Jump to content

Debut in familia VAG - Passat B8 Variant


Florin_E

Postare recomandată

Salutare,

Bine v-am gasit :) Din August 2019 am intrat in familia posesorilor de VAG cu un VW Passat B8 Variant. 

Ca nou venit pe acest forum, va prezint masinuta care imi da dreptul sa postez in aceasta sectiune :) 

Noul membru al familiei provine din Germania, l-am adus personal, o incantare, mai ales ca nu mai avusem un drum atat de lung cu masina.

Cateva detalii specifice: 2.0 TDI, 190 cp, 4Motion, DSG6, 153 k km la momentul achizitiei.

Ca si dotari indelung cautate si in sfarsit gasite: ACC, plafon panoramic, portbagaj electric, R-Line interior cu piele, webasto, scaune fata si bancheta spate cu incalzire, DCC, faruri LED High, jante 18 " model Marseille si cam atat imi vin in minte acum.

Pana acum a primit cateva "upgrade-uri" - folie llumar fata + spate ( legale, dar foarte eficiente ptr.copii), folie faruri si proiectoare, cosmetizare interioara si un pic polish + ceramica la exterior.

In plan este o remapare, dar inca studiez daca merita pe configuratia pe care o are masina, cat gasirea unei firme cu prestigiu in ale calutilor putere.

Multam!

4.jpg

5.jpg

20191019_154819_.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente!

Link către comentariu

Frumoasa masina. Un interior foarte ingrijit pentru 150+k km... :)

Volanul R-line, are incalzire?

Link către comentariu

Multumesc. Recunosc ca si baietii de la detailing interior au facut o treaba buna cu ingrijirea tapiseriei de piele.

Volanul nu este incalzit, sincer nu ii duc lipsa, datorita webasto-ului, care incalzeste intreg habitaclul.

Link către comentariu

F. frumos , in special interiorul . Se vede ca nu au circulat porci cu ea !  Multi km fara probleme !

Link către comentariu
mihai.onu94

Sa o stapanesti sanatos! Din poze pare cam ridicata de fund, e totul ok pe acolo?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@florin_gti Mare dreptate ai!

@mihai.onu94 Masinuta are pachet de drumuri grele, stiu ca suna atipic, am vazut cand am ridicat-o pe elevator ca arcurile de pe spate au inca un arc pe interior. Initial ma gandeam sa renunt la ele, sa trec pe normale, dar m-am obisnuit cu garda usor ridicata, care nu strica mai ales ca atunci cand plecam cu copiii la drum, portbagajul ajunge sa para insuficient de mare ??‍♂️. Apreciez ochiul tau ager ?

P.S. Multumesc de gandurile bune! Kilometri nenumarati si feriti de rele sa fim cu totii.

Modificat de Florin_E
P.S.
Link către comentariu

@Florin_E  Sa o stapanesti sanatos  , este foarte frumoasa si ingrijita ! 

Ce ai descoperit tu acolo in spate la arcuri nu este pachet drumuri grele .  Ele se numesc conform producator "Towing Springs" sau dupa denumire afermarket " Helper springs"  si au ca scop ajutarea masinii sa nu se lase foarte mult de spate atunci cand este foarte incarcata .  Majoritatea monteaza aceste arcuri pentru tractarea unei rulote , asa ca daca ai carlig de remorcare , verifica uzura acestuia si iti vei da seama care din variante se aplica la tine. 

Acestea sunt arcurile care le-ai vazut tu ?   

image.thumb.png.a402bcd5c2de9426142839e731ff7f7c.png

Link către comentariu

Bingo!

Asa este, uzura pe carlig am vazut-o, iar acum fac legatura. Poate ca cei de la service nu au mai avut contact cu astfel de arcuri. Revenind, @Doomy ai idee daca le pot inlatura si sa raman cu arcurile "stock", sa le numesc asa? Sau e posibil ca in cazul in care le demontez, cele cu diametrul mai mare vor fi usor slabite si vor face ca masina sa se lase de spate?

Mulțumesc mult de info!? 

Link către comentariu
mihai.onu94
în urmă cu 2 ore, Florin_E a scris:

Masinuta are pachet de drumuri grele,

Daca ar fi avut pachet drumuri grele ar fi trebuit sa fie si puntea fata mai ridicata, nu doar spatele. Scapa de arcurile alea de pe spate ca sa se aseze frumos masina, mai ales ca ai jante faine. 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Chiar acum am vorbit cu un tip cu atelier auto sa vedem cum le scoatem. Sunt curios daca va suficient sa le scot si sa fie ok cu cele "mari". 

