Jump to content

Retrofit Side Assist Skoda Karoq (BSD,RTA)


sabinx
 Share

Postare recomandată

Buna seara!

A sosit vremea pentru urmatorul retrofit.

Dupa o asteptare de 3 luni a sosit pachetul cu setul complet pentru Side Assist.

Prezentarea sistemului a fost facuta de colegul nostru Alex B98XAL, caruia vreau sa ii multumesc pentru sfaturi.

Setul este complet - carcase oglinzi (le-am vopsit in Bucuresti), leduri, cablaj, piulite, mufe, siguranta, suporti pentru radare si...radarele 2Q.

Dupa montaj revin cu mai.multe detalii.

rps20200624_231031.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Dupa aprox 12 ore de munca (cumulate) si ajutorul unui bun amic de pe acest forum am biruit acest retrofit.

Cu mentiunea ca am desfacut de 3 ori bara spate... desi andrei a montat.o impecabil am uitat sa cuplez mufa de la senzori si kessy... era pe partea mea :(. Apoi singur am rezolvat...deja stiam cum sa desfac..am invatat de la el  dar am pus bara prost...ceva nu a intrat unde trebuia si am desfacut iar.

In rest...a mers binisor. Este un retrofit greu... la fel de greu ca cel de xenon d p octavia.

Am atasat poze. Diseara voi atasa poze cu meniul, oglinzile si functionarea sistemului.

Sanatate!

rps20200628_163637.jpg

rps20200628_163655.jpg

rps20200628_163712.jpg

rps20200628_163731.jpg

rps20200628_163756.jpg

rps20200628_163816.jpg

rps20200628_163853.jpg

rps20200628_163912.jpg

rps20200628_163935.jpg

rps20200628_164009.jpg

rps20200628_164412.jpg

rps20200628_164428.jpg

rps20200628_164456.jpg

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Sabin, vad ca e varianta noua cea cu semnalizare in capace care e mai vizibila, nu in oglinzi cum am eu. Presupun ca eu ar trebui sa schimb doar capacele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Radu. O sa raspund si aici , desi noi am vorbit deja la tel. In teorie ai nevoie de capace si de cele 2 indicatoare (Mufele nu sunt identice, nici pinii la fel) - acum nu stiu exact cum se comporta sistemul - tu pe Kodiaq ai radarele de tip vechi 5Q. Eu pe Karoq am pus versiunea noua 2020 2Q. Trebuie studiat/incercat. Desi din punctul meu de vedere este f. ok cum ai tu acum cu indicatoarele in oglinzi. Este drept ele reprezinta un magnet pt hoti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

oare e posibil sa gasesti la dezmembrari si sa stai sa scoti toate componentele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca găsești donatoarea cu opțiune asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar fi realizabil sa scot oglinzile si radarelele dar cablurile alea nu as stii care sunt si unde se duc , 

dar side assistul cu ce alti senzori se conecteaza? cu ACC ul? cu lane assist? cu senzorii de parcare laterala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este suficient sa iei conectorii. Cablajul se confecționează. Conectorii se pot achizitiona si noi..si confectiona astfel un cablaj nou, cap coadă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cablajul se cumpara "gata facut"...no stress :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se gasesc si asa...depinde de model, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!