Jump to content

Uriasul - Tiguan R-Line 1.5 TSI ACT DSG

b94uri

Recommended Posts

Felicitari @b94uri , acum urmeaza digital cluster?

Poate era mai bine daca puneai o poza gen before-after, just my 2 cents.

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• b94uri

27

• ct_act

4

• andrei0241

4

• andrioaei

2

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Salutare! Dupa 12 ani si aproape 200.000 km cu Golful 5 a trebuit sa fac loc in parcare pentru inca un membru VAG. La inceputul lunii martie 2020 am dat comanda pentru un Tiguan, urmand ca d

Si pentru ca ieri a fost o zi frumoasa, ne-am abatut de la ruta uzuala spre parinti cu cateva zici de kilometri. Astfel, am ajuns intr-un loc interesant, vizitand o biserica parasita, o locatie pe car

Dupa 6 saptamani de la livrare, am terminat si cu rodajul, depasind 4.000 km.  Au fost 1.265 de km facuti prin tara, de la Bucuresti la Cazanele Dunarii, Hateg, Transalpina si inapoi acasa. 4 per

Posted Images

Aveam preagatite si pozele pentru comparatie...

IMG_0422.jpg

IMG_0953.jpg

arata bineeee! completeaza pachetul "Rline" exterior. 

@Yasminas prefera stopurile 2021 (IQ sau cum s-or numi) cu semnalizare dinamica in schimbul clusterului digital...

Decat sa dai atat pe niste chestii de care se bucura cei din spatele tau mai bine dai banii aia pe ceva de care te poti bucura tu, adica AID :D

Sa zicem ca prioritizez exteriorul si ca la un anumit moment urmeaza si AID-ul... 😎

• 2 weeks later...

@b94uri Unde se află această locație?

• 1 month later...
b94uri

Pentru ca tot au trecut si sarbatorile si masina aduna kilometri (in curand ajunge la 19.000), am zis sa mai revin cu ceva noutati. 

In continuare multumit de masina, desi am impresia ca dupa schimbul de ulei consumul a crescut usor. E posibil ca si din cauza conditiilor meteo, dar si a anvelopelor de iarna. Mai verific si revin cu detalii, acum ca am trecut si la rotile de vara (inca) la inceputul lunii aprilie - cam devreme ce-i drept. Am observat totusi ca Sebringurile mele ca sunt facute in Germania, stiu ca erau alti colegi pe forum care spuneau ca aveau unele fabricate in China. 

Am probat in weekend si barile de transversale de plafon, cele originale. Ceva probleme cu banda de cauciuc care nu sta pe canalele respective, iar daca nu aveam un suport de bicicleta montat era posibil sa raman fara acele benzi. Zgomot foarte mare daca acel canal nu are banda de cauciuc montata, asa incat mi se par ca nu sunt solutia cea mai potrivita. E posibil si ca acel suport de bicicleta montat sa fi fost strans prea tare si sa se formeze o cocoasa a benzii respective care la viteza mare sa arunce afara din canal respectiva banda. Am sa mai fac incercari pe aceasta tema, sper sa nu fi dat banii degeaba pe aceste bari. 

Mi-am facut cadou si un OBD11 pe care l-am folosit din plin pentru cateva scanari (am avut ceva erori pe Lane Assist sau ACC) si stergere a erorilor. Am mai activat cateva functii, sper sa mai fie disponibile si alte dezvoltari pe viitor. 

Masina va intra in service in urmatoarea perioada pentru inlocuirea usii stanga avariate. 

Drumuri libere si mii de kilometri!

IMG_1559.jpg

IMG_1394.jpg

IMG_1395.jpg

Marius N

Salutare!

N-arata rau deloc Tiguanul pe alb :) (alta care nu arata rau e Rav4). Sa te bucuri de multi kilometri cu ea si fara incidente

O intrebare ca tot ai adus vorba de OBD11 - nu sunt discutii la garantie daca stergi tu erori sau activezi functii?

ct_act

Foarte offtopic... rav4 are un design horror!

Im schimb Tiguan alb + Rline = Love! Știu ca sunt subiectiv, dar e adevărat. :)

skodita100

subscriu. Tiguanul arata a masina, fata de Rav4.

Dar sa o lasi nevopsita (alba - electrocasnic) parca nu prea da bine ...

b94uri

@Marius N nu cred ca afecteaza garantia, desi am facut si altele la masina incat sa nu imi mai bat capul cu aceste mici detalii. :)) 

Referitor la masini, fiecare alege ce si cum ii place. Unii aleg utilitatea electrocasnicelor, altii cum arata masina de spalat. E doar o chestie de gust. 

16MAW

Clar..mie varianta asta de Tiguan imi place doar pe alb + kit R-line.. Fara ele pare o masina banala..

• 1 month later...

Si pentru ca este zi de sarbatoare, masina a primit un cadou. Avem impreuna fix un an, timp in care am ajuns la putin sub 22.000 km. 

Usa stanga fata a fost inlocuita pe casco la Metrotehnica. A aparut un zgomot la viteza de autostrada din usa respectiva, insa mai trebuie sa investighez daca aceasta ar fi cauza. 

Cadoul pentru masina este un eleron de la Maxton, ramane doar sa il mai montez. 

Masina in continuare consider ca este potrivita pentru nevoile mele, nu ma gandesc la ceva ce n-am pus in configuratie care sa ma faca sa regret acest lucru.

Pun si o poza cu fratele de (alta) mama, un Formentor VZ plugin al unui prieten caruia i-am deschis ochii si dupa 5 luni de asteptare a renuntat la comanda de Tucson plugin. Masina a fost pe stoc, in 2 saptamani a si luat-o acasa. Sper sa ajunga cat mai repede si aici pentru prezentare. 

Drumuri bune catre zone frumoase sa avem in vara asta!

IMG_1957.jpg

IMG_1960.jpg