Apreciez sfaturile, multumesc.

Modificat de Florin_E
Link către comentariu

Dacă le-a avut de la început pe cele suplimentare aș crede că originalele au fost chiar menajate, suportând parțial sarcina. :) 

E foarte faină, să o stăpânești sănătos!

Link către comentariu

Din cate vad ai si DCC, deci suspensie pt drumuri grele nu avea cum sa fie oricum... :)

Daca dai jos arcurile respective sa nu ti afecteze sistemul DCC.

Link către comentariu

Cand o voi ridica pe elevator, voi incerca sa vad daca mai disting eticheta de pe arcuri, astfel incat sa vad daca sunt similare cu cele normale. Revin cu feedback de indata ce am noutati.

Mulțumesc băieți!

 

Link către comentariu

@Florin_E iti recomand sa le lasi acolo , aceste arcuri nu iti cresc garda la sol, sunt putin mai scurte decat cele OE , au niste adaptoare pe care se monteaza  .  Sunt progresive , primii 25% din comprimare nici nu ii simti , abea apoi devin dure.  Asta e motivul  pentru care nu cred ca ti-ai dat seama de comportament  diferit al masinii.   

Concluzie :  arcurile  sunt uzate uniform , asa ca eu zic sa le lasi acolo. :icon_thumright:

Link către comentariu

Acum inteleg si mai bine functia si influenta acestor arcuri. Avand in vedere ca vrem sa plecam la ceva drumuri lungi cu picii, care fac ca portbagajul sa pară neîncăpător, voi avea in vedere sfatul tău.??

Link către comentariu

Salutate,

Revin cu ceva din zona de "To do". Săptămâna trecută am bifat o necesitate, pe care mi-o doream de ceva vreme - o camera de trafic; modelul ales 70mai Pro, un raport calitate-preț decent.

Utilă ? Categoric! Cu toate astea, sper să nu am vreodată nevoie de ea.

20200531_225412.jpg

20200601_223532.jpg

Link către comentariu
On 5/26/2020 at 11:04 PM, Florin_E said:

Cand o voi ridica pe elevator, voi incerca sa vad daca mai disting eticheta de pe arcuri, astfel incat sa vad daca sunt similare cu cele normale. Revin cu feedback de indata ce am noutati.

Mulțumesc băieți!

 

cele 3 puncte de vopsea (sau 4?) se disting si fara sa fie pe elevator

Link către comentariu
  • 3 months later...

In lipsa de prea mult timp, scriu scurt cateva cuvinte din zona "de'ale mentenantei periodice"

Revizia periodica de 15 k km a venit cu lucrari aditionale: flansa spate cardan (Febi, care pare sa fie piesa OEM defapt, avea emblema de VW raschetata), ulei diferential, ulei Haldex + curatat filtru pompa + schimbat o-ring-uri pompa + schimbat ulei cutie transfer. Pun cateva poze cu uleiul scos din cutia de transfer (urat), sa vedeti in ce stadiu era si alte poze relevante.

Drumuri bune!

20200819_19252dv  .jpg

20200819_192528 .jpg

20200819_212842cd.jpg

20200812_18565  9.jpg

20200812_1903  42.jpg

Si un pic de cosmetizare binevenita.

Sper sa nu fie considerata reclama a produsului, este un wetcoat cu rezultate care ma multumesc pe deplin in respingerea murdariei si a apei.

thumbnail.jpg

thumbnail (1).jpg

Link către comentariu

Salut. Cati km avea masina cand ai schimbat uleiul la haldex ? Merci.

Modificat de mihai p
Link către comentariu

@mihai p 170 000 km. Partea amuzanta este xa in programul VAG scrie ca se schimba o data la 3 ani, fara nr. de km :))

 

Modificat de Rave
Renunta la quote, este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri cum am facut eu
Link către comentariu

Buna operatia cu uleiul la haldex si diferential , pentru bucsa de la cardan spate , ce simptome aveai ? 

Wet coat acela , Q2m  sunt curios in timp cat o sa tina .  AIci ma refer daca tine mai mult de 1 luna  :) 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!