mai multe poze.

Link către comentariu

Aztecu' has entered the chat! 

Bravo, sa va bucurati de ea 100% din drumuri! 

 

Link către comentariu

Bine a venit pe forum!

Jantele alea pe 19 nu sunt ce trebuie dava vrei sa iesi de pe soea cu ea. Nu imi dau seama dava e cu manuala sau automata, dar oricun ar fi, masina este foarte ok, felicitari pentru alegere.

Iti doresc sa te bucuri de ea cel putin la fel se mult cat ma bucur eu de Ateca mea.

Link către comentariu

Multumesc pt urari @Cristian !

Este automata, Dsg7. Are si cativa asistenti: ACC pana in 210 km/h, Front Assist, Lane Assist, Park Assist. Senzori de parcare si camera.

Pe partea de utilitate are phonebox, portbagaj electric, carlig, usb in consola centrala pt locurile spate.

In zona media are navigatie, are Android Auto, are sistem de sunet cu amplificator si 10 boxe beats, instrumentar de bord digital.

Iluminarea interioara este cu led, are si ceva ambientala (la picioare si in portierele fata).

20200629_105121.jpg

20200629_105129.jpg

20200629_105126.jpg

Link către comentariu

Si cateva impresii dupa prima zi de condus :)

In oras e foarte lejera, nu-si arata dimensiunile decat la parcat dar o sa ma obisnuiesc repede. Suspensia e ce trebuie, in sfarsit !

Am scos-o la o scurta plimbare de seara pe dn si am testat cateva accelerari ca de depasire. Se misca bine, cam in linia a ce eram obisnuit la golf. Trebuie sa-i invat manierele, ca-s f diferite dar o sa fie ok.

Farurile led sunt net superioare celor xenon de pe golf ceea ce e f bine, noi conducem destul de des noaptea.

Cam atat momentan, familia a fost incantata de masina; fiumiu acum canta la dus "a...te...ca, a...te...ca!" , deci e bine ??

Link către comentariu

? Are cam de toate, te invidiez pentru carlig, ala il regret ca nu l-an pus si eu.

Link către comentariu

Nu e perfecta, lipsesc unele chestii mai marunte, dar da, bifeaza toata dotarile importante.

Nu are de exemplu podeaua variabila in portbagaj. Mi-ar mai fi placut blind spot si reglaje electrice la scaune (mai ales pt reglajul de unghi al sezutului cum aveam pe golf)

Iarasi parbrizul incalzit este generatia veche, cel climatic de pe golf a fost bomboana. Am vazut ca apare pe facelift, poate o sa mearga un retrofit.

Dar lasand acestea la o parte, este excelent dotata si o masina foarte coerenta pentru familia noastra.

Link către comentariu

Da, si-i mai lipseste si o culoare decenta (rosu sau portocaliu) si lipsesc si vreo 150 de cai cu care era prefecta ...

Link către comentariu

Rosie mi-ar fi placut da, dar imi place si alba, precum sunt si actualele/fostele ?

Cu caii, am mai lasat si pt altii.

Link către comentariu

Multi km fara probleme.

Legat de optiuni blind spot e 90% de design, uneori chiar e enervant

Podea variabila cu beats si 4×4 nu exista.

Reglajul electric la scaune il regret si eu ca nu l-am pus ca optiune dar avand in vedere ca oricum era fara memorie nu e mare pierdere.

Iar motorizarea e deajuns. Eu am 90%aceeasi masina si in functie de stilul de condus poti scoate consumuri de 6% sau 10%.

Media mea e undeva la 9% de cand am luat masina.(rulati 45.000km pana acum)

Sunt curios daca vei avea consum de ulei si cat.

A mea dupa 15.000 cere completare uzual.

 

Link către comentariu

@Sop multumesc !

"Podea variabila cu beats si 4×4 nu exista." - atunci tava de cauciuc si la revedere

"Sunt curios daca vei avea consum de ulei si cat." - sa vedem; la golf (1.4 tsi 125cp) se stabilizase la 3-500ml intre revizii (la 15k km)

Link către comentariu

Consumul de ulei e un feature la motorizarile TSI, si eu completez, tot cam la 15.000 km. 

