Jump to content

Probleme EGR (Touareg 7P)

zoly

Recommended Posts

Va salut,in urma unui drum mai lung sa aprins martorul portocaliu in bord cu motorasul...mers la reprezentanta,verdict EGR blocat,trebuie inlocuit cat mai repede...

Ce ma sfatuiti; sa il iau de la reprezentanta sau e bun si aftermarket la sfert de pret?aveti idee unde este situat EGR ul la motorul de 3L 240 cai.?..e dificil de schimbat?

Multumesc

• Doomy changed the title to Probleme EGR (Touareg 7P)

EGR-ul tău are codul 059131502G, e produs de Pierburg şi arată aşa:

egr.JPG

Topicul ramane in continuare pentru EGR Touareg 7p  (a fost editat corespunzator).   Toate discutiile de mententanta , reparatii si inlocuire legate de EGR 7P sunt acceptate aici. 

bogdan_extazy

Va salut!

Am aceste 2 erori (scuzați calitatea) care apar împreună chiar daca le sterg. E legătură între ele? Scap daca schimb doar Egr-ul?

Aveți vreo idee despre cum se scoate Egr-ul, am incercat, dar e blocat, cred ca am nevoie de un extractor ceva.

Mulțumesc!

523A3069-5029-45A2-8A94-2FD01553C10C.jpeg

02F23F2A-6ECA-49E5-B991-DA28A53374A0.jpeg

• 2 weeks later...

Nu s a mai aprins beculetul portocaliu in bord ,de atunci am mers circa 1000   1500 km,nu stiu ce sa fac,masina merge perfect,eu zic ca daca ramanea blocat se aprindea din nou,as dori sfaturi daca sa il schimb sau nu...multumesc frumos.

Dacă vrei sa dormi liniștit, îl schimbi și ai scăpat de o grija. 

Sau, nu îl schimbi, și mereu, când vei merge cu mașina vei fi cu ochii pe bord după luminițe, și atent la orice zgomot al motorului, cu gândul la piesa aia

Cât costa un Egr? 

• 5 months later...

Am cumparat recent de afară un touareg 2011 și am constatat ca EGR ul este blocat pe închis (cu un surub). Mașina trage și merge bine. Sa-l las asa? Pot avea probleme? Știu ca se face EGR off la multe mașini. Pe tester a zis mecanicul ca nu-mi merge sonda lambda. Sa aiba legătură cu faptul ca s-a anulat EGR ul si cel care a făcut asta a anulat și sonda? 

• 6 months later...