Jump to content
TDR

Jante si anvelope - DOAR specifice Octavia 4

Recommended Posts

TDR

Se pare ca nu toate versiunile vin cu aceleasi anvelope. Style break vine echipat cu Michelin Primacy 4 S1 205 55 R17

IMG_20200519_100417.jpg

Edited by TDR

Cristi_V

Style are in echiparea standard jante de 17". 

TDR

Stiu, dar ma asteptam sa puna to GY.

Nu vad mare diferenta ca look intre 16 si 17. 

Cel mai bine mi se pare ca arata cu Perseus sau Becrux dar pt drumurile noastre nu merita.

OCTAVIA_EN_Overview_of_wheels-1440x810.jpg

mihai.onu94

Nu stiu daca ati observat dar doar octavia a primit dimensiuni noi la anvelope, adica: 205/60/16, 205/55/17, 225/45/18, 225/40/19.

In comparatie, golf 8 si leon 4 au ramas cu dimensiunile clasice: 205/55/16, 225/45/17, 225/40/18.

Avantaj pentru octavia pe partea de confort dar vor fi anvelopele mai scumpe fiind dimensiuni atipice.

de exemplu 225/40/18 e mai ieftin decat 205/50/17,care desi e mai mic, nu e asa intalnita dimensiunea si deci mai scumpa.

• Upvote 2

acidone77

Mie mi se par foarte urate toate modele de jante de pe Octavia iV... si da, ciudata rsu alegerea anvelopelor... 🙄

• Upvote 1

adrian001

Cele de 16/17 sunt intradevar cam uratele, dar cele mentionate de colegul miahi.onu94 sunt frumusele. Cel putin cele de 19"" cred ca arata bestial pe masina, si doar faptul ca avem disponibile jante de 19 pe o Ocatvia este ceva nou. 

ovioneb

Cel mai bine arată cele pe 19”, însă nu sunt disponibile in niciun configurator 

acidone77

Si pe O3 erau disponibile pe 19, dar doar pe vRS.

adrian001

Problema e ca arata bine cele de 19, dar umflate la presiunile recomandate de producator si pe drumurile noastre iti cam da la rinichi si trebuie sa stai cu ochii cat cepele la drum, mai sunt si 225/40. Am 235/40/R18 pe masina personala si desi arata foarte bine, strang din buci la fiecare groapa mai mare. 

ovioneb

EDFA3372-62DC-4575-AB86-779381F6FA3B.thumb.jpeg.7fec6d21ba5931f000112d2743e1182b.jpeg

Interesant e ca unele vin cu anvelope Continental pe 17” (jantele standard la echipare style).

LE: Iar modelul acesta vine cu Michelin

image.png.2dcca87454c304e813e8d327df2459f9.png

Edited by ovioneb

TDR

Eu ce am postat era pe versiunea break.

Mult mai bune primacy 4 fata de conti eco contact.

Ce model de michelin este pe jantele pulsar?

ovioneb

Nu știu, pozele sunt de luate de pe paginile dealerilor și nu se vede clar.

BB0CF006-FCBB-4CAB-9FF9-3BEA67D2D48F.thumb.jpeg.50b7d792a4c98223ccdbe518d5d32b90.jpeg

Aceste jante pulsar au anvelope Continental și sunt montante pe un break. Nu înțeleg care cum vin echipate.

vdragos

Nu intelegi pentru ca nu exista o regula ... nu vin toate cu acelasi tip de anvelope chiar daca dimensiunea este aceeasi. Asa ca discutia e usor inutila, nu poti sti cu ce anvelope se livreaza masina decit daca o iei din stoc si o verifici inainte. La fel si la O3, care cu Michelin, care cu Pirelli, care cu Nexen ... cum a avut chef departamentul de achizitii.

TDR

Da, probabil vin in functie de stocuri, ce prind sa achizitioneze, mai ales in perioada asta.

In general probabil vor pune anvelope orientate spre consum si anduranta.