Jump to content

Trecere la Passat B8 de la un Passat B7


floricelu71
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ma gandesc sa fac un upgrade la Passat B8 dar... nu stiu daca merita...

Caut un comfort mai bun ( silentiozitate, filtrare denivelari, tinuta de drum mai buna si o garda la sol putin mai mare).

Problema mea este ca nu stiu daca merita acest upgrade...

B7 actual, ma multumeste foarte tare, chiar daca are 8 ani si 195k km. 

Daca e cineva care a condus ambele modele, e rugat sa-si lase impresiile aici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B8 este clar un pas peste B7. Diferenta este mare....avand in vere faptul ca B7 este un facelift al B6 lui, lansat in 2005....deci, in linii mari, o masina lansata acum 15 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca va fi cineva care sa nu-ti recomande upgrade-ul, insa conteaza foarte mult si bugetul disponibil pentru diferenta

daca bugetul este redus te vei alege cu o masina mai noua, mai aratoasa dar cu compromisuri in ceea ce priveste numarul de kilometri, motorizarea, dotarile, etc si dupa un an-doi vei ajunge in aceeasi situatie pentru ca masina are deja 2xx.xxx km si vor incepe sa apara problemele costisitoare

daca bugetul este unul generos cauta o masina cat mai noua, km putini, faruri LED si motor de minim 1.8 TSI/ 2.0 TDI

in nici un caz sa nu faci downgrade la motorizare!

un passat 1.6 TDI cu halogen si jante pe 16 inch parca nu-i passat (sper sa nu se supere pe mine posesorii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe B7 ai DCC si faci trecerea la B8 fara, o sa ai o mare dezamagire. (asa am patit eu).
In rest B8 este peste B7, dar nu cu mult, cel putin la tinuta de drum si silentiozitate.

Pentru garda mai mare, alltrack.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Dragoș Pahonțu

@mihai pdrumurile din Romania fac praf dcc-ul. Pentru garda la sol cred că PDD este o opțiune bună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, intr-adevar avem drumuri destul de proaste dar, personal, am 2 masini cu DCC si inca 1 in familie tot cu DCC, am parcurs peste 100 000km cu ale mele, pe drumuri din Romania si amortizoarele inca isi fac treaba ok. La inspectie vizuala prezinta bine, fara scurgeri sau alte probleme. 
Avand si o masina fara DCC, pot sa-ti zic ca merita din plin achizitia DCC-ului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare f dura suspensia dcc, chiar si pe comfort.

Am mers si cu un Passat tot B8 cu suspensie normala, si nici nu se pot compara. Net superioara la comfort suspensia standard ( asta am inteles ca este una din cerinte, comfort ).

Cat despre o comparatie cu B7 nu pot sa mi fac o idee, ca n am mers cu B7.

Depinde si de costurile achizitiei. Mai bagi o revizie, poate discuri placute, poate altceva... anvelope... se mai cheltuie bani cu o masina noua SH :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!