Jump to content

Probleme senzor temperatura exterioara


seerkan
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am si eu o problema cu temperatura exterioara, dupa ce am spalat masina a ramas blocat la 13.5 grade, vad ca au trecut cateva ore si tot asa a ramas, stie cineva unde este amplasat senzorul? Sa incerc sa-l curat sau trebuie schimbat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, ai rezolvat ceva cu senzorul? Am si eu o problema cu acest senzor, mai exact mie tot timpul imi arata o temepratura exterioara mai mica cu 5-10 grade fata de temperatura reala exterioara. thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai rezolvat cu senzorul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea B137A31 - Outside air quality/air humidity sensor No signal - are oare legatura tot cu senzorul de temperatura?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce problema ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi afiseaza temperatura exterioara aiurea (gen 3-7 grade mai putin), nu da nicio eroare pe vagcom

Modificat de Cyp88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Aceeasi problema am avut-o si eu afisa temperatura exterioara cu 10-15 grade mai putin; Senzor defect; din cauza asta am avut si copresorul de ac blocat/in protectie - aveam doar venilatie...;  am gasit 2 erori : 28253 - Coolant Pump 3 - P26F8 00 [096] - Stuck si 7150 - Implausible Data Received from Steering Angle Sensor Module (G85) - U0428 00 [032] - Intermitent - Not Confirmed - nu stiu de ce a dat asta; Am gasit in sistem 2 variante pe original pentru senzorul de temperatura - nu scria care se potriveste si sa incerc; l-am incercat pe primul ( nu am cod din pacate, a costat in jur de 200 lei ) si nu s-a potrivit : alta mufa+ alt sistem prindere, senzor diferit si ceva mai mare fata de cel original; in noaptea aceea a trebuit sa plec si nu am mai stat sa comand cealalta varianta de senzor - am improvizat - taiat mufa si legat firele pe mufa originala ; a mers , e OK. Voi comanda totusi si cealalta varianta ca sa scap de improvizatie - am inteles ca e posibil sa aiba mufa diferita dar si un cablu adaptor...pfuuu . Senzorul este prins pe bara chiar sub numar in partea dreapta jos - poti strecura mana pe acolo si astfel nu demontezi nimic de pe masina; Pompa de ac si-a revenit doar dupa ce am scos borna de la baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poti sa faci o poza mai exact cu pozitia senzorului? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Puteti va rog trimite o poza cu locatia sau o schema cu locatia exacta a senzorului la Passat B8 variant 2016. Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna, cum a-ti rezolvat problema? Aceeasi pb o am si eu a ramas blocat pe 13,5 grade. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza ai facut? Tot aceeasi valoare o afișează si in blocurile de masura? Daca da, inlocuit senzorul cu unul de proba, sa vedem daca se remediaza problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut diagnoza, marti merg la reprezentanta la arad pt revizie si o sa vada atunci pe diagnoza, am intrebat pt ca toata lumea a intrebat pe forum dar nimeni nu a dat rezolvarea. Multumesc pt sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu chiar ieri am schimbat senzorul cu unul de proba - aceeași problema o am și eu, arata cu 7 grade în plus la bord fata de temperatura reala exterioara - și, din păcate, problema persista. Nici eroare pe mașină la testarea cu VCDS-ul nu am... 

Ma gândesc sa nu fie un contact imperfect la mufa mare din bara fata, aceea în care vin și firele de la ACC și senzorii de parcare fata... 

Altfel nu am nici o idee.. 

Amplasarea senzorului este exact în spatele numărului de înmatriculare fata, în partea dreapta cum va uitați la mașină. Dacă va uitați pe lângă număr nu e poate sa nu-l vedeți. Se împinge senzorul ușor în sus ca sa iară din locașul lui și apoi se desface o mufa și gata, iese ușor... 

Atașez și o poza. Codul lui este, dacă nu greșesc 3G0820535... 

IMG_PIT_v1.3_20210211_164048.jpg

IMG_PIT_v1.3_20210211_164107.jpg

Modificat de dodi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica pinii in mufa intermediara. Altfel, cablajul pana in masina si ceasurile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mufa intermediara ar fi o chestie de umblat, mașina are bara schimbata în ianuarie și cam de atunci au început problemele.. 

Când se mai încălzește, să nu rup clipsurile barii când o demontez o sa vad... 

Modificat de dodi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu un update.. După demontarea barii am gasit un contact din mufa oxidat și o grămadă de apa în mufa... Totul este ok acum, după un spray de contacte.. Aviz amatorilor, nu schimbati din prima senzorul... 

FB_IMG_1617347985634.jpg

FB_IMG_1617347979543.jpg

FB_IMG_1617347970996.jpg

FB_IMG_1617347966617.jpg

FB_IMG_1617347961197.jpg

FB_IMG_1617347955720.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2021 at 1:36 PM, F l o r i n said:

Verifica pinii in mufa intermediara. Altfel, cablajul pana in masina si ceasurile 

Bine ca a fost numai atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este bine. Din păcate m-am grabit când a apărut eroarea de temperatura prima data și am cumpărat un alt senzor de la dezmembrări... 80 de lei aruncați.. 😊 Asta sa fie paguba... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi am făcut revizia de 2 ani și pe lângă revizie am prezentat și problema afișării eronate câteodată a temperaturii.

A fost soluționată problema, era vorba despre un contact imperfect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acelasi loc ca si la colegul dodi? Intreb pentru ca am si eu aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sincer nu cunosc unde au intervenit, deoarece nu am stat langa mecanici .

informatia o am de la tehnicianul care a preluat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 4/2/2021 at 7:36 PM, dodi said:

Da, este bine. Din păcate m-am grabit când a apărut eroarea de temperatura prima data și am cumpărat un alt senzor de la dezmembrări... 80 de lei aruncați.. 😊 Asta sa fie paguba... 

Salut, Dodi! spune-mi te rog (nu am inteles din cele doua postari), ca sa ajung la senzor dau bara fata jos sau contra aripa de la roata fata sofer?

Mie imi arata mai putine grade decat realitatea, cu cat exact nu stiu. Ca sa ma asigur ca sunt ok as verifica mai intai mufele si apoi schimb senzorul...

On 8/4/2020 at 8:44 AM, Cyp88 said:

mie imi afiseaza temperatura exterioara aiurea (gen 3-7 grade mai putin), nu da nicio eroare pe vagcom

Salut! Ai reusit sa-i dai de cap? Daca da, imi poti spune te rog cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ajungi la senzor, nu trebuie data jos bara. Daca ai probleme de cablaj, etc..trebuie data jos bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu-l văd în grila față. M-am uitat peste tot acolo nici un cablu pe la radiatoare…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fata, grila centrala, in spatele acesteia....nu stiu daca il poti localiza vizual cu totul montat pe masina

CZUJNIK-TEMPERATURY-ZEWNETRZNEJ-G17-VW-PASSAT-B8-Typ-samochodu-Samochody-osobowe.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!