Motorizarea e decenta, suficienta in 90% din timp. Poate as fi ales 2.0 TSI, insa nu era disponibil cand am luat eu masina.

Link către comentariu

Bine'ai venit in randul posesorilor de Ateca!

Sa va poate fara probleme!

 

OT: Schimbati uleiul mai devreme si nu va mai fi nevoie de completat :D

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Cum ti se pare interior dpdv al materialelor fata de golf?

25 minute în urmă, andrei0241 a scris:

OT: Schimbati uleiul mai devreme si nu va mai fi nevoie de completat

+1

Link către comentariu
4 hours ago, Cristian said:

Consumul de ulei e un feature la motorizarile TSI, si eu completez, tot cam la 15.000 km. 

Motorizarea e decenta, suficienta in 90% din timp. Poate as fi ales 2.0 TSI, insa nu era disponibil cand am luat eu masina.

Se rezolva la TCM...?

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si drumuri bune!

Eu am vandut-o pe a mea unui coleg de munca, sunt cateva luni bune si in continuare ma uit dupa ea lung cand o vad in parcare.

 

Link către comentariu

Multumesc baieti !

@mihai.onu94 sunt cateva detalii voit facute la o calitate mai slaba: pielea de pe cotiera usa fata de exemplu: la golf e mai faina si mai moale (probabil burete mai gros dedesubt) si are si cusatura. Cup holdere neadaptive, torpedou necaptusit, spatiu depozitare in usa necaptusit, decoratiile cromate mai shiny(arata mai ieftin) fata de golf.

Trecand insa peste astea, calitatea generala e cel putin la fel de buna si cea a asamblarii mai buna. De exemplu tunelul median care scartaia la golf cand rezemam piciorul aici e silent. Alt exemplu oglinda retrovizoare care atunci cand ii schimbam pozitia scartaia si nu se misca usor pe biluta, la ateca e f smooth si nu scartaie.

@laur_vd chiar nu am nici o idee in acest moment de soft, sa ma obisnuiesc cu ea mai intai

@Bakkra e o masina frumoasa, fara indoiala.

Link către comentariu

Foarte misto configurata ce-i drept, are multe optiuni f utile si placute.

Ce as modifica eu ar fi maneta dsg, as pune una cu un chrom satinat pe ea de la VW, asta pare fff low nustiu de ce.. :D 

Link către comentariu

Cred ca ar da aiurea , fiind mult crom nesatinat in jur.

Link către comentariu

Pentru masina si alegere  (inclusiv culoare) +++

Pentru faptul ca nici ieri si nici azi nu am inteles de ce nu pot sa dai like postarilor lui laduncaag (nu mai este moderator, si nici nu scrie moderator langa nume) am sa dau  -----.

Link către comentariu

Este moderator. :)

E doar la un click distanta informatia dar datorita ultimelor update-uri, s-a schimbat putin modul de vizualizare.

Link către comentariu

Felicitari. Foarte bine configurata masina. 

Referitor la cei 25cp in plus fata de Golf, probabil e normal sa nu simti mare diferenta si pentru ca aerodinamica masinii este diferita si probabil un pic mai grea. Dar cutia e destul de elastica, te ajuta la nevoie :)

Cum a spus si colegul Bubu, nici mie nu prea mi se pare ca e din peisaj nuca schimbatorului.. arata ciudat.

 

4 hours ago, andrei0241 said:

Bine'ai venit in randul posesorilor de Ateca!

Sa va poate fara probleme!

 

OT: Schimbati uleiul mai devreme si nu va mai fi nevoie de completat :D

+1 ... 15k e destul pt mers preponderent extraurban, pt mers mixt recomand schimbarea mai devreme. Mai ales ca nu costa mult :)

Mai asteptam impresii dupa ce te mai plimbi cu ea.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu

Nu stiu ce vedeti in poze dar nuca arata si se simte foarte ok, tema de culoare predominanta in interior este negrul si nuca e piele neagra cu crom intre nuca si burduf.

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina si configurata cum trebuie din prima. Sa o stapanesti sanatos!!!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!