Jump to content

Probleme EGR (Touareg 7P)


zoly
 Share

Postare recomandată

Va salut,in urma unui drum mai lung sa aprins martorul portocaliu in bord cu motorasul...mers la reprezentanta,verdict EGR blocat,trebuie inlocuit cat mai repede...

Ce ma sfatuiti; sa il iau de la reprezentanta sau e bun si aftermarket la sfert de pret?aveti idee unde este situat EGR ul la motorul de 3L 240 cai.?..e dificil de schimbat?

Multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Probleme EGR (Touareg 7P)

EGR-ul tău are codul 059131502G, e produs de Pierburg şi arată aşa:

 

egr.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul ramane in continuare pentru EGR Touareg 7p  (a fost editat corespunzator).   Toate discutiile de mententanta , reparatii si inlocuire legate de EGR 7P sunt acceptate aici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_extazy

Va salut!

Am aceste 2 erori (scuzați calitatea) care apar împreună chiar daca le sterg. E legătură între ele? Scap daca schimb doar Egr-ul?

Aveți vreo idee despre cum se scoate Egr-ul, am incercat, dar e blocat, cred ca am nevoie de un extractor ceva.

Mulțumesc!

523A3069-5029-45A2-8A94-2FD01553C10C.jpeg

02F23F2A-6ECA-49E5-B991-DA28A53374A0.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu s a mai aprins beculetul portocaliu in bord ,de atunci am mers circa 1000   1500 km,nu stiu ce sa fac,masina merge perfect,eu zic ca daca ramanea blocat se aprindea din nou,as dori sfaturi daca sa il schimb sau nu...multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei sa dormi liniștit, îl schimbi și ai scăpat de o grija. 

Sau, nu îl schimbi, și mereu, când vei merge cu mașina vei fi cu ochii pe bord după luminițe, și atent la orice zgomot al motorului, cu gândul la piesa aia

Cât costa un Egr? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am cumparat recent de afară un touareg 2011 și am constatat ca EGR ul este blocat pe închis (cu un surub). Mașina trage și merge bine. Sa-l las asa? Pot avea probleme? Știu ca se face EGR off la multe mașini. Pe tester a zis mecanicul ca nu-mi merge sonda lambda. Sa aiba legătură cu faptul ca s-a anulat EGR ul si cel care a făcut asta a anulat și sonda? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

@bogdan_extazy Salut! Cum ai rezolvat problema pana la urma? Exact aceleasi 2 erori le am si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru motorul CASA nu este asa de neobisnuit sa fie impreuna aceste erori. 

De  multe ori la baza acestora sunt urmatorii factori : 

- EGR ( murdar si/sau  defect  sau fara basic settings facut )  De obicei dupa ce cureti EGR si nu faci adaptarea de dupa curatare , rezulta una sau cele doua erori dupa o perioada de timp. 

- Senzor MAF defect trimite valori incorecte - Debitmetru -  Acesta trimite valori incorecte si automat ECU crede ca este EGR de aceea arunca eroarea P0401 

- Senzor MAF defect trimite valori incorecte  - Debitmetru -  afecteaza amestecul de combustibil si rezulta eroare de  P2196 lambda....

-  In unele cazuri mai rare ..... s-a intamplat sa fie la baza -> Switchul de frana...... cum acesta trimite date in timp real pentru inchis si deschis clapete si altele , informatiile trimise gresit de acesta rezulta in erorile mentionate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Si eu o mai patesc cu P0401 cand bag alta motorina in afara de aia de la Oemve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bun,revin cu problema mea in legatura cu egr...am inlocuit egr la reprezentanta,au facut adaptari si tot ce trebuie...dupa cca 2000 km iar si din nou s a aprins martorul in bord...verdict ...insuficient flow...

a mai intampinat cineva problema asta?ce presupune o curatzare admisie?sau sa fie altceva?multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/27/2023 at 8:22 PM, EEXCALADE said:

Ai inlocuit si racitorul de gaze ?

Salut,nu...ma gandesc ca mi spuneau de el la reprezentanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insuficient flow, poate aparea daca racitorul e infundat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, din cand in cand, am problema aia cu insficient flow, de vreo 4 ani. In general imi aparea cand puneam motorina de oriunde in afara de OMV sau Rompetrol. Nu m-am gandit niciodata la racitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!